Şenol Güneş’ten İtalya maçı öncesi reaksiyon: ‘4 sefer ateşe bakılır mı?’

Atletizm

Global Mod
Global Mod
EURO 2020’nin açılış müsabakasında Roma Olimpiyat Stadı’nda İtalya Ulusal Kadrosu ile karşılaşacak olan A Ulusal Futbol Grubu’nda Teknik Yönetici Şenol Güneş, müsabaka öncesinde açıklamalarda bulundu.

Stada girişinde biroldukca defa ateşinin ölçülmesine rağmen, bir daha ateşinin ölçülmek istenmesine reaksiyon gösteren Güneş, “4 sefer ateşe bakılır mı? Buraya nasıl geldim ben?” tabirlerini kullandı. 2020 tertibinin 1 yıl gecikmeli olarak başladığını söyleyen Güneş, “Pandemi niçiniyle orta verdiğimiz bu büyük tertibe heyecan ortasında birinci adımı atacağız. Bu seyahatin açılış maçında oynamak bizim için büyük bir gurur. Çeşitli meslek kümelerinin kıymetini daha düzgün anladık. Sıhhat çalışanları, lojistik çalışanları, sporun işçilerine teşekkür etmek istiyorum. Sayısız testler, kuvvetli seyahatler yaşadık. Toplumsal ara olmayan bir sporda her türlü riski alarak oynamaya çalıştılar. Her vakit umutlu olmak için direnç gösterdiler. Bütün toplumların da tıpkı direnç ve inançla pandemiden kurtulmasını temenni ediyorum” diyerek kelamlarına başladı.

“FUTBOL ÖĞRETİCİ BİR OLAYDIR”

Yeterli futbol oynamak istediklerini tabir ederek devam eden Şenol Güneş, “Gelecek için oynayacağız. Kümemiz sıkıntı. Avrupa’nın en düzgün ekiplerinden biri olan ve konut sahibi İtalya ile başlayacağız. Her ekibin başka özellikleri var. En genç kadro olarak katılan kadromuzun da kendini göstereceğini düşünüyorum. Birinci kere açılış maçı oynayacağız. Burak, Hakan ve Ozan daha evvel bu turnuvada oynadı. İtalya’ya Hollanda’da 2-1 kaybetmiştik ve hiç kazanamadığımız maçlar oldu. Yenilgi ve birlikteliği olan grup olarak kazanmak istiyoruz. Bu turnuvaya favori olarak gelmedik fakat favoriler içinde olmak temennimizdir. İnşallah finali de İtalya ile oynarız. Lakin evvela yarınki maçı bekliyoruz. Bütün gruplar kazanmak isterler, yenmek farklı bir şey. 26 oyuncumuz turnuvaya hazır durumda. Futbol öğretici bir olaydır” açıklamasında bulundu.

“KORA KOR OYNAMAK İSTİYORUZ”

İtalya maçının zorluklarının ve kolaylıklarının olduğunu tabir eden Şenol Güneş, “Biz kendimizi biliyoruz. İtalya’nın epeyce yetenekli ve deneyimli oyuncuları var. Bonucci, Jorginho, Insigne epeyce âlâ oyuncular. Kendi liglerinde oynuyorlar, 22 oyuncu İtalya’da forma giyiyor. Ancak fazlaca başarılılar. İtalya futbolunun dünya futbol arenasındaki yerini biliyoruz ve 1 turnuvaya katılmadığı vakit yer yerinden oynayan bir ülke. Biz de futbolu seviyoruz. Ülke olarak da benzerliklerimiz var. Teknik, taktik ve fizik olarak üst düzeyde bir maç olacağını düşünüyorum. Ben oyuncularımdan kendi yeteneklerini ve oyuncu karakterlerini alanda görmek istiyorum. Rakiple kora kor oynamak istiyoruz. Mancini, ülkemizde misyon yapan ve Türkiye’yi tanıyan bir isim. Tahminen daha üstün oynayacaklar. Kağıt üzerinde uygun görünüyorlar fakat alandaki durum farklı olur. Maç bittiği vakit alacağımız puanların sevincini yaşamak istiyorum” diyerek devam etti.

