Maryland'i haritaya koyan basketbol koçu Lefty Driesell 92 yaşında öldü

Avcılar

Member
1970'lerde Maryland Üniversitesi'nde ulusal çapta ünlü basketbol takımları kuran ve 2003'te emekli olduğunda ülkenin en çok kazanan dördüncü NCAA Division I erkek antrenörü olan Hall of Fame koçu Lefty Driesell, Cumartesi günü evinde hayatını kaybetti. Virginia Plajı. 92 yaşındaydı.

Ölümü üniversite tarafından açıklandı.

Driesell (drih-ZELL olarak telaffuz edilir), dört büyük üniversite programının her birinde 100'den fazla maç kazanan ilk koç oldu. Elli yılda takımları toplam 786 maç kazandı.

1969'dan Ekim 1986'ya kadar Maryland'de antrenörlük yaptı ve College Park'ta 348-159'luk genel rekoru topladı. Onun Terps'i sekiz NCAA sezon sonrası turnuvasına ulaştı, 1972'de Ulusal Davet Turnuvası şampiyonluğunu kazandı ve 1984'te Atlantik Kıyısı Konferansı turnuva şampiyonluğunu kazandı. 1970'lerin başında Associated Press ulusal kolej basketbol sıralamasında üst sıralarda yer aldılar.

2018 yılında Naismith Basketbol Onur Listesi'ne alındı.

Davidson, Maryland, James Madison ve Georgia State'te Driesell 786-394'lük genel rekora imza attı. James Madison'a arka arkaya dört NIT maçına koçluk yaptı ve takımı 1994 NCAA Ulusal Turnuvasına götürdü.

Antrenörlük kariyerini 1997'den 2003'e kadar baş antrenörlük yaptığı Georgia State'te tamamladı. 2001 NCAA Turnuvası'nın açılış turunda takımı Wisconsin'e karşı büyük bir yenilgiye uğrattı.

Koçluğu, NCAA Division I antrenörleri arasında tüm zamanların en iyi 20'si arasında yer alıyor ve NCAA basketbolunun tüm seviyelerinde genel olarak 23. sırada yer alıyor.

Maryland'de bir koç olarak tüm başarısına rağmen Driesell'in rekoru tartışmasız değildi. 1983 yılında, üniversitedeki bir kız öğrenci, oyuncularından Herman Veal'i cinsel tacizle suçladıktan sonra onu kendisine korkutucu aramalar yapmakla suçladı ve bu da Veal'in sezonun geri kalanında uygun olmadığına karar verilmesine neden oldu. Öğrenci, Driesell'in kendisine, ifadesini geri almaması halinde “adının çamura bulanacağını” söylediğini söyledi.

Driesell şöyle bir açıklama yaptı: “Hiçbir zaman bu konuda kimseyi taciz etmek, korkutmak veya suiistimal etmek gibi bir niyetim olmadı ve bunu yaptığıma da inanmıyorum.” uygunsuz ve genç kadına yaptığım çağrı onu üzdüyse özür dilerim.” Haberler'ın bir haberine göre, azarlandı ancak başka bir disiplin cezasıyla karşılaşmadı.

Sadece birkaç yıl sonra, Ekim 1986'da, eski yıldız oyuncusu Len Bias'ın üniversite yurdunda aşırı dozda kokainden ölmesinin ardından Driesell istifa etmek zorunda kaldı. Bir soruşturma, Boston Celtics tarafından draft edilen Bias'ın, dört yıl boyunca Maryland'e gitmesine rağmen mezun olmaktan 21 kredi çekindiğini ve bu durumun atletik uygunluğunu tükettiğini ortaya çıkardı.

Driesell ve okul yöneticilerinin Maryland'deki basketbolcuların davranışlarını ve akademik durumlarını gerektiği gibi izleyip izlemedikleri konusunda sorular ortaya çıktı.

Emekliliğini duyuran bir basın toplantısında Driesell, “Bu duyuruyu karışık duygularla yapıyorum çünkü Maryland'de baş antrenör olarak geçirdiğim 17 yılın her birinden büyük keyif aldım” dedi. “Fakat yönetimin teknik direktör değişikliği yapmak istediği açık ve ben istenmediğim sürece antrenörlük yapmak istemiyorum.” Maryland'de atletik direktör yardımcısı pozisyonunu kabul etti ve 1988'e kadar orada kaldı.

Charles Grice Driesell, 1931 Noel Günü'nde Norfolk, Virginia'da doğdu. Kuyumcu olan babası Frank Almanya'dan göç etmişti. Norfolk'taki Granby Lisesi'nde basketbol yıldızıydı ve daha sonra orada ve Newport News, Virginia'da basketbol koçluğu yaptı.

1,80 boyunda solak bir forvet ve pivot (dördüncü sınıfta Lefty olarak tanındı), Duke Üniversitesi'nde basketbol oynamak için atletik bir burs aldı. 1954'te mezun olduktan sonra NBA'de oynamayı umuyordu ama hiçbir takım onunla sözleşme imzalamak istemedi.

Driesell, 1971'de üniversite basketbolunun ilk “Gece Yarısı Çılgınlığı” fikrini ortaya attı. Maryland'de basketbolculardan gelecek sezonun ilk antrenman gününde gece yarısından kısa bir süre sonra kampüs stadyumunun dışındaki pistte 1 mil koşmaları istendi.

Driesell'in hayatta kalanları arasında kızları Pamela Driesell Anderson, Patricia Driesell ve Carolyn Driesell; 1980'lerin başında babası için oynayan ve James Madison'da babasının asistanı ve daha sonra Citadel'de baş antrenör olan oğlu Chuck; ve 11 torun. Eşi Joyce (Gunter) Driesell 2021'de öldü.

Driesell 86. yaş gününe yaklaşırken spor yazarı Dave Kindred ile birlikte 1969'da Maryland'in kendisini basketbol koçu olmaya ikna etmeye çalıştığı günü hatırladı. Ted Williams, beyzbol Amerikan Ligi'nin Washington Senatörlerini yönetti ve Vince Lombardi, Ulusal Futbol Ligi'nin Washington takımına koçluk yaptı.

“Bana yazların Ted Williams'a, şelalelerin Vince Lombardi'ye ve kışların Lefty Driesell'e ait olduğunu söylediler” diye anımsıyor. “Kulağa çok iyi geliyordu.”