Trae Young ve Jaylen Brown, NBA yıldızının sıcaklığını hissediyor

Avcılar

Member
Boston’daki TD Garden’daki kalabalık, Atlanta Hawks’ın yıldızı Trae Young’a “abartılmış!” tezahüratlarıyla serenat yaptı. Atlanta’nın Celtics’e karşı oynadığı ilk tur playoff serisinin 2. maçının sonlarıydı ve Hawks çift haneli sayılardaydı ve başka bir maça doğru ilerliyordu. dizide kayıp.

Young’ın yükselen NBA sevgilisi olduğu ve takımın üç yıl üst üste sezon sonrasını kaçırmasının ardından beklenmedik bir şekilde Hawks’ı Doğu Konferansı Finallerine götürdüğü iki yıl öncesinden çok uzaktı. Bu sefer Young, seride ortalama 29.2 sayı ve 10.2 asistle Celtics’e nöbet tuttu ama Boston, Young’s Hawks’ı altı maçta playoffların dışında bıraktı.

Şimdi, beşinci sezonunu henüz tamamlayan Young, herhangi bir playoff turundan daha göz korkutucu bir varoluşsal meydan okumayla karşı karşıya: anlatı. Bu onu bir yıldız yaptı. Bu ayrımı da ortadan kaldırabilir.

“Anlatıda her zaman ‘Bu süperstar; orada olmalı; ve X, Y, Z’,” dedi Hawks genel menajeri Landry Fields, Boston’a karşı oynanan 4. Maç öncesinde verdiği bir röportajda. “Ve bunu daha geniş bir perspektiften anlıyorum. Ama bizim için içsel olarak insan olan Trae’yi görüyoruz. Adamı takip et. Ve oyununu nasıl sürekli olarak yüzde 1 daha iyi, zamanla yüzde 2 daha iyi alıyor? Yani beklenti gerçekten büyümek.”

Oyuncuların bireysel olarak oyun üzerinde diğer takım sporlarından daha fazla etkiye sahip olduğu basketbolda, kuruluş büyüdükçe yıldızlar paratoner haline gelir ve play-off başarısızlıkları artar. The Narrative her yıl yıldız oyuncuların sıralamasını, istatistiklerin, takım başarısının ve oyuncunun kontrolü dışındaki faktörlerin amorf bir kombinasyonuna göre ayarlar, örneğin: B. Yaralanmalar. Haber medyası, taraftarlar ve oyuncular, teknik direktörler ve yöneticiler gibi lig gözlemcileri olarak geniş bir şekilde tanımlanan anlatı belirleyicileri, bir oyuncunun yükselen yıldızdan yıldıza gelişimine ilişkin algıları beklentilerle şekillendirir.

Boston’dan Young (24) ve Jaylen Brown (26) gibi oyuncular – ilk 5 draft seçimi ve iki kez All-Star – diğer birçok üst düzey oyuncunun beklediği gibi bu geçiş sürecinden geçiyorlar. Ancak Nets forvet oyuncusu 26 yaşındaki Mikal Bridges gibi diğerleri beklenmedik bir şekilde metamorfoza sürüklendi.

Eski bir NBA All-Star ve podcast sunucusu olan Gilbert Arenas, “Tutarlılık, iş ahlakınız ve güveniniz sizi bu kategoriye koyuyor” dedi. “Sonunda olan şey, ‘Ah, bir şampiyonluk kazanması gerekiyor’ gibi bir dış etkidir. Bunu yapmak zorunda.’ Ama gerçeklik farklı konuşacak. Takımım şampiyonluk takımı değilse, bu hedef gerçekçi değil. Yani bir oyuncu olarak, gerçekten bu baskıyı uygulamıyorsunuz.”

Bir oyuncu başarısız olursa, bunu genellikle yüksek sesle eleştiri izler. ESPN TV panellerinde. Reddit’te. Twitter’dan. Oturma odalarında. barlarda. Arena bağımlıları ve abartılan ilahiler tarafından. Arenas’ın sunduğu gibi podcast’lerde.

20’li yaşlarının ortalarında, 2001’de ikinci tur draft seçimi olan Arenas birdenbire üç All-NBA ve üç All-Star takımı kurdu ve ligin en heyecan verici genç oyuncularından biri oldu. Ancak kariyerinin geri kalanında yaralar peşini bırakmadı ve Wizards soyunma odasına eğlenmek için silah getirme kararı itibarına zarar verdi. Arenas için minimum play-off başarısı ile anlatım, onun olgunluğu ve oyuna olan bağlılığıyla ilgili sorulara kaydı.

