Tahir Kıran’dan olay kelamlar: Hepsini son ayrıntısına kadar anlatacağım

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Çaykur Rizespor Kulüp Lideri Tahir Kıran, “Bir ekibin bahtı ile bu kadar oynanmaz. Hepsini son ayrıntısına kadar anlatacağım. Kimin nereden geldiğini, kimin torpilinin kim olduğunu, kimlerin Türk futbolunu karıştırdığını, kirlettiğini hepsini tek tek söyleyeceğim ama vakti var” dedi.

Spor Toto Muhteşem Lig Ahmet Çalık Dönemi 30. haftasında oynananTrabzonspor maçının akabinde Çaykur Rizespor Kulüp Lideri Tahir Kıran, açıklamalarda bulundu.

Kazanan tarafın Rize-Trabzon kardeşliği olduğunu belirten Kıran, “Güzel, çekişmeli bir maç oldu. 3 puanı aldık memnun olduk, epey gereksinimimiz vardı. Bu galibiyet bize bir ivme kazandıracak. Trabzonspor’da şampiyonluk yolunda devam ediyor. Şampiyonluğa koşuyor. İnşallah Allah onlarında yolunu açık eder” tabirlerini kullandı.

Ligin bitimine 8 maç kaldığını ve bununda 24 puan olduğunu söyleyen kulüp lideri Kıran, “Biz bu 24 puanın hepsine talibiz. Yolda çalılar, taşlar olabilir o başka ancak biz her maçımızı kazanmak için çıkacağız, oynayacağız. İnşallah öteki etkenler olmaz, daha evvel yaşadıklarımız başımıza gelmez. Çıkıp sahanın içerisinde neticeyi belirleyen beşerler olmaz. Çıkarlar aslan üzere maçlarını yönetirler, biz de maçlarımızı kazanarak gayemize gideriz” dedi.

“BİRAZ GEÇ EKİP OLABİLDİK”

Futbolculara bakıldığı vakit Çaykur Rizespor’un aslında fazlaca âlâ bir ekip olduğunu tabir eden Tahir Kıran, “Biraz geç grup olabildik. daha sonradan gelenler oldu. Ligin birinci yarısında biz 9 haftada 1 puan alabildik. Yeni bir ekiptik. Kimi dış etkenler oldu. Tabi bu da grubun moralini bozdu. Kazanamamak insanın psikolojisini bozuyor. Maçı kaybettiğiniz anda o bitmiyor. tekrarki maça kadar o moral bozukluğu futbolcusundan, malzemecisinden, liderine kadar devam ediyor. Kazandığınız vakitte farklı. Artık ulusal grup ortasına girdik. Trabzonspor galibiyeti bize önemli manada moral kazandırdı. Antalya’da 10 gün kadar bir kampımız var. daha sonrasında Alanyaspor maçı var, kazanmak için çıkacağız. Geldiğimizde Konyaspor maçımız var. Bunların hepsine kazanmak için çıkacağız” halinde konuştu.

“BİR KADRONUN BAHTI İLE BU KADAR OYNANMAZ”

Ses getirecek basın toplantısı yapacağını anlatan lider Tahir Kıran şunları söylemiş oldu:

“Bizim ekibimiz düzgün bir kadro. Artık bizi doğradılar, parçaladılar demek istemiyorum ancak beşerler esasen görüyor. Bununla ilgili ilerleyen vakit içinderda önemli bir basın toplantısı yapacağım. Bütün bilgileriyla, doneleri ile her şeyi ortaya koyacağım. Bir ekibin mukadderatı ile bu kadar oynanmaz. Tıpkı adamlar, birebir biçimde hepsini çözdüm. Hepsini son ayrıntısına kadar o basın toplantısında anlatacağım. Kimin nereden geldiğini, kimin torpilinin kim olduğunu, kimlerin Türk futbolunu karıştırdığını, kirlettiğini hepsini tek tek söyleyeceğim lakin vakti var. Ligin bitiminde sonuç ne olursa olsun Rizespor kümede yahut değil, ben bu basın toplantısını yapacağım. Önemli manada bu basın toplantısının da ses getireceğine inanıyorum.”

“TÜRK FUTBOLUNDA BİR ŞEYLER DEĞİŞECEK”

Artık futbolun yeşil alanda oynanacağını tabir eden Kıran, “Biz Galatasaray-Rizespor maçı yaşadık. Taraftarı, futbolcusu, yöneticisi, hiç ortasında olmayanına kadar bu kadar futbolun içerisinde insan var. Ben ömrüm boyunca bu biçimde bir maç seyretmedim. Hakem kusurları olan maçlar var fakat ben o denli bir maç seyretmedim. Tahminimce de tekrar da seyredeceğimi zannetmiyorum. Bu mevzu ile ilgili İstanbul’da önemli bir basın toplantısı yapacağım. Türk futbolunda bir şeyler değişecek. Artık futbol o yeşil alanda oynanacak. Kulüp liderlerinin birçoğunun, hatta hepsinin de buna takviye vereceğine inanıyorum” diye konuştu.

