LeBron James dünyaya göz kulak oluyor

Avcılar

Member
LeBron James, Los Angeles Lakers’ın Knicks’i uzatmada mağlup etmesinden sonra, 38 yaşındaki oyuncunun dizlerinde buz ve adına 28 sayı daha ile Madison Square Garden’daki ziyaretçilerin soyunma odasında oturdu. James’in takım arkadaşı Anthony Davis, o sırada yaklaşık 90 sayı uzakta olan Kareem Abdul-Jabbar’ın NBA kariyer rekorunu kırmaya ne kadar yaklaştığı konusunda onunla dalga geçti.

Aniden James bir şey hatırladı. Annesi Gloria James yakında tatile gidecekti. Rekor oyununu kaçırabilirdi.

Yakınlarda bir düzine alarm muhabiri varken onu hoparlörden aradı. Ne zaman ayrılacağını sordu ve ara sıra ona çok fazla açıklama yapmaması için muhabirlerin konuşmaya kulak misafiri olabileceğini hatırlattı. Sonunda utanarak etrafına baktı ve onu daha sonra arayacağını söyledi.

“Seni seviyorum” dedi. Ardından, aramayı bitirmeden hemen önce, “Seni daha çok seviyorum” diye ekledi.

Tipik bir James’ti: Sizi gezintiye çıkarıyor, ama kendi şartlarına göre, neyi ifşa etmek istiyorsa onu ifşa ediyor, daha fazlasını değil. Hayatının büyük bir bölümünde bu kadar ünlü birinin modern şöhret makinesinden sağ çıkmasının belki de tek yolu budur.

Abdul-Jabbar’ın 38.387 sayı rekoruna yaklaşırken, James’in 29 Ekim 2003’te ilk iki sayısını atmasından bu yana yıldız olmanın ne anlama geldiği fikri değişti. Ve James bu değişimin tanımlanmasına yardımcı oldu. Onu seven ya da ondan nefret eden basketbol hayranları tarafından taşınan sosyal medya ünlülerinin ve 24 saatlik haber döngülerinin gürültüsünün üstesinden geldi.

Artık meydanın çok ötesine uzanan bir portföyle bu gezide selfie çeken bir tur rehberiydi. Bir yapım şirketi ve HBO’da bir şovu var. Birkaç filmde oynadı ve iyi eleştiriler aldı. Vakfı, memleketi Akron, Ohio’da yüzlerce öğrenciye yardım etti ve vakfın orada yönettiği bir devlet okulu olan I Promise School, okulda mücadele eden çocuklara odaklanıyor. Görüşleri haber olarak ele alınır ve hemen hemen tüm diğer sporcularınkinden çok daha fazla ağırlık taşır.

James bir röportajda, “Umarım insanların yaptıklarımı takdir etmesi ve işim bittikten sonra bile sahada yaptıklarımı takdir etmesi için yeterince etki yaratmışımdır,” dedi. “Ama bunun için yaşamıyorum. Ailem, arkadaşlarım ve bu sese ihtiyacı olan topluluğum için yaşıyorum.”

Basketbol “ana şey”

2002’nin başlarında, James bir lise öğrencisiydi ve Sports Illustrated’ın kapağındaydı. Haberler şimdi olduğu kadar hızlı yayılmadı. Herkesin cep telefonu yoktu ve olanlar da kimsenin ne yaptığının videolarını canlı yayınlayamıyordu. Sosyal medya, AOL veya Yahoo’daki sohbet odaları anlamına geliyordu. Facebook henüz kullanıma sunulmamıştı ve sosyal ağ uygulamalarının seline daha yıllar vardı.

“Tanrıya şükür sosyal medyam yoktu; Söyleyebileceğim tek şey bu,” dedi James, Ekim ayında lige katılmayı düşünmesi istendiğinde.

Genç bir yıldız olarak, sosyal medyanın aralıksız bakışlarından ve büyük olasılıkla ona eşlik edecek olan zorbalık ve sert eleştirilerden kurtuldu.

