Karabıyık: “Anlayış değişmez ise, bakan değişikliği sıkıntıları tahlile ulaştırmayacaktır”

mahkum

New member
CHP Eğitim Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Lale Karabıyık’ın yeni Ulusal Eğitim Bakanı ile ilgili açıklama yaptı. Karabıyık açıklamasında şu tabirleri kullandı:

“Anlayış değişmez ise, Bakan değişikliği problemleri tahlile ulaştırmayacaktır…”

Eğitim sistemimiz 2002 yılından buyana Cumhuriyet devrinin genel siyasetlerinden ve anlayışından farklı bir modele yanlışsız uzun erimli bir siyasetle evrilmiştir. Geride kalan 19 yılda tekraren sistem ve bakan değişmesine karşın eğitim alanında var olan sıkıntılar çözülememiş, ayrıyeten yeni sorun alanları ortaya çıkmıştır. Eğitim uzun erimli planlama ve siyaset gerektiren bir alandır. AKP iktidarı devrinde genel olarak anlık müdahalelerle sıkıntılar çözülmeye çalışılmaktadır. bu vakitte Ulusal Eğitim Bakanlarının ortalama nazaranv müddeti 32 ay olmuştur.

Burada Ulusal Eğitim Bakanlığı’na paralel bir bakanlık üzere hareket eden ‘Saray Komisyonu’ nu unutmamak gerek. Eğitim ile ilgili kararlar kim tarafınca alınıyor belirli değil. Hatta Cumhurbaşkanlığı ortasındaki eğitim konseyi paralel bir bakanlık üzere hareket etse de, gerçekte işleyiş bu biçimde dahi değil; birbiri ile anlaşamayan iki başka oluşum var. AKP periyodunda gelinen noktada eğitim, kendi ortalarında bile hiç bir hususta ortaklaşamayan iki farklı yapının çatışmasında bir sistemsizliğe dönüşmüştür.

Her şeydilk evvel, MEB’i kim yönetiyor, Bakan mı, Saray’daki Eğitim ve Öğretim Siyasetleri Kurulu mu, AKP Genel Lideri ya da ailesi mi, vakıflar mı? Kim?

Bu sistemsizlikle geçen 19 yıllık süreçte toplumun muhtaçlıklarını karşılayacak eğitim siyasetleri geliştirilememiştir. Bakanlık yetki ve iradesini kısmen vakıf-derneklere teslim etmiştir. Tüm eğitim paydaşlarının görüşlerini almak yerine ‘ben yaptım oldu’ siyaseti uygulanmıştır. Eğitim adeta AKP’nin deneme tahtasına dönüştürülmüştür.

83 milyonun yaşadığı bir ülkede eğitim sisteminde yapılacak değişiklikler, ıslahatlar büyük bir toplumsal uzlaşıyla ve büsbütün pedagojik münasebetlerle yapılması gerekirken eğitim bilimcilerin görüşleri önemsenmeden, bilimsel temellerden mahrum bir biçimde hayata geçirilmiştir.

2002 yılında iş başına gelen ve 19 yıldır tek başına ülkeyi ve ötürüsıyla Ulusal Eğitim Bakanlığını yöneten AKP iktidarı öğretim programları başta olmak üzere, sistemin bütünlüğü, teşkilat yapılanması ve eğitim mevzuatlarında sayısız düzenlemeleri “emrivaki” bir biçimde yapmış ve istenilen sonuç alınamamış, eğitim sistemi bir yapboza dönmüştür.

Eğitim sistemi üstündeki siyasi abluka, eğitim bütçesindeki daima azalma eğilimi, liyakatsiz atamalar, vakıf ve derneklerin eğitim alanında karar verici noktaya gelmesi, toplumun bir bölümünün yok sayılması bu alandaki başarısızlığın en kıymetli niçinleridir.

bakılırsave başlayan yeni Bakan’ın nazaranvinin güzel olmasını diliyorum. Lakin şunu unutmamak gerek: Eğitim alanında başarılı olmak için Bakan değişikliği yetmeyecektir. Bunu 19 yıllık AKP iktidarında 8 inci sefer yaşamaktayız. Siz muhtaçlık duyulan öğretmen atamalarını yapmazsanız, müfredatı iyileştirmezseniz, yetersiz olan MEB bütçesinde artış yapmazsanız, MEB’in önceliği öğrencilerin azamî faydası değil siyasi beka olursa, eğitimi gelecek jenerasyonları ideolojik olarak şekillendirme anlayışı değişmediği sürece Bakan değişiklikleri tahlil olmayacaktır. Ki AKP’nin siyasi bekası, gelecek kuşakları ideolojik olarak şekillendirmektir.

Hibya Haber Ajansı