JR Smith, NBA’e yenildi. Golf onun rehberi oldu.

Avcılar

Member
LOS ANGELES — JR Smith, golf arabasını El Caballero Country Club’daki beşinci deliğin etrafında döndürürken, ilkokulla ilgili bir hikaye paylaştı.

Bir gün yazar olacağını düşündü. Öğretmenleri ona ilham vermesi için defterler ve resimli kartlar verdi – örneğin bir çocuk, bir dağ ve ürkütücü bir ev – ve saatlerce hikayeler yazdı. En azından başlangıçta onu sevdi.

Smith, “O zaman okul benim işim değildi ve yazma ve disleksi – bazen zar zor okuyabiliyordum” dedi. “Sadece ‘Evet, bu bana göre değil’di.”

Uzun zamandır değildi. Newark’taki St. Benedict’s’teki son yılında, Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’nde oynamaya kendini adamış bir basketbol yıldızıydı. Ancak Haziran 2004 NBA seçmelerinden yaklaşık bir ay önce, üniversiteyi atlayıp doğrudan profesyonellere gitmeye karar verdi. New Orleans Hornets onu genel klasmanda 18. sırada aldı. Lige sıçramak bir rüyaydı.

Smith, “Keşke o zamanlar çok genç olmak yerine daha olgun olsaydım,” dedi ve ekledi, “18 yaşındaydım ama daha yaşlıydım – olgun anlamda – 13 yaşındaydım.”

16 NBA sezonunu New Orleans, Denver, New York, Cleveland ve Los Angeles’ta tüy kadar hafif kazaklar piyasaya sürerek geçirdi. Üstsüz şampiyonluk kutlamaları yaptı ve Cavaliers, yardımcı antrenöre çorba fırlattığı için onu askıya aldı. Yılın Altıncı Adamı ödülünü kazandı ve NBA ona “” nedeniyle para cezası verdi.Uygunsuz görseller yayınlamakTakım arkadaşı LeBron James, bir keresinde NBA Finalleri sırasında ona inanamayan bir bakış attı ve o an bir mem oldu. Sonra, bir gün, her şey bitti.

NBA döngüsü durduğunda oyuncular için kafa karıştırıcı olabilir. 2020’de Lakers ile bir şampiyonluk kazandıktan sonra hiçbir takım onu imzalamak için aramadığında Smith sıkılmıştı ve kafası karışmıştı. Oyun odasında sigara içerek ve kara kara düşünerek saatler geçirdi. Oynamam. oynamalıyım Oynamak istiyorum.

Yetişkin hayatında bildiği tek şey basketboldu. Ama kısa süre sonra aklına yeni bir düşünce geldi: belki de okula geri dönme zamanı gelmişti.

Smith, “Her zaman nereden geldiğim, mirasım hakkında bilgi edinmek, siyah insanlar hakkında daha fazla şey öğrenmek istemişimdir,” dedi. “Kendim hakkında daha fazla şey öğrenmek gerçekten kendini sevmeye dönüştü. Bu, kendimi anlamaya çalışmak ve kendimi gerçekten kontrol etmeye ve zihnimi kontrol etmeye çalışmak için beni gerçekten terapiye geri döndürdü.”

“Kaosun Dışında”

Smith golf topu havayı yararak tıslayarak vuruşunu yaptı. Top sola çentiklendi. Bir yüz yaptı.

“Sahada neye güvenebileceğimi biliyorum,” dedi sessizce. “Burada, neye güveneceğimi bilmiyorum.”

Bulutsuz, tempolu bir gündü ve uzun süredir arkadaşı olan CJ Paul, Phoenix Suns guardı Chris Paul’ün kardeşi ve birkaç kişiyle birlikteydi. Smith, Hall of Fame Center Moses Malone’un onu Houston’daki bir Pro-Am etkinliğinde bir sopa alması için teşvik etmesinden sonra golfe başladı. Smith, ilk denemesinde topu yaklaşık 300 yarda itti, ancak tekrar yapamadı. Çelişki onu büyüledi.