ESPN analisti ve eski koçu Jeff Van Gundy, eleştirinin ve daha büyük beklentilerin genellikle bir oyuncunun büyük bir sözleşme imzaladığında veya bir playoff galibiyetinden sonra geride kaldığında geldiğini söyledi. Yıldızların ayrıca antrenörlere, takım arkadaşlarına ve hakemlere karşı tutumlarına göre değerlendirileceğini de sözlerine ekledi.

Young’ın adı, maksimum kontrat uzatmasının ilk yılında olmasına rağmen, playoffların arifesinde takas söylentilerinde su yüzüne çıktı. Young, TNT’ye verdiği bir röportajda “dış gürültünün tamamını kontrol edemediğini” söyledi.

“Sadece kontrol edebildiğimi kontrol edebilirim ve bunu bu sahada ve takım arkadaşlarım için yapıyorum” diye devam etti ve ekledi, “geri kalan her şey kendi haline kalsın.”

Son üç sezondaki üçüncü tam zamanlı baş antrenörü ve normal sezonda hücum istatistikleri mükemmel olsa da (maç başına 26.2 sayı ve 10.2 asist), takımlar genellikle savunmada ondan yararlanıyor. Bu yıl All-Star takımına seçilmedi.

Elbette, sürekli değişen algılara sahip tek yıldız Young değil. Genç takımını ön eleme turnuvasına taşıyan Oklahoma City Thunder’dan Shai Gilgeous-Alexander gibi bazı oyuncuların yükseldiği düşünülüyor. Batı Konferansı Finalleri’ne ulaştıktan bir yıl sonra play-off’ları geçemeyen Dallas’lı Luka Doncic gibi diğer oyuncular korkunç düşüşte.

Gilgeous-Alexander, Doncic ve Young hepsi aynı yaşta ama Doncic ve Young, üstün özgeçmişlerine rağmen çok daha fazla eleştiriyle karşılaşıyor. Showtime için bir podcast’e ev sahipliği yapan bir Hall of Famer olan Paul Pierce, bu kulağa mantıksız geliyorsa, spor fandomuna hoş geldiniz dedi.

Bununla birlikte gelen de bu,” dedi Pierce. “Erkeklere milyonlarca dolar ödeniyor ki biz de aklımızı konuşabilelim.”

2000’li yıllarda Pierce, NBA’deki en iyi genç oyunculardan biri olarak ortaya çıktı. 10 kez All-Star oldu, ancak kısa playoff turları bazılarının onun abartıldığını söylemesine neden oldu. 2008’de Kevin Garnett ve Ray Allen ile birlikte Celtics’i şampiyonluğa taşımaya yardım ettiğinde çoğu eleştirmeni sakinleştirdi.

“Yıldız statüsüne ulaşan oyuncuların çoğu, gelecek olan oyuncular oldu. Ligin zirvesi,” dedi Pierce. “Onlar McDonald’s’ın Tüm Amerikalılarıydı. Liselerinin en iyi oyuncuları onlardı. Demek o pozisyonda olmayı bekliyorsun. Bu yüzden benim için ‘Vur, sonunda oraya geleceğim’ dedim.”

Nets guardı Bridges, Phoenix’in onu Şubat ayında Kevin Durant karşılığında Nets’e satmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Phoenix’te güvenilir bir başlangıçtı ama Brooklyn’de beşinci sınıf müdürü 1 numaraya itildi. Nets ile 27 maçta maç başına kariyerinin en iyi 26.1 sayı ortalamasını aldı ve ligin en iyi savunucularından biri olmaya devam etti.

Ancak Nets, Philadelphia 76ers ile oynadıkları ilk tur playoff maçında hızla 2-0’lık bir çukura düştü. 3. Maç öncesi bir röportajda Bridges, yabancıların görüşleri hakkında endişelenemeyeceğini söyledi. Bridges, “Hepiniz hakkında ne düşündüklerini ve hissettiklerini kontrol edemezsiniz” dedi. “Tek kontrol ettiğin şey ne kadar çok çalıştığın ve ne yaptığın ve kişisel olarak ben çok çalıştığımı biliyorum.”

Bridges seri boyunca iyi oynadı, ancak Nets bir bütün olarak hücum oluşturmak için mücadele etti ve savunmacılar Bridges’e saldırdı. Sixers ağları süpürdü, son galibiyet Brooklyn’de geldi. Daha sonra Bridges gazetecilere iyileşmesi gerektiğini söyledi ve ekibine bunu yapacağına dair söz verdi. “Oğullarımı ölesiye seviyorum ve onlara her şeyin benim yüzümden olduğunu söyledim” dedi. “Onlara yetişemediğim için üzgün olduğumu söyledim.”

