Michy Batshuayi, SÖZCÜ’ye konuştu: 5 dakika bana yeter!

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Fenerbahçe’de çıktığı 8 maçta toplam 5 gol atan Michy Batshuayi, transfer sürecinden ekipteki havaya, şampiyonluk gayelerinden günlük yaşantısına kadar biroldukca özel açıklama yaptı.

Chelsea, Dortmund, Valencia, Marsilya, Standard Liege, Crystal Palace ve geçen dönem Beşiktaş… Michy Batshuayi, erken patlama yapıp bir hayli ekipte oynayan, aslında gerçek mutluluğun peşinde bir isimdi. Ve huzuru, yaz aylarında hayatına giren Fenerbahçe’de buldu Belçikalı…

‘Fenerbahçeli Batshuayi’ olarak birinci röportajını SÖZCÜ’ye verirken de bu mutluluğun görmek mümkündü. “Başka teklifler vardı” diyerek kelama başlayan Batshuayi, şu biçimde devam etti: “Proje beni fazlaca etkiledi. Fenerbahçe’de sevgi, hürmet ve itimadı hissettim. Fenerbahçe’yi tercih ettim. Fenerbahçe’ye gelerek gerçek bir seçim yaptım.”

“BAŞKAN, İTİMADI HİSSETTİRDİ”

Başkan Ali Koç’la yaptığı görüşmelerin içeriği daima konuşuldu, merak edildi. Michy Batshuayi buna dair bir daha bilgi vermedi, “Başkanımızla yaptığım konuşmalar sır kalsın” dedi. Belçikalı, “Benden beklentilerini, bana ne kadar güvendiğini anlattı. Bu süreçte yöneticimiz Selahattin Baki de en başından itibaren imza atana kadar benimle epeyce samimi bir diyalog kurdu. Beni buranın bir kesimi yaptıkları için onlara teşekkür ediyorum. Uygun ki Fenerbahçeliyim” diye konuştu.

Fotoğraf: Hüseyin Çağlar

“BİZİM BİR BİRİNCİ 11’İMİZ YOK”

Futbola dönelim… Fenerbahçe’de giren çıkan fark etmiyor, herkes gol atıyor. ‘Batsman’ bunu şu biçimde yorumluyor: “Yedek kulübesinde oturmayı sorun etmiyorum. Bizim bir birinci 11’imiz yok, herkes talih bulabilir. Kaliteli bir grubuz. As-yedek kavramı yok. Büyük bir rekabet var. Oynadığınız vakit en düzgün performansınızı ortaya koymak zorundasınız. 5 dakika da 90 dakika da oynasanız alanda verilen vazifesi yerine getirmelisiniz. Ben de 5 dakika oynasam da bana verilen misyonu en güzel biçimde yerine getirmeye çalışıyorum.”

“TEPKİLER DE FUTBOLUN PARÇASI”

Gol atamadığında bilhassa de Beşiktaş’ta vakit zaman reaksiyon alan Michy Batshuayi, bu biçimde durumda yapılması gerekeni şöyleki anlattı: “Attığınız şutlar kimi vakit gol olur, kimi vakit de durumu değerlendiremezsiniz. Gol attığında övgüler alırsınız. Fakat gol atmadığınız vakit insanların reaksiyonları olabilir. Bu futbolun bir kesimi. Lakin bu biçimde vakit içinderda kıymetli olan zihinsel olarak kuvvetli ve sağlam kalabilmek. Ben de mental manada bunu başardığımı düşünüyorum.”

“JESUS MÜKEMMELİYETÇİ”

Michy Batshuayi, hem Fenerbahçe’de hem Türkiye’de kısa müddette büyük iz bırakan hocası Jorge Jesus için çarpıcı sözler kullandı: “Beni en epey etkileyen teknik yönetici Conte. Conte ile Jesus birbirlerine hayli benziyorlar. İki teknik adam da işlerinde fazlaca ciddiler, ziyadesiyle talepkarlar, organize ekip kurmayı hedefliyorlar. Taktik manada epeyce disiplinliler ve bu konularda daima görüntüler izlettiren teknik adamlar. Jesus’un oyun anlayışında oynamaktan dolayı yeterli hissediyorum. Bir forvet olarak ofansif anlayışla oynamak keyifli. Her şeyin harika olmasını istiyor. Umuyorum Jesus ile birlikte amaçlarımızda gidebileceğim en uzak noktalara kadar ilerleyeceğiz.”

“KIEV’E ATTIĞIM GOL UNUTULMAZ”

“Dinamo Kiev’e attığım golde hakikaten epey memnun olmuştum. O golü attıktan daha sonra Fenerbahçe taraftarlarının oluşturduğu atmosfer nitekim inanılmazdı. bu biçimde bir atmosferi görür görmez şaşırdım. Kendi kendime mükemmel bir atmosfer’ dedim. Şahane taraftarlarımız önünde goller atmaya ve grubumu galibiyetlere taşımaya devam etmek istiyorum.”

TEK HAYALİ ŞAMPİYONLUK

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümü ötürüsıyla şampiyonluğu kazanmak, hakikaten hayli değerli ve manalı. İngiltere’de şampiyonluğu yaşadım, Fenerbahçe’de de şampiyonluk hissini yaşamak istiyorum. En büyük hayalim bu. Olağan ki Avrupa Ligi’nde de yapabileceğimizin en uygununu yapmayı hedefliyoruz.”

“BASİT YAŞIYORUM”

“Çocuk üzere yaşayan biriyim. sıradan yaşamayı seviyorum. Çizgi sinemalara ve çizgi sinema figürlerine büyük hayranlığım var. Favori karakterim de Tokyo. Figür koleksiyonu yapıyorum, konutumda fazlaca fazla figür var. Futbol haricinde konutumda ailemle vakit geçiriyorum. Aile benim için fazlaca değerli.”

“103 GOL niye OLMASIN”

“103 gollük rekorla ilgili bir şey söylemek istemiyorum. Ben çalışmaya inanırım; çalışmayı sürdürmeliyiz. Teknik yöneticimizin istediklerini uygulamalıyız. daha sonrasında işlerin müspet gideceğine inanıyorum. Negatif durumlarda da olumlu kalmayı bilmeliyiz. Amaca odaklanıp özgüveni yüksek biçimde çaba etmeli, birlikte çalışmalıyız. Bu ögeler oluşursa niye olmasın?”

Fotoğraf: AA

KISA KISA…

– Ben ve ailem Türkiye’yi fazlaca seviyoruz. Türkiye’de epey memnunuz. İstanbul düş gibi…

– Fenerbahçe taraftarının sevgisi benim için hayli bedelli.

– Ben sıradan biriyim. Çalışkanım. Önemli ve mücadeleci bir futbolcuyum. Dışarıda sevinçli ve şakacıyım.

– Düşüm Real Madrid forması giymekti. çabucak hemen o düşüme ulaşamadım.

– Chelsea berbat bir seçim değildi lakin önümde formda bir Diego Costa vardı.

– Kardeşim Iseka kuvvetli bir futbolcu fakat diz sakatlığı geçirdi. Çok daha uygun yerlere gelecek.

– Batsman lakabını taraftar koydu. Ben mutluyum. Fenerbahçe taraftarı yeni bir lakap takabilir.

– Harika Lig kaliteli, üst seviye bir rekabet var.