Ancak gelişen pek çok biçimiyle sosyal medya, insanların kişiliklerini ifade etmelerine ve hayatlarını başkalarıyla paylaşmalarına da yardımcı oldu. Kendilerini tanımlamalarına izin verir – hikayeleri şu ya da bu şekilde anlatılan tanınmış kişiler için özellikle yararlı bir şey.

James bunu kariyerinin başlarında düşünmeye başladı.

Şimdiki adı SpringHill Company olan medya ve yapım şirketi, James ve lisedeki takım arkadaşları hakkında 2008’de More Than a Game adlı bir belgesel çekti. Ayrıca James’in bazen eski Başkan Barack Obama ve rapçi Travis Scott da dahil olmak üzere ünlü konuklarla bir berber dükkanındaki arkadaşlar gibi sohbet ettiği bir HBO şovu olan “The Shop” u yarattı.

James her zaman “en önemli şey” olduğunu söylemeyi sever – yani hayatında başka ne olursa olsun basketbola öncelik verir. Şöhretini yaratan şeyi onurlandırır.

Takımlarını sekiz yıl üst üste NBA Finallerine taşıdı ve üç farklı takımla şampiyonluklar kazandı. Ligin En Değerli Oyuncu ödülü için dört kez seçildi ve NBA tarihinde en çok dördüncü asist yaptı.

James’in yeteneği, NBA’in yüzü olmasının çok uzun sürmediği anlamına geliyordu. Spor fanatiğinin artık oturup maç izlemek yerine en sürükleyici anlardan küçük parçalar yakalamaya odaklandığı bir dönemden yararlanarak bunu büyük ölçüde benimsedi.

2014’te viral espor anları için bir Instagram hesabı olan House of Highlights’ı kuran Omar Raja, James’in istediği maç sırasında Miami Heat’ten klipler paylaştığı için “İnsanların sporculara olan ilgisi özellikle NBA sezonuyla birlikte çok hızlı artıyor” dedi. Dwyane Wade ve Chris Bosh ile.

Raja, “LeBron’un Instagram Hikayeleri, poster smaçları kadar iyi çalışırdı ve ‘Bu çılgınlık’ gibiydiler,” dedi.

House of Highlights, Mayıs 2019’da James’in Instagram Hikayelerinden iki videoyu yeniden yayınladı. Biri James ve eski bir takım arkadaşını avluda dans ederken gösteriyordu. Bir diğeri, James ve Russell Westbrook da dahil olmak üzere arkadaşlarını puro içerken gösterdi. Her iki video da playofflarda olan her şeyi geride bıraktı.

“Keşke normal şeyler yapabilseydim”

James, ününü iş fırsatlarını geliştirmek ve finansal portföyünü oluşturmak için kullandı. Çocuklarını korumak ve onları gölgesinde büyümeye hazırlamak için kullandı.

Bunu sosyal aktivizm için kullandı, özellikle siyah medeni haklar ve ırkçılık hakkında konuşuyor. Bu, 2012’de o ve Heat takım arkadaşları kapüşonlu giyerken ve kapüşonlu silahsız siyah bir genç olan Trayvon Martin’in Florida’da vurularak öldürülmesinin ardından sosyal medyada bir grup fotoğrafı yayınladığında başladı. Heat, dikkatlerinin bir kısmını gelişmekte olan ulusal ırkçılık tartışmasına yönlendirmeye karar verdi.

Siyahi NBA oyuncuları uzun süredir ırkçılık ve ayrımcılığa karşı seslerini yükseltiyor ya da protesto ediyor: Boston Celtics’ten Abdul-Jabbar ve Bill Russell, 1960’larda ve 70’lerde karşılaştıkları ırksal tehlikeler hakkında yüksek sesle konuştular. Ancak James ve takım arkadaşlarının eylemlerini ayırt eden şey, 90’ların ve 2000’lerin başındaki süperstar sporcuların – en önemlisi Michael Jordan – genellikle açık aktivizmden çekinmeleriydi.

James’in bahsettiği (veya bahsetmediği) şey çarpıcı.

Bir Houston Rockets yöneticisi, 2019’da Hong Kong’a destek vererek Çin hükümetini kızdırdığında James, Çin’in insan hakları ihlallerine karşı konuşmadığı için eleştirildi. James, konuşacak kadar bilgili olmadığını söyledi, ancak bazı şüpheciler onu Çin’deki mali çıkarlarını korumak için bu konudan kaçmakla suçladı.