Smith, “Bana hayatımdan başka odaklanmam gereken başka bir şey veriyor” dedi. “Aynı zamanda size ders veriyor. Ne zaman kaostan birazcık kaçsam, benim için mesele bu.”

Smith, birkaç yıl önce bir golf turu sırasında CJ Paul’e üniversiteye gitmeyi düşündüğünü söyledi. Paul, Smith’e okulda da golf oynamasını önerdi. Smith’i, Greensboro’da tarihsel olarak siyahi bir üniversite olan North Carolina A&T’de kolej erkek ve kadın golf koçu Richard Watkins ile tanıştırdı. O zamanlar, Smith’in HBCU’lar hakkındaki bilgisi, ünlü davul dizilerinden ve kurgusal bir HBCU’ya dayanan The Cosby Show’un bir yan ürünü olan A Different World’ün birkaç bölümünün belirsiz bir şekilde hatırlanmasından oluşuyordu.

Smith, 2021 sonbaharında, 36 yaşındayken, North Carolina A&T’nin birinci sınıfındaydı ve daha sonra hayatta okula veya iş istasyonlarına yönlendirilen Chris Paul, Deion Sanders, Eddie George ve Mo Williams dahil olmak üzere birkaç siyah sporcudan biri oldu. HBCU’lar.

Kentucky Üniversitesi’nde tarih ve Afro-Amerikan ve Afrika çalışmaları profesörü Derrick White, “Deneyiminizin baskın değişkeni olarak ırkla uğraşmak zorunda kalmayacağınız bir alan hakkında bir şeyler var” dedi. “Siyahi kolejler, çok ırklı olmalarına rağmen, bu kurumların tarihi ve kültürü, siyahların burada olmayı hak edip etmediğiniz veya insanlar size ‘seni’ Bulunduğun yere layık değilsin.”

Smith erkek golf takımına katıldı, Afro-Amerikan tarihi dersleri aldı ve sabrına güvendiği bir öğretmen tuttu. Smith’in almakta olduğu bir ırk ve sosyal adalet dersi veren Beverly C. Grier, bu yaşta mezun olmasının kendisi için “takdire şayan” olduğunu söyledi. Bir aradan sonra okula dönen öğrencilerin genellikle daha odaklanmış ve kararlı olduğunu söyleyen Dr. Grier, Smith’in yeni bir görev için elinden geleni yaptığını da sözlerine ekledi.

Smith, birinci yılında 4.0 GPA ve Aggies’te Yılın Akademik Sporcusu ödülünü kazandı. Performansını sosyal medyada gururla paylaştı.

Smith, “Her gün eve kapanıyorum, bilgisayar başında oturuyorum, nasıl düşünmeyi öğreneceğime dair bir plan yapmaya çalışıyorum,” dedi. “Korku engellerini yıkmak ve okulda hep böyle hissettiğim için bazı şeyleri yapamayacakmışım gibi hissetmek.”

Terapiye geri dönüyor.

Smith, NBA’in Knicks için oynadığı sırada terapi görmesini istediğini ancak bundan nefret ettiğini söyledi. “Benim hikayem, yolculuğum herkesinkinden çok farklıymış gibi geldi” dedi. “O zamanlar bunun yardımcı olacağını düşünmemiştim.”

İki yıl boyunca ileri geri gittiğini söyledi.

Smith çaylakken New Orleans’tan yardımcı antrenör Jim Cleamons, “Liseden ayrıldığında çok erkeksi bir çocuktu” dedi. Cleamons şunları ekledi: “JR’nin her istediğini yapabileceğini her zaman düşünmüşümdür. Tek yapması gereken ne yapmak istediğini bulmak ve kendini bu hedefe adamaktı.”

NBA’in yaşam tarzı, çoğunlukla esnek olmayan bir takvime sahipti: çatışmalar, antrenmanlar ve uçuşlar ve otel konaklamaları etrafında toplanmış oyunlar. Ama delikleri, gün ortasında ve gece geç saatlerde sayısız boş saati vardı.

