Türkiye Eczacılar Deposu’ndan dev yatırım

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Toplamda 275 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilecek olan stratejik ehemmiyete sahip projeyle bir arada Türkiye, yıllık 165 milyon kutu kapasiteyle nitril eldiven üretmeyi başaran 5’inci ülke olacak. 4 bin kişinin istihdam edileceği Sakarya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan üretim tesisiyle yıllık 120 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilecek.

80 yıllık geçmişe sahip Türkiye Eczacılar Deposu (TED), pandemi sebebiyle artan nitril eldiven gereksinimini gidermek için 3 etaptan oluşan büyük bir yatırıma imza attı. Salgının başlangıcından bu yana ağır maske talebini kendi üretim ve tedarik gücüyle karşılamaya çalışan TED, Türkiye’de bir birincisi gerçekleştirerek yüzde yüz yerli ve ulusal nitril eldiven üretimine de başladı.

Dünya genelinde Malezya’nın liderlik ettiğini nitril eldiven üretimini az sayıda ülke gerçekleştiriyor. Malezya’yı Tayland, Endonezya ve Çin takip ediyor. TED’in yatırımı yardımıyla Türkiye, nitril eldiveni kendi makineleri ve kendi teknolojisiyle üretmeyi başaran 5’inci ülke olacak.

“NİTRİL ELDİVEN KULLANIM ORANI YÜZDE 25 ARTIŞ GÖSTERDİ”

Covid-19 salgınıyla birlikte gözetici ekipmanlara, bilhassa cerrahi maske ve nitril eldivene olan gereksinimin her geçen gün arttığını aktaran Türkiye Eczacılar Deposu İdare Konseyi Lideri Hümeyra Gökçen Keskin; “2019’dan 2020’ye geçerken nitril eldiven pazarı tüm dünyada %25 büyüme gösterdi. Ülkemizde geçen sene yılda 44 milyon kutu eldiven kullanılmış. Aşılama çalışmalarında tek kullanımlık eldiven zorunluluğunun doğmasıyla bir arada yılsonuna kadar bu sayının yaklaşık %10 ila 15 içinde artacağını ve 50 milyonun üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Maalesef bu eldivenlerin tamamını ithal ediyoruz. Sorun şu ki, ithalatçı firmalar salgının başından beri taleplere yetişemezken, fiyatlar fahiş oranda arttı. birebir vakitte sıhhat çalışanları kalitesiz eserlerden şikâyetçi. Salgının başında bu sorunu önnazaranrek Ar-Ge çalışmalarına başladık. Bir yıllık ağır çalışmanın akabinde, birinci yerli ve ulusal nitril eldiven markamız GLOVETURK’e hayat verdik.” dedi.

“5 YILIN SONUNDA AVRUPA’NIN ÖNDERİ OLACAĞIZ”

Gayelerinin tam kapasite çalışarak kısa müddette evvela Türkiye’nin gereksinimini karşılamak olduğunu vurgulayan Hümeyra Gökçen Keskin, ikinci adımda şimdiye kadar ithal edilen bu mamüllerin bu kere ihracatına başlayacaklarını söz etti. İ

lk gayenin Avrupa olduğunu söyleyen Keskin kelamlarına şöyle devam etti; “Türkiye, geçtiğimiz yıl yaklaşık 260 milyon dolarlık eldiven ithalatı gerçekleştirdi. Emelimiz, ithalatın önüne geçerek dışa bağımlılığımızı sonlandırmak ve ülkemiz iktisadına katma bedel sağlamak. Birinci yıl 260 milyon dolarlık ithalatın yaklaşık %40’ını karşılamış olacağız. Birinci yılın sonunda global pazarda yerimizi almaya başlayacak ve 5 yılın sonunda Türkiye’yi bu alanda Avrupa’nın önderi pozisyona getireceğiz” dedi.

MAKSAT YILDA 165 MİLYON KUTU ÜRETİM

Adapazarı’ndaki fabrikada birinci kademede 6 sınırın devreye gireceğini belirten GLOVETURK Genel Müdürü Hasan Umur; “Bu yıl sonuna kadar 12 hatta ulaşmış olacağız. Bu noktada yıllık toplam eldiven üretim adedimiz 3 milyarı bulacak. Bu da yaklaşık 30 milyon kutuya tekabül ediyor. Devam eden yatırımlarımızla birlikte 66 hatta ulaşarak üretim kapasitemizi yaklaşık 4.5 kat artıracağız ve 165 milyon kutu eldiven üreteceğiz. Şu an 20 bin metrekare olan üretim tesisimiz tüm etaplar tamamlandığında 110 bin metrekarelik büyük bir üretim kompleksi haline gelecek. Pazarın %70’ini tüm dünyada 30 ülke oluştururken, bunların 28’i esasen Avrupa ülkesi. Başka iki büyük pazarsa ABD ve Japonya. Birinci yıl kendi muhtaçlığımızı karşıladıktan daha sonra gayemiz Avrupa ülkeleri olacak.” dedi.

Yatırım tavsiyesi içermez.