SÖZCÜ, Riva’da Türk futbolunun kara kutusunu açtı

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Tartışmaların merkezi VAR Odası’na girip hakem koltuğuna oturduk. Vakte karşı kritik kararlar verdik. Yüksek teknoloji, olaya hakim operatörler ve VAR hakemlerinin detaycılığıyla başlardaki soru işaretlerini azalttık.

Türk futbolundaki bitmek bilmeyen hakem tartışmaları, son senelerda yerini teknolojiyle hengameye yani VAR (Video Asistan Referee-Video Yardımcı Hakem) kararlarına bıraktı. Canının yandığını, hakkının yendiğini düşünen herkes hatası VAR’a yükledi. Çizilen çizgiler tartışıldı, verilen-verilmeyen el, penaltı ve kırmızı kart kararları daima konuşuldu. TFF de dört yılın akabinde VAR odasını basın mensuplarına açtı. Biz de SÖZCÜ grubu olarak, Riva’nın yolunu tuttuk, bu güç bakılırsavi yerine getirmeye çalıştık. Vakte karşı yarış bizi biraz terletse de odadan alnımızın akıyla çıktık.

RİVA’DA 10 ODA VAR

Merkez Hakem Şurası Lideri Sabri Çelik ve VAR Hakemi Özgür Yankaya bize eşlik etti. Riva’daki VAR Merkezi’nde 10 oda bulunuyor. Yani tıpkı anda 10 maçı yönetmek mümkün. Odaya girdiğinizde ekranların oldukcaluğu gözünüzü korkutuyor ve kısa periyodik de olsa nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Bu şoku atlattıktan daha sonra Özgür Yankaya ile önümüze gelen hayli kritik bir penaltı durumunu inceledik. ‘Evet hocam, bu penaltı’ dedikten daha sonra ‘Peki, öncesine baktınız mı’ cevabını aldık. Bu defa öncesinde epeyce ince bir ofsayt konumu ile karşılaştık. Evet, federasyon yetkilileri sıfırcı hocalar üzere kazık sorularla gözümüzü korkutmaya kararlıydılar. Gel de çık işin arasından!

Fotoğraf: Hüseyin Çağlar | Sözcü

OPERATÖR ÇOK ÖNEMLİ

VAR Odası’ndaki operatör, hakem kadar değerli. Bunu anladım. Tam bir bilgisayar kurdu, teknolojiyle dans ediyor hepsi. Bu çocuklar yanılgı yapmaz. Hakem ne derse onu yapıyorlar. Olaya tesir etme bahtları yok. Tartışmalı ofsayt kararlarında iki kritik nokta var. Birincisi topun ayaktan çıkma anı. Burada hemfikir olmanız kaide. Ayaktan çıkma anını belirledikten daha sonra atak ve savunma oyuncusunun kural dahilinde gol atabilecek uzuvlarının işaretlenmesi kritik nokta. Bunları işaretledikten daha sonra gerisi teknolojide. Yani gözünüz artta kalmasın, orada hile hurda yok. Kusur fakat topun ayaktan çıkma anı ve seçilen yerlerde olabilir. Hakemlerin yaklaşımı, operatörlerin mahareti beni etkiledi. En kritik an ise vakte karşı yarış. Biz ofsayt durumu için iki dakika harcadık. O kadar acemilik de olur artık.

BU SİSTEMDEN OFSAYT KAÇMAZ!

Bendeniz Yasin Yıldırım VAR, muhabir arkadaşım Doğan Gündoğdu AVAR olarak teste tabi tutulduk. Bize 2012-13 döneminde oynanan Chelsea’nin bir FA Cup maçı izletildi. Penaltı kuşkusu içeren bir durumu inceleyip penaltıya hükmettik. Fakat öncesinde ince bir ofsayt vardı. Operatöre topun ayaktan çıkma anını seçtirdim. Akabinde atak ve savunma oyuncusunun son konumlarını kurala uygun yerden işaretlettim. Sistem, otomatik olarak ofsayt için kullanılan çizgileri çekti. Ve küçük bir farkla ofsaytı tespit ettik. Bize kılavuzluk yapan VAR hakemi Özgür Yankaya hocamız, gerçek yerlerden işaretleme yapıp gerçek karar verdiğimizi iletti.