İkinci el araba piyasasında hareketlilik!

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Uzun bir süre hareketsiz devam eden ikinci el araba piyasası yılbaşına sayılı günler kala tekrar harekete geçti. Vatandaşların ikinci el arabaya artırım gelecek korkusu, ikinci el arabaya talep oluşturdu.

Bu talep karşısında iki hafta içerisinde ikinci el arabada ortalama yüzde 20 bandında fiyat artışı yaşandı, oto galeri esnafı tüketiciye araç alımına orta vermeleri konusunda ihtarda bulundu.

”İKİNCİ EL ARAÇLARI FİYATLARI ARTTI”

İkinci el araba piyasasında yılın son günlerinde hareketlilik yaşandığını aktaran oto galerici Yılmaz Kebapçı, “Yılbaşından daha sonra artırım gelecek korkusu ikinci el araba piyasasına hareketlilik getirdi. Bu hareketlilik ile birlikte ikinci el araçlara yüzde 5-10 artırım geldi. Son 15 gün içerisinde epeyce fazla talep artışı yaşadık. Arz talep istikrarı bozulunca da fiyat artışı yaşadık. Geçtiğimiz hafta 600 bine sattığım aracı, bugün bir arkadaşım ihaleden 670 bine satın aldı. Baktığınız vakit yüzde 10’unun üzerinde artış oldu. Vatandaşların biraz alımı durdurması lazım. Ben almıyorum, fiyatlar çok yüksek zira. Bu artış epey olağan değil” formunda konuştu.

”DÖVİZDE BİR ARTIŞ OLMADIĞI SÜRECE ARAÇLARDA FİYAT ARTIŞI OLMAMASI GEREKİYOR”

Yılbaşından dolayı ikinci el araba piyasasının hareketlendiğini tabir eden oto galerici Gökhan Ardaşen, “Vatandaşlar son iki haftadır ikinci el arabaya epeyce fazla talep gösteriyorlar. Bu talep ile birlikte ikinci el arabalara yaklaşık yüzde 20 artırım geldi. Olağanda iki hafta içerisinde 30 araç satardık, bu talep ile birlikte bu sayı 40’a çıktı. Benim ferdî görüşüm yılbaşından daha sonra bir artış olmayacak. Şu anda bir algı var. Dövizde bir artış olmadığı sürece araçlarda fiyat artışı olmaması gerekiyor” tabirlerini kullandı.

Yatırım tavsiyesi içermez.