İmamoğlu’dan ‘kanal’ yansısı: “Beton karın doyurmaz”

mahkum

New member
İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, kentte toplam 68 bin 600 dekar alanda üretim yapan 1592 çiftçiye, 2 bin 541 torba yağlık ayçiçek tohumunun dağıtımını Silivri’den başlattı. “Tek sıkıntımız var: Bu kentin tarlaları, bu kentin bahçeleri beton olmasın” diyen İmamoğlu, “Bu kentte bu kanal yapma sevdasında olan insanlara her yerde söylüyorum: 150 milyon metrekare araziyi daire, bina yapma niyetindeler. Beton, kent insanın karnını doyurmuyor” tabirlerini kullandı. Türkiye’nin ziraî üretimde dışa bağımlı hale gelmesinin ve yaşanan ekonomik krizin herkesi mutsuz ettiğini belirten İmamoğlu, “Türkiye’nin tarıma ve çiftçiye geçmişte verdiği kıymeti bir daha verme zorunluluğumuz vardır. Mustafa Kemal Atatürk’ün kelamının bize emaneti üzere, sizleri tekrar milletin efendisi yapmak zorundayız. Yoksa aç kalırız” ihtarında bulundu.

SİLİVRİ / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte toplam 68 bin 600 dekar alanda üretim yapan 1592 çiftçiye 2.541 torba yağlık ayçiçek tohumu dağıtımını başlattı. Dağıtımın başlaması niçiniyle, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun iştirakiyle, Silivri’deki Müjdat Gürsu Spor Tesisi önünde bir aktiflik düzenlendi. Aktiflikte bir konuşma yapan Silivri Belediye Lideri Volkan Yılmaz, İBB’nin ilçede tarıma yönelik takviyelerinden dolayı İmamoğlu’na teşekkürlerini sundu. Silivri’de tarıma ve hayvancılığa dönük hizmetlerinden kelam eden Yılmaz, “Silivri, tarım ve hayvancılık konusunda bu potansiyelin farkında olan bir idare tarafınca şu an yönetim ediliyor. Biz, İstanbul’da bir hayvan pazarının olmadığı, belediyenin kontrolünde, nezaretinde bir mezbahanın olmadığından hareketle İstanbul’un birinci ve tek hayvan pazarını şu an inşa ediyoruz. Bir ay daha sonra hayvan pazarının açılışını yapacağız. İnşallah Büyükşehir Belediye Liderimiz da o açılışta bizlerle bir arada olur” dedi.

“SAMANI BİLE İTHAL EDİYORUZ”

Yılmaz’ın akabinde konuşan İmamoğlu, “Yaşadığımız süreç, aslında ziraî üretimin, besin garantisinin ne kadar kıymetli olduğunu bir sefer daha bize ispat etti. Ne yazık ki ülkemizde izlenen yanlış siyasetler, tarımda bizi dışa bağımlı hale getirdi. Az evvel Liderimiz, ‘Saman deyip geçmeyin’ dedi. Vallahi deyip geçemiyoruz. Onu bile ithal ediyoruz zira. O kadar acı bir siyaset süreci var” tespitlerinde bulundu. Girdi fiyatlarının daima arttığını, üreticinin alın terinin karşılığını alamadığını vurgulayan İmamoğlu, “Tabii bu, tarımın sürdürülebilirliğini de tehdit ediyor. Çiftçimiz, son yirmi yıl ortasında iki Trakya büyüklüğündeki toprağa ekmekten vazgeçti ülkemizde. Çiftçi ortalama yaşı ne yazık ki 57’ye yükseldi. Yani köylerimiz boşaldı. Gençler, çiftçilikle uğraşmaz oldu. Son 20 yılda, 2,5 milyon ton ayçiçeği ve türevleri ithalatı yaptık ve karşılığında da yaklaşık 20 milyar dolar ödedik. Yani ithalata döndük. Daha da acısı, dünya ayçiçeği ve türevleri ithalatında tek başına üretimin yüzde 37’sini gerçekleştiriyoruz. Yani bu alanda dünya önderi olduk ithal etme alanında” dedi.

