Sefine Tersanesi’nde 35 emekçi işten çıkarıldı!

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Yalova’da yüksekten düşen personele emniyet kemeri takılmasını engelleyen emekçiler kapının önüne konuldu

Yalova’da bulunan Sefine Tersanesi’nde taşeron personel olarak çalışan Yasin Demirdağ’ın 17 Ağustos günü yüksekten düşerek ömrünü kaybetmişti. Olay daha sonrası, iş sıhhati ve güvenliği (İSG) çalışanları tarafınca Demirdağ’ın cansız vücuduna emniyet kemeri takılmak istenmesine reaksiyon gösteren 35 personel işten çıkarıldı, kapının önüne konuldu.

‘MÜDAHALE EDİLSE TAHMİNEN DE KURTULACAKTI’

Olay anında çıkan arbedede İSG çalışanlarının kendisine saldırdığını söyleyen ve arbede daha sonrası işten çıkartılan Ahmet Bahçacı, “Yasin Demirdağ düştükten daha sonra yaklaşık 50 dakika geminin ambarında kaldı. 50 dakika boyunca hiç bir müdahale gerçekleşmedi, müdahale edilse tahminen de kurtulacaktı. Çıkan arbedenin öncesinde İSG’ye müdahale etmek isteyen kişi bendim. Ben ‘Doktor çağırın’ dediğim vakit İSG çalışanları ‘Doktoru sırtımda mı getireyim nasıl getireyim’ diye ağzında sakızla konuşuyordu. İSG’nin birinci saldırdığı kişi benim” dedi.

‘HALAT YERİNE İP KULLANILIYORDU’

BirGün’den Fevzi Efe Sekitmez’in haberine bakılırsa ömrünü kaybeden 19 yaşındaki Yasin Demirdağ’ın çalışma arkadaşı olan bir öbür emekçi ise “Benim yakınımda çalışıyordu Yasin, emniyet kemeri üzerinde düştüğünde vardı lakin halatlar eksikti. Kimi yerlerde halatlar kopuk ve halat yerine birçok yerde ip kullanılıyordu. İhmalkârlık epey fazlaydı çalıştığımız alanda. Halatların olmaması kimi yerlerde ip kullanılması resmen cinayete hazırlıktır. Ben olay yaşandığında oradaydım gözümün önünde gerçekleşti. Birçok vakit ben de kullanamıyordum kemerimde takılı olan kancayı. Demir kesimleri vardı kancayı, oraya iple takmaya çalışıyordum. Büyük risk altında çalışıyorduk”

Yatırım tavsiyesi içermez.