Smith, “Devam etmem gerekiyor,” dedi. “Çünkü hareketsiz oturur oturmaz işler benim için dönmeye başlıyor. Meşgul kalmalıyım, aktif kalmalıyım, sürekli yaratıcı olmalıyım, her zaman bir şeyler yapmalıyım. Eski bir deyiş gibi, başıboş bir zihin, boş bir zihin şeytanın oyun alanıdır ve sıkıldığım için sık sık kendimi belaya sokarken buldum ve bunun gibi şeyler.

2009 yılında Smith, arkadaşı Andre Bell’in ölümüne neden olan bir kazada dikkatsizce araba kullanmaktan suçunu kabul ettikten sonra 30 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemede, “başa çıkmanın dayanılmaz” olduğunu söyledi. O zamana kadar Denver Nuggets’a takas edilmişti. Bazı koçları için çatışmaya neden olan garip bir şut seçimine rağmen, bir golcü olarak itibarını pekiştirdi.

Smith, “Bir sanatçı gibi hissettim” dedi. “Oyunum üzerinde nasıl çalıştığım ve yaptığım farklı şutlar konusunda hassastım çünkü ondan bir şey aldığımı hissettim. Ve eğer istediğimi alamıyorsam, sana istediğini nasıl verebilirim? Bu sevdiğim bir şey.”

Belirsiz bir gelecek

Smith, NBA’de kargaşayla karşılaştığında boş bir spor salonu arıyordu. Orada hareket ve ifade buldu. Smith golfün onu aynı şekilde kuşattığını keşfetti.

“Orada tam anlamıyla yalnızsın,” dedi. “Biriyle birlikteyken bile, bu hala çok bireysel bir spor. Gerçekten kendinizi kapatabilir ve benim için her halükarda aynı huzuru ve enerjiyi bulabilirsiniz.”

Smith bir HBCU’da golf oynamasına rağmen, spor bir bütün olarak hala ağırlıklı olarak beyazdır. Smith, golf sahalarında gördüğü ve kendisini NBA’de geçirdiği zamandan beri tanıyan insanların ötesine geçen bakışların farkında olduğunu söyledi.

Smith, “Bazı insanların sizi burada istemiyormuş gibi aurası ve davranışları,” dedi. “Değişmeyecek olan eski para.”

Golfü özellikle kadınlar ve azınlıklar için daha erişilebilir hale getirmek istiyor. “Spor yapan dört kızım var ve kadınların golfünün erkekler kadar hoş karşılanmadığı birçok golf kulübüne gidiyorum” dedi.

Smith, ortalama 85.58 puanla birinci sınıf öğrencisi olarak dört turnuvada 12 tur oynadı. Smith, bu yıl Kuzey Karolina A&T kampüsünde pek sık bulunmuyor. Ünlü mücevher üreticisi Ben Baller ve moda tasarımcısı Stephen Malbon ile golf aşklarını anlatan Par 3 podcast’lerinin bölümlerini çekmek için bu hafta Los Angeles’a geldi. Smith, kurslarının çoğunu çevrimiçi olarak alıyor ve Florida’da profesyonel golfçülerle pratik yapmayı tercih ediyor.

Smith, yaklaşık 20 yıl önce okul günlerinin bittiğini düşündü, ancak yolu açık görünüyordu. Artık üniversite sonrası planlarının ucu açık.

Golf oynamak istiyor. Bir HBCU’da atletik direktör olmakla ilgileniyor. Hatta çocuklara koçluk bile yapabilirdi, “onlara o New Age oyunu koşmak ve sektirmek yerine basketbol oynamayı öğretebilirdi.”

Smith, El Caballero’daki sekizinci delikten itibaren, kalça ve dizlerinden hafifçe bükülerek tee kutusunda durdu. Topu sağlam bir şekilde çim sahaya attı.

“Saygı gösterin,” dedi Smith, alışveriş sepetine geri dönerken. “Bu konuda en sevdiğim şey bu. Zamana yatırım yapmalısın. Buradan Tiger Woods olduğunu düşünerek ayrılamazsın.”

Smith bunun günün ilk iyi vuruşu olduğunu söyledi ve bir sonraki deliğin ötesinde nereye gideceğinden emin olamayarak golf arabasına döndü.