“SİZLERİ tekrar MİLLETİN EFENDİSİ YAPMAK ZORUNDAYIZ YOKSA AÇ KALIRIZ”

Bu durumun herkesi mutsuz ettiğini belirten İmamoğlu, “Türkiye’nin tarıma ve çiftçiye geçmişte verdiği ehemmiyeti bir daha verme zorunluluğumuz vardır. Mustafa Kemal Atatürk’ün kelamının bize emaneti üzere, sizleri tekrar milletin efendisi yapmak zorundayız. Yoksa aç kalırız” ikazında bulundu. Çiftçilere bir nebze olsun nefes aldıracak projenin maliyetinin 5,5 milyon lira olduğunu aktaran İmamoğlu, İBB’ye ilişkin fide üretim serası sayısını ikiye çıkardıklarını aktaran İmamoğlu, “Mart ortasında tohumların ekimini yaptık. Nisan sonundan itibaren fidelerimizi, üreticilerimize bir daha fiyatsız olarak dağıtacağız” bilgisini paylaştı. Tarım, hayvancılık ve balıkçılıkla uğraşan üreticilere verdikleri dayanakları özetleyen İmamoğlu, “Tek sıkıntımız var: Bu kentin tarlaları, bu kentin bahçeleri beton olmasın. Bakın bu kentin tarım alanlarının tekrar ekiminde heyecan yaşadığını görüyoruz 2,5 yıldır. O heyecanın köylerdeki vatandaşımızın yüzüne yansıdığını görüyoruz. Biz onların yanında olacağız. Üretiminde, bununla birlikte tüketiciyle olan köprülerinde de yardımcı olacağız. Bakın bu kentte bu kanal yapma sevdasında olan insanlara her yerde söylüyorum: 150 milyon metrekare araziyi daire, bina yapma niyetindeler. 150 milyon metrekare beton kanal ve etrafında bir kent. Beton, kent insanın karnını doyurmuyor” dedi.

“İBB LİDERİ BENİ BİR GÜN GELİP ZİYARET ETMEDİ”

Evvelki periyot Silivri Belediye Lideri Özcan Işıklar’ın ilçede tarımla ilgili hayli değerli hizmetler yaptığını hatırlatan İmamoğlu, “Burada İlçe Belediye Liderimiz da tarımla ilgili yaptıklarını anlattı. Memnuniyet duydum. Daha da düzgününü yapacağına inanıyorum. Yapmalıdır da. Tarımla ismi geçen bir ilçe var edildi burada 10 yılda. Bu değerlidir. Şimdiki Belediye Liderimizin bir bahtı vardır. Ben, 5 yıl Beylikdüzü’nde Belediye Başkanlığı yaptım. İstabul Büyükşehir Belediye Lideri bir gün beni gelip ziyaret etmedi. Bir gün beni bir açılışa da davet etmedi Allah için. Lakin ben, her gittiğim yere Volkan Lideri davet ediyorum. Benim yaptığım olağan olanı bu ortada. Onu söyleyeyim. Bendilk evvel yapılan anormaldi. Ben ekstra bir şey yapmıyorum. Davet etmemek ne demektir? Onu da bu millet seçti, beni de bu millet seçti. Yarın bir diğerini da seçebilir onun yerine de benim yerime de. Ben size bir öteki örnek daha vereyim. İstanbul Belediye Lideriyim. Haydi geçtik, Sayın Cumhurbaşkanı randevu vermiyor bize. Çok değerli de değil. Beni tek bir açılışa, -o da basında sitem ettim diye- bir bakan davet etti. 2,5- 3 enedir nazaranvdeyim. Volkan Lider da duysun. Tahminen bilmiyordur. Ben, daha çabucak hemen hiç bir bakanlık tarafınca bir açılışa bir merasime davet edilmedim biliyor musunuz” tabirlerini kullandı.

“BENİM GİTTİĞİM YERE MİLLET GELİR DİYE KORKUYORLAR”

Bu sırada kalabalıktan, “Kıskanıyorlar” sesi yükseldi. İmamoğlu’nun bu seslenişe karşılığı ise, “Hayır, hayır benim gittiğim yere millet gelir diye korkuyorlar. Benim gittiğim yere kalabalık geliyor. Telaş ediyorlar, üzülüyorlar. Bugün de hem Volkan Lider birebir vakitte ben, bu hoş kalabalığın tadını çıkardık. O ne hoş faaliyetlerini anlattı. Ben de sizlerle hoş hislerimizi paylaştım. Olan budur. Siyasetteki hasımlığı da bitireceğiz kardeşim. O kadar net” oldu. Konuşmaların akabinde çiftçi Serpil Kılıç, bundan evvelki yıl İBB’nin dağıttığı tohumla ürettiği kavunu İmamoğlu’na takdim etti. İmamoğlu, Yılmaz ve birliktelerindeki heyet, çiftçilere dağıtılmak üzere tırlara yüklenen yağlık ayçiçek tohumları önünde, köylülerle birlikte fotoğraf çektirdi.

Hibya Haber Ajansı