Maliyetlerdeki artış yüzde 100’ü aştı! Bu faturalar otelleri iflasa sürükler

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Yıla süratli büyüme gayeleri ile giren turizm bölümü oyuncuları başta güç olmak üzere artan maliyetlerin altında kalmaya başladı.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre Düşük dönem bulunmasına ve otellerin büyük kısmının kapalı bulunmasına karşın işletmelere gelen elektrik ve doğalgaz faturaları dalı büyük bir çıkmaza sürükledi.

Başta elektrik, doğalgaz olmak üzere besin meblağları ve taban fiyat ile birlikte yüzde 100 artan maliyetlerin büyük bir kredi borç yükü altında olan otelleri zora soktuğunu kaydeden Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Lideri Serdar Karcılıoğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu nereye gdolayır? Yatırımcıyı iflasa ve oteli kapatmaya gdolayır. Birinci kez hesap yapamıyoruz. Güçte ocakta yüzde 300’e yakın fark geldi ki otellerin en düşük olduğu dönem. Maliyetlerdeki artış yüzde 100’ü aşmış durumda. Yaptığımız bütçelerin hepsi çöpe gitti. Artık yeni bütçelerde yüzde 100 fark koyduğumuzda da yakalayamıyoruz.”

TURİZM YAPILAMAZ

Otelcilik dalında amaçların tehlikede olduğunu anlatan Karcılıoğlu, “Bu enflasyon düşmediği sürece, güç fiyatları olağana indirilmediği yahut nakdi dayanak verilmediği takdirde 2023 yılını bir şahlanma yılı olarak kabul ediyorduk turizmciler olarak. Bu bir hayal olur. Bu ülke tekrar turizm yapamaz” dedi.

Borçlar katlanarak artıyor

? Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun bilgilerine göre Aralık 2021 prestijiyle 157.8 milyar TL toplam kredi borcu bulunan otellerin takipteki kredi ölçüsü ise 5.8 milyar TL. 2020 sonunda ise bölümün nakdi kredileri 105.6 milyar TL, takipteki krediler ise 5.2 milyar TL düzeyindeydi.

Konuk yokken ışıklar kapanıyor

? Bu yıl tüm gelir kümelerinin tatil müddetlerini kısalttığını yahut planlarını rafa kaldırdığını kaydeden Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Lideri Yakup Dinler, “Pandemide iç pazar ve gurbetçiler bizi ayakta tutmuştu. 2022’de de uçuyoruz üzere olmayacak. Güce, besine gelen artırımlar epey fazla. Küçük barda kullandığım cipsin 40 gramını 3.80 TL’ye alırken artık 10.80 TL’ye alıyorum. Güç faturaları 2.5 kat arttı. Konuk yokken ben ışıkları kapattırıyorum. Maliyetlerimiz geçen yıla göre yüzde 100 arttı” dedi.

Yatırım tavsiyesi içermez.