Ve 2020’de polisin her ikisi de siyah olan George Floyd ve Breonna Taylor’ı öldürmesinin ardından protestolar ülkeyi kasıp kavururken, NBA sosyal adaleti ahlak anlayışının bir parçası haline getirdi. James, bu sezon basın toplantılarının çoğunu ırkçılığı ve siyahlara yönelik polis şiddetini tartışmak için kullandı.

James’in sözlerine gösterilen dikkat, tıpkı hayatına gösterilen dikkat gibi, onu diğerlerinden ayırır.

James, Perşembe günü Lakers’ın orada Pacers’ı yenmesinden yaklaşık bir saat sonra konuşurken, “Bunun çok fazla olacağını söylemek istemiyorum, ama keşke normal şeyler yapabilseydim dediğim zamanlar var,” dedi. Indianapolis’teki koridor. Birkaç yıldır onunla birlikte olan bir kamera ekibinin bir üyesi, onu konuşurken filme aldı.

James, “Keşke dışarı çıkabilseydim,” dedi. “Keşke bir sinema salonuna gidip oturup büfeye gidip patlamış mısır alabilseydim. Keşke normal insanlar gibi bir lunaparka gidebilseydim. Keşke bazen Target’a gidip Starbucks’a gidebilsem ve normal insanlar gibi kupada ismim yazabilse.”

“Burada oturup bundan şikayetçi değilim, tabii ki hayır. Ancak bazen zorlayıcı olabiliyor.”

James kalıcı bir evi veya çok parası olmadan büyüdü, ancak basketboldan ve iş dünyasından kazandığı para (1 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor) ve onun hayatı nedeniyle hayatı çoğu insanın şimdiki gibi değil. olağanüstü atletik performans çok kolay görünüyor. Arada sırada annesiyle telefonda konuşurken tamamen normal bir adam gibi görünmeyi başarıyor.

Başka bir örnek olarak, Ekim 2018’de ilk Lakers antrenman kampı sırasında James, sezon öncesi diyetinin bir parçası olarak şarabı kesti. Çekimserliğin vücudunu etkileyip etkilemediği soruldu.

James anlaşılır bir şekilde, “Evet, daha fazla şarap istememe neden oldu,” dedi. “Ama harika hissediyorum. Harika hissediyorum. İki haftalık bir temizlik yaptım ve 14 gün boyunca pek çok şeyden vazgeçtim.

James ayrıca bu iki hafta boyunca glüteni, süt ürünlerini, yapay şekeri ve tüm alkolü ortadan kaldırdığını söyledi.

ne kaldı

“Hayatta?” dedi James. “Hava.”

Onu görmek için orada

Geçtiğimiz birkaç sezon sahada James için zorlu geçti. Şimdiye kadarki en iyi performansını sergiliyor ancak Lakers, 2020’de şampiyonluk kazandığından beri mücadele ediyor.

Geçen sezon play-off’ları kaçırdılar ve son zamanlarda daha iyi oynamalarına rağmen Batı Konferansı’nda 12. sıradalar. James, koçları ve takım arkadaşları, Lakers’ı playofflara sokmak için skor rekoru kırmaktan daha fazla zaman harcadığı konusunda ısrar ediyor.

Yine de, en sevdiği arenalardan biri olan Madison Square Garden Salı gecesi cıvıl cıvıldı. Onun yüzünden.

Ünlüler, hayranlar ve medya, tıpkı NBA Finalleri’nde fikstür olduğu zamanlarda yaptıkları gibi, onu görmek için akın etti.

Maçtan önce Michael Strahan ile saha kenarı röportajını kaydetti. Daha sonra maç öncesi ısınmasını sahanın çeşitli noktalarından şut çekerek ve onu savunmaya çalışan bir yardımcı antrenöre karşı çalışarak tamamladı. Birinin topu kendisine geri vermesini beklerken 3 sayı çizgisinin yakınında dans etmesi birkaç saniyesini aldı.

Rahat ettiği yerdeydi: basketbol evreninin merkezinde.