James Harden 45 sayıyla Celtics’i mağlup etti

Avcılar

Member
James Harden en son bir playoff maçında 45 sayı attığında 2015’teydi. Batı Konferansı Finallerinde üç maça sıfır kaybeden Houston Rockets, müstakbel Golden State Warriors’a karşı bir iç saha maçını gururla kazandı.

Pazartesi gecesi Harden, çok daha önemli bir maçta kariyerindeki play-off zirvesine ulaştı.

Philadelphia 76ers’ın yıldızı ve NBA’in en skorer ismi Joel Embiid diz burkulması ile oyundan çıkarken, Harden 45 sayı daha attı ve Sixers’a 119-115’lik seri başı Celtics karşısında beklenmedik bir maç-sıfır üstünlük sağladı. Boston’daki TD Garden’da.

43, 44 ve 45 sayıları en büyüğüydü, Al Horford tarafından yakından korunurken kansız bir 3 sayılık atışla geldi ve 76ers’a sekiz saniyenin biraz üzerinde bir farkla 117-115 öne geçti. Bir sonraki maçta, Celtics’ten Marcus Smart trafikte topu sepetin altına attı ve Philadelphia için iki serbest atış tamamladı.

Harden, “Topa iki tane koyarlar mı diye merak ediyordum,” dedi. “Bire bir oldu. Sonra yukarı bakıyorum, iyiyim, her gün bunun üzerinde çalışıyorum. Ne olursa olsun mümkün olan en iyi çekimi yapın. Kalk ve ateş et.”

Harden, her iki sezonun da en yüksek seviyesi olan 30 şutta 17 basket kaydetti. 14 atışta yedi 3 sayılık atış yaptı ve her ikisi de sezonun en iyisiydi. Ayrıca altı takım yüksek asist yaptı.

İlk topa sahip olduğu andan itibaren, 33 yaşındaki Harden, 3 metrelik bir jumper’a vurarak Philadelphia puanlarını toplamayı kendine görev edindi.

Maçtan sonra Harden, “Bana ne verdilerse, kalkıp bir atış yaptım” dedi. “İster 3, ister şamandıra, ister orta mesafe atlayıcı.”

Son şutta neden ikili takım olmadığı sorulduğunda Celtics koçu Joe Mazzulla, “En iyi defans oyuncularımızdan biriydi. Büyük bir hit yaptı.”

Paul Reed, Embiid için ortadan 13 ribaund aldı. Sixers’ın ilk tur fileleri süpürdüğü 4. Maçta kariyer rekoru kıran bir 15’e sahipti, Embiid’in de kaçırdığı bir maç.

Pazartesi gecesi erken saatlerde Celtics sadece seride değil, aynı zamanda NBA şampiyonluğunu kazanmak için de tercih ediliyordu. Embiid’in yokluğunda evlerinde 1. maçı kazanmak için 9,5 puanlık favorilerdi.

Serinin geri kalanı için rahatsız edici bir şekilde, Celtics Pazartesi günü oldukça iyi oynadı, şutlarının yüzde 58,7’sini buldu ve 76ers’ı 10 sayı geride bıraktı. Ancak Harden’ı asla durdurabilecek gibi görünmüyorlardı.

Mazzulla, “İyileşmek için fırsatlarımız var,” dedi.

Harden, Houston Rockets ile üç şampiyonluk ve bir En Değerli Oyuncu ödülü kazandıktan sonra etkileyici bir miras oluşturmuştu. Ancak Nets ile kaçırılan ve sakatlıklarla dolu iki sezonla işler biraz gölgelendi. 2022’nin başlarında 76ers’a takas edildiğinde, Sixers’ın Harden’ı satın alması yerine Ben Simmons’tan kurtulmasına odaklanılmıştı.

Harden, Philadelphia’da Embiid’in teğmeni olarak iyi uyum sağladı. O sezon maç başına 10.7 asist ve ortalama 21 sayı ile lige liderlik etti.

Embiid etrafta koşturdu ancak Pazartesi günkü antrenmanda koşamadı. Koç Doc Rivers, Embiid’in Çarşamba günü 2. maçta oynayıp oynamayacağını bilmediğini söyledi.

Sixers, büyük ölçüde Harden sayesinde ona en az bir maç boyunca ihtiyaç duymadı.