İnce: “Yanlış yoldasınız açlık, kıtlık kapıda”

mahkum

New member
Muharrem İnce, “Çiftçiyi desteklemelisiniz, üreticiyi desteklemelisiniz. Yanlış yoldasınız, geç kalıyorsunuz; açlık kapıda, kıtlık kapıda uyarıyorum.” dedi.

Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, yayınladığı bir görüntü bildirisiyle pahalılığını ve iktidarı eleştirdi.

Üreticinin yem alamadığı için hamile inekleri kesmek zorunda kaldığına dikkat çeken İnce KDV indirimi ile marketlerdeki pahalılığı azalmayacağını, meblağların ucuzlamayacağını lisana getirdi. İnce, “O yalnızca lisan altı hapıyla tansiyonu düşürmeye emsal. Hastalığı yanlışsız teşhis edip tedavi etmelisiniz. Tarladan başlamalısınız, ahırdan başlamalısınız. Çiftçiyi desteklemelisiniz, üreticiyi desteklemelisiniz. Yanlış yoldasınız, geç kalıyorsunuz; açlık kapıda, kıtlık kapıda uyarıyorum” dedi.

İnce açıklamasında şöyle konuştu;

PAHALILIK CAN YAKIYOR

“Pahalılık can yakmaya devam ediyor. Beşerler canından bezmiş durumda. 1 Nisan’dan itibaren süt ve süt mamüllerine gelecek artırımı söylemiştim. Daima birlikte bunu yaşayacağız. Zira akılsız siyasetlerin kararı bu. Biz müneccim değiliz lakin yapılan süreçleri, yapılan hareketleri gördükçe sonuç kaçınılmaz oluyor.”

SALÇA ARTIRIM ŞAMPİYONU OLACAK

“KDV indirimine gittiler. hiç bir tahlil olmadı. Olmayacağını aslına bakarsan biliyorduk. Süt mamüllerindeki uyarımı artık salça için yapıyorum. Bakınız salça 1 Ocak’ta 10 lira. Artık 12 lira. Çok yakında, birkaç gün daha sonra daima birlikte goreceğiz 15 lira olacak. Daima birlikte salçayı artırım şampiyonu olarak en kısa müddette goreceğiz pahalı yurttaşlarım.”

İTHALATLA ÇÖZEMEZSİNİZ

“Toz şeker; 1 Ocak’ta 39 lira, artık 74,50 lira. Ayçiçek yağı; 1 Ocak’ta 129 lira, artık 190 lira. Soğan; 1 Ocak’ta 1 lira, artık 5 lira. Patates; 1 Ocak’ta 3 lira, artık 9 lira. Bunları çözmek istiyorlarsa tarladan başlamalılar, ahırdan başlamalılar. Bunu yapmadığınız sürece, çiftçiyi desteklemediğiniz sürece, tohumda, gübrede, mazotta, elektrikte, ilaçta desteklemediğiniz sürece, bayanı tarımda sigorta primleriyle desteklemediğiniz sürece, bunları masaya yatırmadan, 2001 yılından bu yana bir tarım envanteri çıkarılmadan ithalat ile bu işi çözemezsiniz.”

ALDIĞINIZ TÜM TEDBİRLER GEÇ KALMIŞ TEDBİRLERDİR

“Kopya çekmek hür. Tahlilleri her geçen gün söylüyorum. Kâfi ki gerçek yola gelin. 20 yıldır envanter çıkartmıyorsunuz. Artık genelge göndermişsiniz, hayvanları sayıyorsunuz ahırda. Aklınız başınıza artık mi geldi? Takviye olun diyorum, 5 ay daha sonra yapıyorsunuz. Aldığınız bütün tedbirler geç kalınmış tedbirlerdir. Gübrenin dayanağını vaktinde vermezseniz hiç bir işe yaramaz. Tohumun dayanağını vaktinde vermezseniz hiç bir işe yaramaz.”

YANLIŞ YOLDASINIZ AÇLIK KITLIK KAPIDA

“Bakın hamile inekleri kesiyorlar dikkatinizi çekerim. Türk toplumunda olmayan bir şey bu. niye hamile inekleri kesiyorlar? Yem alamıyorlar zira yem. Yem fiyatları fazlaca kıymetli olduğu için o hamile inekleri kesiyorlar. Bu mevzuya dikkat çekmeye Memleket Partisi olarak devam edeceğiz. Marketlerdeki pahalılığı azaltmak için, fiyatları ucuzlatmak için. KDV indirimi ile bunu yapamazsınız. O yalnızca lisan altı hapıyla tansiyonu düşürmeye misal. Hastalığı hakikat teşhis edip tedavi etmelisiniz. Tarladan başlamalısınız, ahırdan başlamalısınız. Çiftçiyi desteklemelisiniz, üreticiyi desteklemelisiniz. Yanlış yoldasınız, geç kalıyorsunuz, açlık kapıda, kıtlık kapıda uyarıyorum.”

Hibya Haber Ajansı