Celtics yıldızı Brown için hayal kırıklığı geçen yıl takımının NBA Finallerinde Golden State’e yenilmesiyle geldi. Bu sezon, kariyerindeki sayı ve ribaundlardaki zirveleri, onu ilk All-NBA takımı için güçlü bir rakip haline getirdi. Her zaman dinamik bir kanat oyuncusu olarak görüldü ve Celtics, yedi yıllık kariyerinde hiçbir zaman play-off’ları kaçırmadı. Şimdi Celtics, özellikle Milwaukee ilk turda kaybettikten sonra, Doğu’dan NBA Finallerine ulaşmak için net favoriler ve Brown zaman zaman onların en iyi oyuncusu oldu.

Brown, “Kariyerimde daha gençken, playofflarda izimi bırakmak ve biraz açığa çıkmak isteyen adamdım,” dedi.

O yaptı. Ama artık sadece dinamik olması onun için yeterli değil. Dört kez All-Star guardı Jayson Tatum ile birlikte takımı yönetmesi gerekiyor.

Yükselişinin bir kısmı gerçekten yetenekli olması,” dedi Celtics Başkanı Brad Stevens. “Bunun bir nedeni çok aç olması. Ve bunun bir parçası da, başarılı da olsa zor bir dönemden geçmiş de olsa çalışıyor olması.” Devam etti, “Öyleyse bence bunun bir parçası da her zaman iyi takımlarda yer alması. Ve sonra bunların hepsini yapma sorumluluğuna sahipsin.

Oyuncular genellikle dışarıdan beklentileri karşılamak için herhangi bir dış baskı hissetmediklerini söylerler. Ama sonra meslektaşların baskısı var.

Eski bir NBA oyuncusu olan Darius Miles, “Hepimiz tüm zamanların en iyi NBA oyuncusu olmak istiyoruz” dedi. “Hepimiz Hall of Fame olmak istiyoruz. Hepimiz all star olmak istiyoruz. Ve lige girdikten sonra, tüm övgüleri istiyorsun. Yani kendi üzerinde sahip olduğun bu kadar baskı yeterli.”

Clippers, Miles No. 3; 15 seçimden sonra Quentin Richardson’ı da seçtiler. Birlikte, daha önce sürükleyici olan franchise’ı heyecan verici ve kültürel olarak alakalı hale getirdiler. Ancak sakatlıklar Miles’ın kariyerini raydan çıkardı. Yıllar sonra, Arenas ve Pierce gibi iki yakın arkadaş, bir podcast’in yardımcı sunucuları olarak kendileri de anlatı hazırlayıcılarıdır.

Richardson’la birlikte Players’ Tribune podcast’ini sunan Miles, “Clippers’a gittiğimizde, NBA’in geri kalanı tarafından NBA’deki en kötü takım olarak kabul edilmek istediğimizi düşünüyorum,” dedi. “Meslektaşlarımız tarafından kabul edilmek istedik. Bu seviyede oynayacak kadar iyi olduğumuzu göstermek için diğer oyuncular tarafından kabul edilmek istiyoruz.”

Pierce, sosyal medyanın yıldızların nasıl algılandığına başka bir boyut kattığını söyledi.

Pierce, “Sosyal medyanın gerçekten bir NBA yıldızı haline geldiğini ve oyundaki rekabet avantajının çoğunu aldığını hissediyorum” dedi. “Çünkü artık insanlar nasıl göründükleri, imajları, markaları ve işleriyle daha çok ilgileniyor. Eskiden sadece yarışmalarla ilgiliydi. Bir şampiyonluk kazanmayı istemekle ilgiliydi. Artık herkes bir iş sahibi.”

Ancak sosyal medya, genç yıldızlara en iyi anlarında çok ihtiyaç duydukları ve gözle görülür bir destek de sağlayabilir. Celtics’e karşı 5. maçta Young 38 sayı ve 13 asistle galibiyet serisine bir maç daha ekledi. Sixers Merkezi Joel Embiid tweet attı, “Bunlar güzel basketler!!!” ve Young’ın takma adı için hashtag ekledi: #IceTrae. Young’ı bu kadar popüler yapan oyun türüne bir bakıştı: onun Jersey en çok satanlarve 2021’de bir WWE etkinliğine konuk olarak katılması için davet edildi.

Van Gundy, yükselen yıldızların gelişimlerinde her zaman inişler ve çıkışlar olacağını söyledi.

“Beklentileriniz asla bireysel veya takım başarısında bir düşüş değilse, evet, bu her zaman olumsuz olmak için olgunlaşmış bir standarttır” dedi. Ancak, “Eğer adamların sağlıklı olduklarında oynamalarını bekliyorsanız, bunu şükran duyarak, gerçek bir neşeyle ve takıma öncelik veren bir tavırla yapın – hayır, bunun çok fazla beklendiğini düşünmüyorum.”