Üç saat kuralını hiçe sayan AVM’ler için iki bakanlık harekete geçti! Büyük cezalar yolda

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Yapılan inceleme daha sonrasında bahsedilen vakit dilimleri içerisinde vatandaştan park fiyatı alan AVM’lere yönelik büyük cezaların uygulanması bekleniyor.

İstanbul’da, İBB Ulaşım Uyum Müdürlüğü’nün (UKOME) 2007 yılında aldığı “AVM otoparklarında 0-3 saat için fiyat alınmaması” sonucu hiçe sayılıyor.

Yeni Şafak’ın haberine göre Beşiktaş, Bakırköy, Şişli, Kadıköy, Bahçelievler, Fatih ve Beşiktaş üzere ağır ilçelerdeki otoparkların birçoklarında, birinci yarım saatten daha sonra fiyat alınmasına yönelik uygulama daha sonrası İçişleri ve Ticaret Bakanlığı ile UKOME harekete geçti.

AVM otoparklarında fiyat talep edilmesine yönelik inceleme başlatıldı.

Yapılan inceleme daha sonrası kelam konusu AVM’lere yönelik büyük cezaların gündeme gelmesi bekleniyor.

SADECE YARIM SAAT ÜCRETSİZ!

AVM’lerin kimilerinde birinci bir saat fiyatsız. Bahçelievle’de bir AVM’nin birinci 1-4 saat ortası 10 TL, 4 saatten daha sonrası 20 TL. Florya’da yer alan pek tanınan bir AVM’nin konukları de bir saat daha sonra, her saat başına 10 TL ödüyor.

Zincirlikuyu’daki bir AVM’de ise bir saat daha sonrasında 1-3 saatine 20 TL, 3-5 saat ortasına ise 40 TL isteniyor.

Bazı AVM’lerde ise yarım saatten daha sonrası fiyata tabi. Yasal hakkını kullanıp fiyatı ödemek istemeyen ziyaretçiler de hukuksuz uygulamalara maruz kalıyor.

VERİLEN CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL

Avukat Mustafa Oruç da bu ziyaretçilerden biri. Geçtiğimiz günlerde Fatih’teki bir AVM’ye giden Oruç, bir saat kadar kaldığı AVM’de, otopark fiyatını istenince UKOME sonucunı bakılırsavliye hatırlattı.

nazaranvlinin sonucu görmezden gelip hukuksuz bir biçimde fiyat istemesi üzerine Oruç, durumu polise bildirdi. Oruç yaşadıklarını şu biçimde anlattı: “AVM’de 1 saat kaldım. Çıkışta, otopark fiyatı istediler. gorevliye, UKOME’nin sonucunı bildiğimi belirttim. vazifeli, ‘Ücreti almadan bariyeri açamayacağını’ söylemiş oldu.

Ben de kendisine kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma cürmünü işlediğini, bu aksiyonunu derhal sonlandırmaz ise polis çağıracağımı bildirdim ve polis ihbar sınırını arayarak şikâyetçi oldum. Bu durumla karşılaşınca vatandaşlar, İBB’ye şikayet edebiliyorlar lakin caydırıcı yaptırım uygulanmıyor. aslına bakarsanız şikâyet edilince belirli başlı ufak ölçüde cezalar veriliyor. Fakat AVM’ler bu cezayı yarım günde kazanıyor.”

YASALARA KARŞIT FİYAT ÖDENMEMELİ

Yeni Şafak’a konuşan Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, “Üç saatten daha sonra alınabilecek fiyatların de İBB tarafınca onaylanması gerek. Ama İstanbul’da bilhassa trafiğin ağır olduğu bölgelerdeki AVM’ler, UKOME’nin 15 yıl evvel almış olduğu sonucu hiçe sayıyor. Kimileri yarım saat için bile fiyat alıyor. Bir kısmı da, üç saatten az kalınmış olsa bile aşikâr bir meblağ alışveriş kuralına bağlıyor.

halbuki üç saat dolmadan AVM otoparkını terk eden araç şoförlerinden fiyat alınmaması gerekir. Buna karşın Beşiktaş’ta, Bakırköy’de ve Şişli’de yani trafiğin ağır, otopark külfetinin yüksek olduğu bölgelerde, araç sahiplerinden zorla fiyat tahsil ediliyor. Bu durumla karşılaşan araç şoförleri maddelere karşıt fiyat talep edildiği için ödememeli, çıkışlarına müsaade verilmediği takdirde polis çağırmalı. Ayrıyeten İBB Zabıta’ya şikâyette bulunarak, kural tanımayan işletmeye ceza uygulanmasını sağlamalıdır” biçiminde konuştu.

Yatırım tavsiyesi içermez.