Yüksek kullanan fazla ödeyecek! 32 Milyon haneyi elektrik çarpacak

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Güç piyasasını dövize bağımlı hale getiren AKP hükümeti, milyarlarca liralık ziyanı vatandaştan çıkartacak. Yılbaşından itibaren kademeli tarifeye geçecek olan elektrik piyasasında, hanelerin elektrik faturaları artacak. Yeni düzenlemeye göre aylık elektrik tüketimi 110-130 TL civarında olan aboneler, indirimli tarifeden yararlanacak.

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre toplam 38 milyon adet olan mesken abonelerinin ortasında bu meblağda tüketim yapanların sayısı ise 6 milyonu buluyor.

Geriye kalan 32 milyon abone ise döviz kurları niçiniyle maliyeti katlanarak artan elektriği direkt faturasında bakılırsacek. Bu aboneler hem elektrik maliyetini tıpkı vakitte işletme ziyanlarını da sübvanse edecek. Şu ana kadar bu maliyet sanayi elektriğine yansıtılıyordu.

ESKİ SİYASET BİTTİ

Kilovatsaat (kWh) başına elektrik üretim maliyetlerinin neredeyse 1 TL’ye çıktığını söyleyen Güç Piyasaları Uzmanı Çağada Kırım, kWh başına işyerlerinin 70 kuruş, meskenlerin ise 47 kuruş ösöylemiş olduğini belirtti. Üretim ve satış bedelleri içinde büyük bir uçurum bulunduğunu anlatan Kırım, “Çok önemli artırımlar birikti. Konutları işyerlerinden fonlayamıyorlar artık, o iş bitti” dedi.

Değerli elektrik enflasyon niçini

Elektrikte artırımlardan artık kaçılamayacağını belirten Çağada Kırım, “hiç bir vakit maliyetle satış içinde bu biçimde bir fark olmamıştı. BOTAŞ’ın geçen ay yüzde 50 yaptığı artırım periyodunda dolar kuru 9 TL’ydi. 13 TL olduğu vakit makas açılacak” dedi.

Endüstrinin kıymetli tükettiği elektriğin vatandaşa enflasyon olarak döndüğünü anlatan Kırım, “Ev dışı elektrik meblağlarının artışı direkt olarak son kullanıcının mamüllerine yansıyor. Hatta bir epey kesimde bu artış birkaç kat uygulanıp, son tüketicinin daha değerli eserleri almasına niye oluyor” diye konuştu.

Yüksek kullanan ödeyecek

Konutlarda kullanılan elektriği işyerlerine sübvanse etmenin ortadan kalkacağını tabir eden Çağada Kırım, yüksek kullanım yapanın bedelini ödeyeceğini söylemiş oldu. En büyük abone kümesinin konutlar olduğunu hatırlatan Kırım, “Burada değerli değil de olması gereken ödenecek” dedi.

Yatırım tavsiyesi içermez.