Ja Morant’ın etkisi basketboldan daha büyük olabilir

Avcılar

Member
Mary Wainwright, Ja Morant’ı tanımıyor ama onun için dua ediyor, onun için endişeleniyor ve sorunlu genç NBA yıldızıyla oturup “onu düzeltmesine” yardım edebilmeyi diliyor.

64 yaşındaki bir büyükanne olan Wainwright, kuzey-merkezi Memphis’in ateşli silahlarla parçalanmış bir mahallesi olan Smokey City’deki topluluğun sadık bir destekçisidir. Morant’ın dört önemli NBA sezonunda Grizzlies için bir oyun kurucu olarak sihir yaptığı arena FedExForum’a kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

Bu parça, Morant’ın yakın zamana kadar NBA cennetinin zirvesine çok az türbülansla tırmandığını gördü.

Takımı playoff pozisyonu için savaşırken, 23 yaşındaki Morant, iki hafta önce sosyal medyada yayınlanan ve Colorado Strip’te sallanan bir Tabanca gibi göründüğünü gösteren bir videonun ortaya çıkmasıyla doruğa ulaşan rahatsız edici saha dışı davranışları nedeniyle yasaklandı. kulüp.

Ne zaman dönecek? Grizzlies, Cuma günü San Antonio Spurs’e karşı sahaya geri dönebileceğini söyledi, ancak haklı olarak liginin imajını koruyan NBA komiseri Adam Silver’ın başka planları olabilir.

Ligin gelecekteki yüzleri olarak müjdelenen genç yıldızlar arasında, eğer varsa bile çok azı Morant’ın sahadaki cüretkar atmosferiyle boy ölçüşebildi – yapboz salyası şaşkına dönen defans oyuncularını geçti; kanat çırpan, zıplayan, korkutan smaçlar. Oynama şekli ve kendine güvenen her şeyi alt etme şekli, toplumun her köşesinde hızla büyüyen bir popülariteye yol açtı.

Bu nedenle, Morant’ın durumunu, kaçırılan maçlarla ilgili sıcak değerlendirmelerin veya takımının şu anda playofflarda nasıl bir başarı elde edeceğinin ötesinde düşünmek çok önemli. Silahlı şiddet Amerikan toplumunun her kesimini etkiliyor. Ancak Morant’ın etkisinin en büyük olduğu siyah ve kahverengi topluluklarda çok büyük bir etkiye sahip.

İşte bu yüzden, kendi topluluğuna derinden kök salmış siyah bir vatandaş olan Wainwright’a ulaştım.

Her gün kiliseye giden ve Smokey City’de olup bitenleri yakından takip eden Wainwright, “Şimdi dışarıda sorun çıkaran küçük çocuklar var ve onun silah ateşlediğini görüyorlar ve bu onları bunun havalı olduğuna daha da fazla ikna ediyor” dedi. ve çoğunlukla Morant’ı neşelendirmek için yılda iki veya üç Grizzlies maçına katılıyor.

Şiddetin sokakları zehirlemeye devam etmesine ve Tire Nichols’un Ocak ayında bir grup Memphis polisi tarafından öldürülmesine atıfta bulunarak, “Bu şehirde çok şey yaşadık” dedi. “Evet ve boz ayılar tutunmak için iyi bir şeydi. Ama şimdi bu.”

Sesi kısıldı.

Dikkatli bakmıyorsanız diye söylüyorum, Colorado Contretemps son aylarda Morant’ın itibarını zedeleyen en son yanlış adımdı.

Grizzlies ve Pacers arasında hararetli bir Şubat maçı, bazı Indiana oyuncuları ile Morant’ın babası ve arkadaşı arasındaki sözlü çatışmalarla gölgelendi. Daha sonra, Morant’ın aracındaki birinin Pacers’ın otobüsüne muhtemelen bir silahtan kırmızı bir lazer hedeflediği iddia edildi.

Washington Post, bir Memphis alışveriş merkezinde bir güvenlik görevlisiyle bir karşılaşma ve Morant’ın evinde bir çekici kamyon oyunu sırasında bir gençle kavga hakkında kapsamlı bir haber yaptı. Genç polise, Morant’ın oradan ayrılıp bir silahla geri gelmesiyle kavganın sona erdiğini söyledi. Morant, polise çocuğun kaçarken şu tehditte bulunduğunu söyleyerek iddiayı yalanladı: “Geri geleceğim ve burayı havai fişek gibi aydınlatacağım.”

