Rafa Marquez: ‘Ronaldo, Real Madrid’e transferimi engelledi’

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Barcelona’nın eski futbolcularından Rafa Marquez, Katalan grubunda yaşadığı unutulmaz başarılara dair açıklamalar yaparken, Brezilyalı efsane futbolcu ‘Fenomen’ Ronaldo hakkında çarpıcı bir argüman ortaya attı.

Rafa Marquez, Barcelona’nın bütün kupaları kazandığı ve Avrupa futboluna damga vurduğu devrin canlı şahitlerinden. 2003 yılında Ronaldinho ile birlikte Barcelona’ya transfer edilen savunma oyuncusu, yedi yıl boyunca kulübün bir daha doğuşunun kilit isimlerinden oldu. Franck Rijkaard devrinde ve Pep Guardiola’nın birinci döneminde kadronun kilit oyuncusu rolündeki Meksikalı stoper, muazzam performansı ve saha haricindeki hakimiyeti ile Barcelona taraftarları için idol haline geldi.

“DESCHAMPS BIRAKMAK İSTEMEDİ”

1999-2003 yılları içinde Monaco forması giyen Marquez, Barcelona’ya transfer olma sürecine ait yaptığı açıklamada, “Sandro Rossel beni aradı ve yeni bir projede benim üzere futbolcuları bir ortaya getirmek istediklerini söylemiş oldu. Monaco ile zıt düştüm zira kadro olarak uygun bir seviyedeydik. 2002’de şampiyon değildik lakin Şampiyonlar Ligi’nde oynama hakkı kazandık. Deschamps beni bırakmak istemedi” dedi.

Rafael Marquez, bir devir Barcelona forması giyen ulusal kalecimiz Rüştü Reçber ile de kadro arkadaşıydı. | Rafa Marquez: Ayakta soldan üçüncü sırada.

“MESSI DÜNYA DIŞI ANCAK RONALDINHO…”

Lakin 5 milyon Euro bedelle sonlandırıldı ve Marquez Barcelona oyuncusu oldu. Katalan grubunda tarihin en uygun iki oyuncusu Ronaldinho ve Messi ile tıpkı periyoda denk geldi. Marquez, Messi’den övgüyle bahsetmesine karşın, Brezilyalı Ronaldinho için farklı bir parantez açıyor: “Ronaldinho’yu öbür düzeyde gördüm. Açıkçası Messi dünya haricinden üzere. Lakin Ronaldinho’nun büyüsü, cümbüşü ve sevinci vardı. Ne vakit bir şey yapacağını düşünsen öteki bir şeyle ortaya çıkıyordu. Bu onu farklı kılıyor.”

Brezilyalı efsane futbolcu Ronaldo Nazario, 2003 yılında Inter’den Real Madrid’e 45 milyon Euro bedelle transfer olmuştu.

“RONALDO TRANSFERİMİ ENGELLEDİ”

Barcelona’ya transfer olmadan evvelki dönem Real Madrid’e imza atmak üzere olduğunu söyleyen Marquez, “Transfer bitmek üzereydi. Monaco’daki ikinci yılımda beni takip etmeye başlamışlardı, zira o sıralarda Hugo Sanchez’in temsilcisiyle çalışıyordum. Lakin onlar bütün parayı Ronaldo’ya verdiler. her neyse ki, bu sayede Ronaldo Madrid’e transferimi engelledi. Bir Meksikalı ve idolü Hugo Sanchez olan biri olarak Madrid taraftarıydım. Lakin artık değilim. Barcelona üzere bir kadroya gittiğinizde aşık oluyorsunuz. Tüm fikrim değişti ve kalbim Barcelona için attı” tabirlerini kullandı.

MEKSİKA EFSANESİ OLARAK VEDA ETTİ

Barcelona’da 7 yıl forma giydikten daha sonra 2010’da ABD’nin Red Bulls grubuna transfer olan Marquez, akabinde Leon, Hellas Verona ve Atlas gruplarında forma giydikten daha sonra 2018’de mesleğine nokta koydu. Meksika Ulusal Kadrosu ile birinci kere 1997’de alana çıkan efsane savunma oyuncusu, 147 kere ulusal grup forması giydi ve 17 gol attı.