“AKILDA KALMAK İSTİYORUZ”

Gerek kendisi gerekse de oyuncular için bu maçın özel bir manası olduğunu kelamlarına ekleyen Güneş, “aslına bakarsan açılış maçı. Dünyanın ilgi ile izleyeceği ve tesir yapabileceği bir karşılaşma olacak. Oyuncular için de benim için de kıymetli bir adım. Sportif muvaffakiyet kovalarken fair-play ve ülke tanıtımını unutmayacağız. Hoş bir sonuç bizi daha memnun eder. İtalya’da oynayan oyuncuların avantajları var. Ancak tek başına bir manası olmaz. Bu ligde oynamayan bütün oyuncularımız heyecanlı ve coşkulu biçimde hazırlar. Kimin öne çıkacağını, yarının atmosferini sindiren oyuncular önde olacaktır. Kimileri bu tip maçları fazlaca daha doyasıya yaşıyor. Evvel kadro oyuncu. İtalya kolektif oynayan bir ekip. Uzun vakittir kaybetmiyorlar ve disiplinliler. Olağan bir maçta bu durum kararı değiştirebiliyor. Buraya kolay gelmedik ve fırsatı kaçırmak istemiyoruz. Turnuvanın birinci maçında da akılda kalmak istiyoruz finalde de olmak istiyoruz. Olmasak bile iz bırakmak istiyoruz. Bu maçın akabinde 2 maçımız daha var” dedi.

“2002’DEKİ HİSLERİ BURADA HİSSEDİYORUM”

Bu turnuvanın akabinde daha evvel yapılmayanın yapılması gerektiğini tabir eden Güneş, “2002’de aldığımız sonuçlardan bugüne gelene kadar başarılı devirler geçirdik. 2008’de başarılı sonuçlar aldık. Kulüpler bazında vakit zaman başarılı sonuçlar aldık fakat bu yetmez. Biz tarihi fazlaca seviyoruz. Bende tarih öğretmenliği de var biraz. Kamp o kadar çabuk geçti ki, yarın maça başlayacağız. Burada şampiyon olsak da, kümeden elensek de birebir şeyleri söyleyeceğim. Bu kümenin 5-10 sene daha uzunluk göstereceğini düşünürsek, geleceği kurmamız gerekiyor. Yeni oyuncular da bu kuşaklara bakarak kendilerini hazırlayacaktır. Bugün İtalya’da da İngiltere’de de Almanya’da da bunu görürsünüz. Bunun için yatırım yapmak ve vakit ayırmak gerekiyor. Yarınki hoş oyun ve alacağımız sportif başarılarla bu işi yapmak için bu işe gönül verenlerin ne kadar karlı olacağını bakılırsacekler” diye konuştu. Oyuncuların genç olmalarına rağmen tecrübeli olduğunu da söyleyen Güneş, “Bunun ne kadar muvaffakiyet getireceğini goreceğiz. Biz Dünya Kupası’na da Dünya Kupası’na hiç gitmeyen oyuncularla gittik. daha sonra onlar da deneyimli oldular. 2002’deki hisleri burada hissediyorum. İtalya’nın Veratti haricinde eksiği yok sanıyorum. 2 keyif veren grubun maçı olacaktır” açıklamasında bulundu.

“GİRERKEN 4 DEFA ATEŞ DENETİMİ YAPTILAR”

İtalya maçının akabinde Galler ve İsviçre müsabakalarının Bakü’de oynanacak olmasıyla ilgili de konuşan Güneş, “Burada konut sahibi İtalya, girerken 4 defa ateş denetimi yaptılar. Burada deplasmana geldiğimiz hissini yaşıyoruz. Biz de Azerbaycan’a gittiğimizde gelen ekiplerin deplasmana geldiğini hissedeceğini düşünüyorum” dedi. İki grubun da savunma istikametlerinin düzgün olması hakkında da konuşan Güneş, “İtalya’nın istikrarını bozup gol atarsak bu durum bize artı paha katar. Bu tip ekiplere karşı tek istikametli oynamak yanlışsız değil. Onların kuvvetli değil zayıf taraflarını kullanmak istiyoruz. Lakin alanda uyguladığımız vakit husus nereye çıkacak goreceğiz. Bu vakte kadar hayal ettiklerimizi gerçekleştirmek için yarın başlayacağız. Dünya futbolseverlerine hürmetlerimi sunuyorum. Hoş bir açılış olsun ve sonu final olsun. İnşallah turnuvayı taşırız. Taşırsak epeyce daha keyifli oluruz. Kümeden çıkmak öncelikli maksadımız. Yarınki alacağımız puan ya da puanlar umarım buna katkı yapar” diyerek kelamlarını tamamladı.