Sabah muharriri Güngör: Marketler yüzde 7’yi cebe indirdi

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Güngör, bugünkü köşe yazısında marketlerin KDV indirimine karşın eserlerde fiyat düşüşüne gitmediğini savundu ve “Enflasyonu, dövizdeki artışı fırsata çevirdiler, halkı sömürdüler artık de yetmemiş olacak ki, devleti soyuyorlar. En yavaşça tabiriyle durumun özeti budur” görüşünü lisana getirdi.

Güngör, şunları yazdı:

Bakmayın siz kapılarına, bacalarına “KDV’yi indirdik” diye yazmalarına… Dün bütün gün vatandaştan alışveriş fişi örnekleri geldi. Tıpkı eserin fiyatı bir hafta evvel KDV yüzde 8 iken her neyse, KDV yüzde 1’e düştüğünde de değişmemiş… Nasıl oluyor demeyin. Valla vatandaşı güzel çarpıyorlar!

“Yüzde 7’yi cebe indiriyorlar”

Düşünün, devlet vatandaşı bir nebze de olsa rahatlatmak için temel besin mamüllerinde KDV’yi yüzde 1’e indirecek. 30 milyar liralık gelirinden olacak. Bunlar akılları sıra ‘cin’lik yaparak ortadaki yüzde 7’yi vatandaşa yansıtmak yerine cebe indirecekler. Bu ortada marketlerden ‘ben toptan satışta yüzde 8 ödüyorum’ diyen olursa inanmayın. Son kararla, temel besin unsuru teslimlerinde toptan-perakende ayrımı kaldırıldı, her basamakta artık yüzde 1 KDV uygulanacak. Yani market eseri toptan alırken de yüzde 1 ödeyecek, vatandaş perakende alırken de…

“İade için Maliye’ye başvuruyorlar, ceplerinden çıkan bir şey yok”

Haa, diyelim ki, market yeni sonucun öncesinde malı yüzde 8 KDV’yle aldı. bu biçimde da aslına bakarsan iade için Maliye’ye başvuruyorlar. Yani ceplerinden çıkan bir şey yok.
Artık marketlerde Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı grupları ile zabıtalar etiket denetimi yapıyor. Onlara tavsiyem, KDV’si yüzde 1’e inen her bir eserin yalnızca şu andaki mevcut fiyatını ve KDV indiriminin uygulanıp uygulanmadığını değil, bir hafta evvelki fiyatını da denetim etsinler. bu biçimde fotoğraf daha net ortaya çıkacaktır.

“Devlete baş tutan kapitalist çeteler”

Çünkü, hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından evvel birfazlaca esere artırım yapılmış durumda… Aşikâr ki, zincir marketler zincirlerini kırdı! Devlete bile baş tutabilen kapitalist çetelere dönüştü. bu biçimde devletin sıcak nefesini de yakında enselerinde hissederler!

Yatırım tavsiyesi içermez.