Mustafa V. Koç Spor Mükafatı ‘Adım Adım Oluşumu’nun

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Yardımseverlik koşuları ile bireylerin ve kurumların spor yoluyla harekete geçmesini sağlayarak toplumsal dayanışmaya ilham kaynağı olan ‘Adım Adım Oluşumu’, 6’ncı defa düzenlenen Mustafa V. Koç Spor Ödülü’nün sahibi oldu.

Sporun birleştirici ve dönüştürücü gücüne inanan, sporu toplumsal gelişmenin ayrılmaz kesimi olarak bakılırsan Mustafa V. Koç’un anısını ve bu alandaki vizyonunu yaşatmak maksadıyla hayata geçirilen ‘Mustafa V. Koç Spor Ödülü’ bu yıl 6’ncı defa sahibini buldu.

2022 Mustafa V. Koç Spor Mükafatı, ‘Yardımseverlik Koşuları’ ile Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarının, bireyler ve kurumlardaki bilinirliğini artırmasına, bağış kaynaklarının geliştirilmesine öncülük eden ‘Adım Adım Oluşumu’nun oldu.

ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN BİRİNCİ KURUM

Çevre, eğitim, sokak hayvanları, kültür, sanat, spor, insan hakları, toplumsal hizmetler, bilim ve teknoloji üzere birfazlaca farklı alanda sivil toplum kuruluşlarını destekleyen ‘Adım Adım Oluşumu’nun kuruluş ideolojisini oluşturan beraberlik, bir arada başarma, kadro ruhu oluşturma, yardımseverliği ön plana çıkarma, dostluğu pekiştirme üzere pahalar, Mustafa V. Koç Spor Mükafatı Heyeti tarafınca mükafata layık görülen birinci kurum olmasını sağladı.

‘İyilik Peşinde Koşmak’ gayesi ile bireylerden başlayarak kitleleri ve toplumu spor yapmaya teşvik etmesi, katılmak isteyen gönüllülerin kullanacağı bir yardımseverlik koşusu dijital platformu olan Uygunluk Peşinde Koş Platformu’nu kurması da Adım Adım’ın ödül alma münasebetleri içinde yer aldı.

Koç Holding tarafınca, Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi (TMOK) iş birliğiyle düzenlenen ve kalıcı teması, “Olimpik pahalara katkı” olarak belirlenen Mustafa V. Koç Spor Mükafatı, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Koç Ailesi üyeleri, Koç Holding ve Koç Topluluğu üst seviye yöneticileri, TMOK yöneticileri ve davetlilerin iştirakiyle gerçekleşti. Birinci defa bir kuruma verilen Mustafa Koç Spor Ödülü’nü Adım Adım Oluşumu ismine Eş Kurucuları Itır Erhart ve İ. Renay Onur aldı.

“ÇOK PAHALI BİR FIRSAT”

Koç Holding İdare Konseyi Üyesi ve Mustafa V. Koç Spor Mükafatı Heyet Lideri Caroline Koç, “Mustafa Koç Spor Mükafatı, sevgili Mustafa’yı daima bir arada anmak, Mustafa’yı Mustafa yapan pahaları anımsamak, onun spora ve atlete verdiği değeri tüm kamuoyuyla paylaşmak açısından fazlaca kıymetli bir fırsat.” sözlerini kullandı.

Mustafa Koç’un, sadece spor alanında değil, hayatının tamamında, “Olimpik değerler” olarak nitelenen, dostluk, mükemmeliyet ve hürmet üzere biroldukça pahanın savunucusu olarak yaşadığını aktaran Caroline Koç, “Sporun birleştirici gücünün, insanları dayanışma yerinde buluşturduğuna gönülden inanırdı. Kendisi de faal spor hayatında, yalnızca kazanmak için yarışmadı. Sporun bu pahalarını ve ‘Fair Play’i, muvaffakiyetin ve performansın her daim önünde tuttu. Bu niçinle, değerli proje ortağımız Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi ile bir arada, 2017 yılı prestijiyle hayata geçirdiğimiz, Mustafa Koç Spor Ödülü’nün kalıcı temasını, ‘Olimpik kıymetlere katkı’ olarak belirledik” değerlendirmesinde bulundu.

Törenin özel konuğu olarak katılan olimpik atıcı Danka Bartekova’ya iştiraki için teşekkür eden Caroline Koç, Danka’nın, Milletlerarası Olimpiyat Komitesi’nde üyelik nazaranvini muvaffakiyetle sürdürdüğünü, bilhassa bayanların güçlendirilmesi ve gençlerin gelişmenine yönelik yürüttüğü bir fazlaca projeyle de herkese ilham kaynağı olduğunu belirtti.

Koç, “Mustafa, her vakit hayattan büyüktü ve onu her daim milyonların kalbinde yaşatacak bir hayat yaşadı. Bugün bir daha hayli sevdiği, gücüne inandığı bir mevzu olan spor ile ve sahip olduğu tüm insani bedellere dokunarak ismini anıyor olmak ve bunu sizlerle paylaşmak büyük mutluluk” tabirlerini kullandı.

SEÇİCİ KURUL

Bu ortada, Mustafa V. Koç Spor Mükafatı Seçici Heyeti, Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Lider Yardımcısı, Avrupa Olimpiyat Komiteleri İdare Şurası Üyesi Hasan Arat, Fenerbahçe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Vücut Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Öğretim Üyesi Efe Aydan, Ulusal Basketbolcu, Avrupa Karmasına Seçilen Birinci Türk Atlet Prof. Dr. Hülya Aşçı, FIBA Avrupa Lideri, FIBA Dünya Lider Yardımcısı, Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi İdare Heyeti Üyesi, TBF Onursal Lideri Turgay Demirel, İKSV, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, WWF, Entek ve Bilkom İdare Şurası Üyesi Oya Ünlü Kızıl’dan oluştu.

Mustafa V. Koç Spor Mükafatı Jürisi’nde ise Koç Holding İdare Heyeti Üyesi, Mustafa V. Koç Spor Mükafatı Heyet Lideri Caroline Koç, Koç Holding İdare Heyeti Lideri Ömer Koç, Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Lideri ve Milletlerarası Olimpiyat Komitesi Asbaşkanı Prof. Dr. Uğur Erdener yer aldı.