Ünlü işverenden itiraf: ‘Zam geliyor’ haberlerinden çok para kazandım!

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Dünya gazetesi muharriri Vahap Munyar, hayli değerli br anekdotu köşesinde paylaştı. İşte o yazı…

1984 yılı Ocak ayı… Tercüman Gazetesi’nin Bekir Aydın idaresindeki İstihbarat Servisi’nde muhabir olarak çalışıyorum.

O devirde Cahit Düzel idaresindeki Hürriyet İktisat Servisi’nde bakılırsav yapan, 1981 yılında DÜNYA Gazetesi’nde bir arada çalıştığımız Enis Berberoğlu, bir sohbet sırasında mevzuyu açtı:

-Hürriyet’e gelsen, birlikte çalışsak ne güzel olur.

Yanıtladım:

-Çağıran olursa gelirim.

Enis, DÜNYA’yı 1981 yılı Mart ayı başında iktisat gazetesine dönüştüren grubun başında olan Cahit Düzel’le konuştu. DÜNYA’daki muhabirlik günlerimden beni bilen Düzel, çabucak çağırdı:

-Ankara’da Yavuz Gökmen, İstanbul’da Enis ve ben, makro haberler, bankacılık, finans tarafında uygunuz. Piyasa haberleri ayağımız eksik. İstanbul Ticaret Odası’nı (İTO), İstanbul Sanayi Odası’nı (İSO) yakından izleyecek senin üzere bir muhabire gereksinimimiz var.

1984 yılı Mart ayının ikinci yarısında Tercüman’dan Hürriyet Gazetesi İktisat Servisi’ne geçtim. O periyotta fiyat artışları çoğunlukla birinci sayfaya çıkıyordu:

Cama artırım geliyor…

Araba lastiğine artırım gelecek.

Peynirde artırım gündemde.

Zeytin-zeytinyağı fiyatları artıyor…

O günlerde İstanbul Ticaret Odası’nın meclis üyelerinden Peysan’ın sahibi Ali Zafer Taciroğlu ve Bahçıvan Gıda’nın kurucusu Mecit Bahçıvan, çoğunlukla görüştüğüm iş insanları içindeydı.

Taciroğlu ve Bahçıvan’a çoğunlukla sorardım:

– Peynir piyasasında durum nasıl?

Taciroğlu’nun karşılığı üç aşağı beş üst birebir olurdu:

– Peynire 10-15 gün ortasında artırım var.

Çabucak daktilo başına oturur, haberi yazardım. Ortadan yıllar geçti, Ali Zafer Taciroğlu ile bir görüşmede karşılaştık:

– Biliyor musun? Sayende bir devir uygun para kazandım.

Ne demek istediğini anlayamadığımı görür görmez sürdürdü:

– Hatırlıyor musun? 1984-1985 devrinde arayıp, “Piyasada durum nasıl?” diye sorardın. Ben de piyasayı hareketlendirmek için, “Peynire artırım geliyor” derdim. Sen o haberleri yazdıkça bizim satışlar artardı.

Taciroğlu’nun bu itirafı üzerine “zam geliyor” haberleri yazarak nasıl kullanılabildiğimiz, piyasayı etkileyen rol oynayabildiğimiz beynime kazındı.

O günden daha sonra da tekrar fiyat hareketlerini önce bildiren haber yazmamaya, yönettiğim sayfalarda kullanmamaya itina gösterdim.

Salı akşamı Temsa’nın davetiyle gittiğimiz Adana’da meslektaşım Ruhi Sanyer sordu:

– Ali Zafer Taciroğlu’nu duydun mu?

Merak ettim:

– Ne oldu?

Ruhi’ye de meslektaşımız Selim Tıpsan arayıp bildirmişti:

– Ali Zafer Taciroğlu vefat etti. Sen evvelce sıkça görüşürdün. Alım olsun istedim.

Taciroğlu’nun vefatını bir hafta gecikmeli öğrendim. Aklıma İstanbul Ticaret Odası’ndaki sohbetlerimiz geldi. Artırım haberleri konusunda bana ders olan itirafını anımsadım…

Taciroğlu, İstanbul Ticaret Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği idare şuralarında da nazaranv yapmıştı…

Ali Zafer Bey’e Allah’tan rahmet diliyorum…

Yatırım tavsiyesi içermez.