Zayıflamak için başladığı sporda Avrupa şampiyonluğunu istiyor

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Adana’da zayıflamak için wushuya başlayan 30 yaşındaki Ümit Radar, mesleğine Avrupa şampiyonluğunu da eklemek istiyor. Fazla kiloları niçiniyle 10 yıl evvel sıhhat sorunu yaşayan Ümit, çocukluk senelerından itibaren ilgi duyduğu dövüş sporlarına başlamaya karar verdi.

Wushu idmanlarıyla 100 kilodan 52 kiloya kadar düşen Ümit, bununla birlikte yarışlara da çıkarak değerli muvaffakiyetler elde etti.

Ulusal ve milletlerarası turnuvalarda dereceler alan Ümit, ulusal formayı da giymeye hak kazandı.

Wushuda Türkiye birinciliği ve Balkan üçüncülüğü bulunan Ümit, şu anda hem Avrupa şampiyonluğu amacı birebir vakitte antrenörlük yaptığı öğrencilerinin başarısı için ter döküyor.

“SPORA KİLO VERME HEDEFİYLE BAŞLADIM”

Milli sportmen Ümit Radar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, wushu yardımıyla fazla kilolarından kurtularak hem sıhhatine kavuştuğunu tıpkı vakitte mesleğinde kıymetli muvaffakiyetler elde ettiğini söylemiş oldu.

Antrenman yaptığı her geçen gün kendisini daha güzel hissettiğini anlatan Ümit, “Spora kilo verme gayesiyle başladım. 100 kilonun üzerindeydim. 52 kiloya kadar düştüm. Birinci başladığımda benim için epey zordu. Hareket yapamıyordum, nefesim kesiliyordu. İdman sonunda ‘bu sporu bırakacağım, bana göre değil’ diyordum. Merhum babamın bana itimadı devam etmemde yardımcı oldu. Devam ettim, bırakmadım. İkinci yılımda şampiyonluk oldu, derece geldi.” diye konuştu.

Ümit, ulusal turnuvalarda aldığı derecelerin akabinde 2016 yılında Edirne’de düzenlenen 3. Açık Balkan Wushu Şampiyonası’nda üçüncü olarak bronz madalya kazandığını belirtti.

Aldığı madalyanın akabinde hayalindeki ay-yıldızlı formayı da giydiğini aktaran Ümit, bu yıl Sakarya’da düzenlenen Budokaido Kumite ve Kata Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye üçüncülüğü elde ettiğini söylemiş oldu.

Kariyerine Avrupa şampiyonluğu da eklemek istediğini belirten Ümit, şu anda aralık ayında Nevşehir’de gerçekleştirilecek Milletlerarası Wushu Türkiye Open Avrupa Kupası için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü anlattı.

Ümit, hem kendi amaçlarına ulaşmak birebir vakitte antrenörlük yaptığı daha evvel 25’i Akdeniz Bölge Şampiyonası’nda derece alan toplam 108 öğrencisinin başarısı için ter döktüğünü, tecrübelerini onlarla paylaştığını kaydetti. (AA)