Roland Garros’ta şampiyon Novak Djokovic

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Dönemin 2. Grand Slam’i olan Roland Garros’ta final nefesleri kesti ve 17 yıl daha sonra 5. sete uzayan finalde zafere uzanan raket Novak Djokovic oldu.

22 yaşında birinci Grand Slam finaline çıkan ve bunu başaran birinci Yunan raket olan Stefanos Tsitsipas, birinci iki seti kazandığı finalde 3 ve 4. setlerde dünyanın 1 numarasını direnemedi. Djokovic, 2-0 geriye düştüğü Roland Garros finalinde Yunan raketi 3-2 mağlup ederek Fransa’da 2. defa şampiyonluğa uzandı. Nefesleri kesen finalde 4 saat 11 dakika oynandı.

DJOKOVIC’TEN HARİKA GERİ DÖNÜŞ

Tsitsipas 7-6 ve 6-2 kazandığı setlerin akabinde oyundan düştü. Djokovic 3. setin 4. oyununda rakibin servisini kırarak avantajı eline aldı ve 6-2 kazandığı setle bir arada durumu 2-1 yaptı.

4. sette ise Djokovic fazlaca rahat bir oyunla rakibinin birinci iki servisini kırıp durumu 4-0 yaptı ve seti de 6-2 kazanmayı başararak finali son sete taşıdı.
5. setin 3. oyununda Djokovic, Tsitsipas’ın servisini kırdı ve finalde büyük avantajı kaptı. Oynanan öbür oyunlarda Djokovic kendi servislerini koruyarak son seti 6-4 kazanmayı bildi ve Roland Garros şampiyon oldu.

“GERİ DÖNEBİLECEĞİMİ BİLİYORDUM”

Novak Djokovic kazandığı final daha sonrasında Fransız yaptığı konuşmasında, “Desteğinize epey teşekkürler. bir daha harikulade bir atmosfer oldu. Kendi grubuma, bana takviye olan herkese teşekkür etmek istiyorum. 48 saatte tahminen de 9 saatlik bir tenis serüvenim oldu. İki tane büyük tenisçiye karşı oynadım. Çok zordu. Fizikî olarak da zorlandım ancak bu kupayı epey istedim. 2-0’den geri dönebileceğimi biliyordum” sözlerini kullandı.

DJOKOVIC: 28. FİNAL, 19. ŞAMPİYONLUK

Novak Djokovic mesleğinin 19. Grand Slam’ini kazanırken, en az kazandığı Roland Garros’ta ise 2. şampiyonluğunu yaşadı. Djokovic ayrıyeten çağdaş tenis dünyasında 4 Grand Slam’i de birden çok kazanan birinci isim oldu.

Sırp raket, daha evvel 9 kere Grand Slam finalinden eli boş ayrılırken son finalini ise 2016’da Amerika Açık’ta Stan Wawrinka’ya kaybetti.

Djokovic kazandığı bu şampiyonlukla en büyük rakipleri olan 20’şer Grand Slam şampiyonları Roger Federer ve Rafael Nadal’a birer kupa daha yaklaşmış oldu.

17 YIL daha sonra BİR BİRİNCİ

Yarı finalde ‘Toprak Ağası’ Rafael Nadal’ı 3-1 ile geçerek Roland Garros’ta rakibini yarı finalde eleyen birinci isim olan Djokovic, 5. defa çıktığı Roland Garros finaline keyifli sona ulaştı.

Nadal’ın domine ettiği Roland Garros’ta final maçı 17 yıl daha sonra 5. sete uzadı.

Roland Garros’ta 5. sete uzayan son final 2004 yılında iki Arjantinli raket Gaston Gauido ile Guillermo Coria içinde oynanmıştı.