Elbette bunların hiçbiri iyi değil. Silahla saldırganlığı normalleştirmek için iletilen mesaj değil. Morant, ekibi ve NBA için optik değil

Morant geçen hafta yazılı bir özür dileyerek, “Yardım almak ve stresi ve genel refahımı yönetmenin daha iyi yollarını öğrenmek için biraz zaman ayıracağım.” Dedi.

Bu köşeyi düşündüğümde, şiddetin geniş ailemi nasıl yaraladığını hatırladıkça ürperdim. Amerika’nın en sıkıntılı topluluklarından bazılarını ziyaret eden bir şehir muhabiri olarak geçirdiğim yılları hatırladım. Sevdiğim biri öldürüldükten kısa bir süre sonra kurşunla delik deşik edilmiş bedenlerin payına düşenden fazlasına tanık oldum ve payıma düşenden fazla aileyle röportaj yaptım. San Quentin’de bir ev hanımını ve bir dükkan sahibini vuran bir adamın infazını izledim.

Yüzsüzce silahını ateşleyen biri beni çok kişisel bir şekilde rahatsız ediyor.

Morant ile ilgili nüansları araştırmak için, önemli bir Memphis papazı olan Abyssinian Baptist Kilisesi’nden Rahip Earle Fisher’a ulaştım. Bazılarının Morant’ı en kaba terimlerle nasıl damgaladığından bahsettik. Bazı köşelerde ona haydut deniyor – ve daha da kötüsü.

Fisher, “Pek çok gözlemci için hepsi tek boyutlu,” dedi. “Ya bir sümüklü böceksin ya da en üst düzeyde çalışan, kötü günleri ve hataları olmayan bir sporcusun.

“Hayranlar sahadaki bu yanak, bu küstahlık, bu keskinlik için Ja’yı kutluyor” diye ekledi. “Ama milyonlarca doları olan bu 23 yaşındaki çocuğun bir şekilde kısa sürede bu avantajı düzeltmesi ve kendisini her zaman yaşından hiçbir iz göstermeyen saygın bir beyefendi olarak sunması fikri, bu nasıl mantıklı?”

Günümüzde genç, zenci ve ünlü olmak için tehlikenin her zaman farkında olmak gerektiği göz ardı edilemez. Son zamanlarda genç sporcuların silah zoruyla soyulduğuna dair birçok hikaye var. Eski Celtics yıldızı Paul Pierce geçenlerde Boston’daki bir gece kulübünde neredeyse bıçaklanmak üzereyken korumaya ihtiyacı olduğunu hissettiği için hakkı olduğu üzere silah taşıdığını itiraf etti.

Geçen yıl FedExForum’dan dört mil uzakta bir kurabiye fırınında vurularak öldürülen Young Dolph da dahil olmak üzere son yıllarda parlak genç rapçiler kurşunlarla öldürüldü.

Morant için kaba, sert ve küstah olmak belki de sadece bir baskı azaltma biçimi değildi, aynı zamanda önleyici, “benimle uğraşma” nefsi müdafaa biçimiydi.

Morant’ı aklamaya çalışmıyorum ama kendisini içinde bulduğu durumun karmaşıklığını ve kararlarının ona benzeyen insanlar üzerindeki etkisini biraz göstermek önemli.

Geçen hafta Watts’ta daha çok Koca Mike olarak tanınan eski bir çete üyesi olan Mike Cummings ile konuştum ve şu anda topluluğuna barış getirdiği için övgü alıyor. Koca Mike doğrudan bana verdi.

“Ja’nın Colorado’da yaptıkları işimi çok daha zorlaştırıyor” dedi. “Ulaşmaya çalıştığım bu gençlerin çoğu evet görüyor ve ‘Mike’ı görüyor musun? Hâlâ kukuletası var ve bunu profesyonel bir oyuncu olarak yaptı. Mike, görüyor musun? değişmek zorunda değilim Neden silahımı tutamıyorum?’”

Umarım Morant bu alıntıyı okur ve ona merhamet göstereceğimizi umarız ve dua ederken söylediği ve yaptığı şeylerin derin bir ağırlık taşıdığı, çok ağır ve külfetli olabileceği gerçeğiyle yüzleşmesi için dua ederim.