senelerca Çaba Ettikten daha sonra Cildimdeki Gözenek Sorunundan Nasıl Kurtulduğumu Anlatıyorum

Derya

New member
Yüzdeki delik delik görünümün sorumlusu olan geniş gözenek sorunundan sonunda kurtulmayı başardım.

“Önerdiğimiz eserleri seveceğinizi umuyoruz! Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Onedio sayfadaki ilişkilerden gelir elde edebilir.”

Deri gözenekli yapıya sahip bir organ.

Cildimizde sayılamayacak kadar epey minik delik var. Beden kıllarının çıktığı, cildin ter attığı gözenekler; cildimizin nefes alan fonksiyonlu yapısını sağlıyor. Gözenekler kimi bölgeler de gözle görülmezken bacaklar, burun ve etrafı üzere bölgelerde gözle görünür olabiliyor. Bu epey olağan, her insanın gözenekleri var ve büsbütün pürüzsüz, gözeneksiz bir cilt manzarası epey mümkün değil.

Yağlı cilt, yanlış eser kullanması, yaş üzere faktörlerle gözenekler güzelce açılıyor. Yüzde delik delik bir manzara oluşabiliyor.

Çok yağ salgılanan, yanlış eser kullanılıp tıkanan gözenekler nefes almak için daha epeyce açılıyor. Daima makyaj yapmak, makyajlıyken spor üzere aktivitelerde bulunmak da gözeneklerin genişlemesine sebep oluyor. Yaşla birlikte cilt gevşeyerek gözenekleri belirginleştiriyor. Yaşla bir arada açılan gözenekler en berbatı, zira cilt sarkmalarına sebep oluyor ve bunun geri dönüşü epey güç.

25 yaşından itibaren burun ve yanak etrafımda gözeneklerin genişlediğini fark ettim.

O devirde cildim yağlıydı. Bilhassa yaz aylarında çok genişleyen ve parlayan gözenekler inanılmaz can sıkıcıydı. Daima makyaj yaptığım bir periyottu, cilt bakımı anlayışım ise paklık ve toniklemeden ibaretti. Çok rahatsız olduğum için oldukça bir araştırma yaptım.

Gözenek sıkılaştırıcı özelliği olan ucuz, değerli bir epeyce eser kullandım.

İçlerinde AHA, salisilik asit içeren eserler de vardı. Lakin hiç biri yarar etmiyordu. Bu yüzden makyaja devam ediyordum ve devayı gözenek dolduran eserlerde bulmuştum.

Bu mamüllerin tertipli kullanımda gözenek görünümünü azalttığı söyleniyor ve bence gerçek.

Favorim elbetBenefit Porefessional! Fakat vakit içinde daha uygun fiyatlı gözenek gizleyici eserler buldum. Nyx Pore Filler ve Maybelline Baby Skin bilhassa epeyce başarılı; lakin bir epeyce markada bu çeşit eserler bulabiliyorsunuz.

Gözenekleri hep pak ve arınmış tutmak da kıymetli olağan olarak.

Çok yağ salgılanan yağlı ciltlerde ve bilhassa yaz aylarında gözenekleri pak tutmak zorlaşıyor. Direkt gözenek küçültücü eserler yerine maskelerden bu manada daha fazla faysa gördüm diyebilirim. Himalaya maskeleri burada farklı bir yere koyuyorum, Neem özlü arındırıcı maske resmen gözenekleri siliyor. Doğal kalıcı olarak değil lakin bu bile benim için kâfi. Çamur maskesi de birebir biçimde hayli güzel. Uygun fiyatlı maskeler içinde favorilerim oldular.

30 yaşına kadar bu cins tedbirlerle denetim altına alsam da asla küçültemediğim gözeneklerimin imdadına her insanın düzgün bildiği sıradan bir alet yetişti; dermaroller!

Dermaroller satın alırken açıkçası büyük beklentilerim yoktu, sonuçta artık hiç bir tahlilin kalıcı olmadığına ikna olmuştum. Nasıl kullanacağımı internetten araştırdım. O sırada elimde glikolik asitli bir tonik vardı, kullanmadan evvel ve daha sonra yüzümü onunla dezenfekte ettim. Haftada bir sefer, yaklaşık birkaç dakika uygulamak kâfi. Birinci kullanımlardan daha sonra yaklaşık 20 dakika yüzüm kızarıyordu. atıştırıcı bir nemlendirici krem kullandım. Gözenek küçültücü eserleri de dermaroller daha sonrası uygulamak etkiyi artırıyor.

Daha birinci haftalardan sivilce izlerinin ve büyük gözeneklerin dolmaya başladığını gözlemledim.

Lakin cildi hassaslaştırdığı için yaz aylarında kullanmayı bıraktım. Tertipli güneş esirgeyici kullanmaya dikkat ettim. Gözeneklerden kurtulacağız diye güneş lekelerine davetiye çıkarmaya gerek yok. Tertipli olarak birkaç ay kullanınca bıraksanız bile etkisinin geçmediğini belirteyim.

Gözenekler küçüldükçe makyajı da azalttım, cilt bakımına da tartı verdim.

Gözenek bazlarını kullanmaya devam ettim lakin evvelce gözenek birtakım, üstüne biraz pudra, üstüne fondöten ve bir daha pudra kullanarak gözenekleri gizleyeceğim diye uygunca tıkıyordum. Gözeneklerin küçülmesi insanı motive ediyor. Cilt bakımıma serumları ekledim. Niacinamide ve hyaluronik asit üzere içerikleri olan serumlardan dayanak aldım. Şayet paraya kıyabilirim derseniz bugüne kadar kullandığım, gözenekleri neredeyse büsbütün yok eden tek eser olanClarins Double Serum’u önerebilirim. Daha uygun fiyatlı serum alternatifleri ise burada.

Sonuç olarak her gün cilt bakımı ve güneş kollayıcı, haftada bir de dermaroller ve maske ile güzelleşmeyecek gözenek sorunu olduğunu düşünmüyorum.

Şu an 30’lu yaşlarımda 20’lerden hayli daha az gözenek sorununa sahibim. Hala biraz varlar ancak başta dediğim üzere gözeneksiz bir cilt aslına bakarsanız mümkün değil. Vücudumuz ve cildimizle barışıp onu en düzgün haline getirmek için bakım yapabiliriz.