“İNSANDIR KUSUR YAPABİLİR DEDİĞİMİZ VAKİT TÜRK FUTBOLU KAZANACAK”

Maçı kararınu etkiyecek kasıtlı hakem yanlışlarından her insanın rahatsız olduğunu belirten kulüp lideri Kıran, Hakem kusuru olabilir, buna varız lakin maçın kararınu etkileyecek kasıtlı hareketlerden herkes rahatsız. Bütün kulüpler rahatsız. Biz şuna inanmak istiyoruz. Evet hakem kusur yaptı olabilir, insandır kusur yapabilir bunu dediğimiz vakit Türk futbolu kazanacak. Bunu dedirtmek için de elimizden geleni yapmamız lazım tabirlerinde bulundu.

“HAKKI YENEN GRUPLARINDA YANINDA DURACAĞIM”

Düşme potasında olsalar da olmasalar da kaideleri sonuna kadar zorlayacaklarını söyleyen lider Kıran, “Biz düşme potasında ‘A’, ‘B’, ‘C’ ekipleri da olsa biz o kaideleri bir daha zorlayacağız. Ben zorlayacağım. Benimle birlikte hareket edecek kulüp liderleri da var. Bu hususta benim yanımda duracaklardır. Kimse haksız yere bir şeyler yaşamak istemiyor. Herkes inanılmaz emek veriyor. Bunun için hakkı yenen kadrolarında yanında duracağım. aslına bakarsanız bu iş o denli düzelir. Ben A Ekibi için yapılan yanılgıyı konuşuyorsam düzelir. Yalnızca kendi ekibim için konuşuyorsam olmaz. Ben gemimi yürüttüm, kaptanım demekle olmuyor bu iş. Biz daima bir arada olmak durumundayız. Daima birlikte olursak bunun marka kıymeti yükselir. Yayın geliri 500 milyondan 100-170 milyonlara düştü. Kulüpler bu sayılarla ayakta duramaz. Pak bir futbol, hakemlerin tahin etmediği futbol oynanırsa bu ligin pahası artar. Daha düzgün futbolcular getirebilir, daha düzgün maçlar seyrettirebilirsin” dedi.

“TRABZONLA RİZENİN ŞAMPİYONLUK İÇİN YARIŞTIĞI BİR ORTAMI KİM İSTEMEZ Kİ”

Bu sene hayli ivedilikle bir grup kurduklarını, hayli vakit içinderının olmadığını söz eden Kıran, “Altyapıdan adam yetiştirmen lazım. Altyapıya el attık, birtakım yatırımlar yaptık, hocalar koyduk. Rizespor’un üç, beş, on yıllık planlaması yapılması lazım. Birinci başta birinci 10u maksat koyacaksın, daha sonrasında birinci 6yı koyacaksın. daha sonrasında yukarları gaye koymaya başlayacaksın. bu türlü yürür bu. Trabzon’la Rize’nin şampiyonluk için yarıştığı bir ortamı kim istemez ki. Ne kadar hoş olur. Hayal etmesi bile hoş. Bu sene örneğin Trabzon tek başına şampiyonluğa gidiyor. Rizespor’da onu kovalayabilen bir kadro olsaydı. Ne kadar hoş olurdu. İnşallah bunlar vakit içerisinde olacak” formunda konuştu.

“TARAFTAR İLE SEYİRCİ ORTASINDA FARK VAR”

Taraftarla seyirci içinde büyük bir fark olduğunu söyleyen Çaykur Rizespor Kulüp Lideri Kıran, “Biz Rizespor taraftarını tribüne istiyoruz. Seyirci istemiyoruz. Seyirci televizyondan seyretsin. Biz 90 dakika ekibini destekleyecek, ateşlendirecek, 12nci adam olacak taraftarı alana istiyoruz. Birtakım maçlarda yakaladık bunu. Yavaş yavaş oturmaya başladı. Rizespor taraftarı oluşmaya başladı. Muvaffakiyet geldikçe daha epey oluşacak. En hayli istediğim şey; o stadın büsbütün dolu olması ve taraftarla dolu olması. Ben istemez miyim tribünlerin Rize diye yıkılıyor olmasını. Ne kadar hoş bir şey. Ben Trabzon izleyicisini görür görmez kıskanıyorum. Rakibe top geçiyor kıyamet kopuyor, ıslıklardan statta duramıyorsun. Bizde niye olmasın? Bizim stadımız daha küçük, daha akustik. Kâfi ki sabır, hepsinin vakit içerisinde olacağına inanıyorum” dedi.