Huawei, Android’i bilgisayara taşıyan yazılımını tanıttı

Mortician

Active member
Huawei, Android’i bilgisayara taşıyan yazılımını tanıttı
Bilgisayarda Android işletim sistemi yahut uygulamaları çalıştırmayı sağlayan birfazlaca metot var. Windows yahut Mac kullanıcıları Android emülatörleri yardımıyla, bir yandan PC’de çalışırken başka yandan telefonlarıyla uğraşmak zorunda kalmıyorlar. Lakin emülatörler üçüncü taraf şirketler tarafınca geliştirildiğinden, güvenilirlik noktasında başlarda soru işaretleri yaratabiliyor. Bu sebeple üreticilerin, kendi tahlillerini hayata geçirmeyi tercih ettiklerine şahit oluyoruz.

Microsoft, 5 Ekim’de kullanıma sunacağı Windows 11 işletim sistemine Android takviyesi ekleyecek. Taşınabilir uygulamalar direkt Mağaza’dan indirilebilir durumda olacak. Birebir özellik Windows 10’da ise yerleşik olarak bulunmuyor. Fakat Huawei’nin geliştirdiği Huawei Mobile App Engine yazılımı bu eksikliği giderecek.

Bilgisayarda Android çalıştıran yazılım: Huawei Mobile App Engine

Huawei, bu hafta Çin’de yeni mamüllerini tanıttı. Birinci All-In-One (AIO) bilgisayarı MateStationX’e ek olarak MateBook modellerinin yeni versiyonlarını duyurdu. MateBook 13s ve MateBook 14s olmak üzere iki yeni dizüstü bilgisayarla bir arada, kullanıcıların Android uygulamalarını direkt olarak çalıştırabilmelerini sağlayan Mobile App Engine’yi de görücüye çıkardı.

Huawei Mobile App Engine, Çince lisanını destekliyor

Huawei MateBook 13s ve MateBook 14s, kutudan Windows 10 işletim sistemiyle çıkıyor. Fakat her iki modeli de, Huawei’nin öbür bilgisayarlarından ayıran özelliği: Mobile App Engine’ye sahip olmaları. Bu yazılım sıradan bir emülatör mantığıyla çalışıyor. Android uygulamalarını Huawei AppGallery üzerinden direkt olarak indirebiliyorsunuz. Bu manada Mobile App Engine’nin, Huawei’nin ekosistem yaratma serüvenine yeni bir boyut kazandırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bilgisayarda Android uygulamaları çalıştırmayı sağlayan Huawei Mobile App Engine ayrıyeten APK belgelerini da destekliyor. bu biçimdelikle AppGallery’de bulunmayan bir aplikasyonu harici sitelerden indirip bir daha bilgisayarınıza yükleyebiliyorsunuz. belirtildiğı kadarıyla yeni yazılım şu an için yalnızca MateBook 13s ve 14s modellerinde bulunuyor. Huawei’nin öteki bilgisayarlarını destekleyip desteklemediği konusunda bir bilgi verilmedi.