Gündeme Bomba Üzere Düşen ‘Euphoria’nın Makyaj Dizayncısı Doniella Davy’den Diziye Dair 12 Değişik Gerçek

Derya

New member
‘Euphoria’nın dönem finali yapması sevenlerini üzdü. ???? Dizi büyüleyici ve merak uyandıran olay örgüsüyle bilinmesinin yanı sıra hem de dizideki makyajlar ve sitillerle gündeme gelmesiyle biliniyor. Ve bu makyajlar çoklukla Doniella Davy ve grubu tarafınca hazırlanıyor. Doniella 2. dönemin bitiminde gündeme oldukçaça gelmiş ‘Euphoria’ makyajlarıyla ilgili konuşmuş. İşte ayrıntılar. ????

‘Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Onedio sayfadaki temaslardan gelir elde edebilir.’

*Satın aldığınız eserlerde satıcılardan kaynaklanan meselelerden Onedio sorumlu değildir.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/fabianabuont…

‘Euphoria’ 2019’da yayınlanan birinci döneminden beri izleyicilerine yiğit, renkli ve ışıltılı makyajlarla ilham oluyor. Ve bu makyajlar çoklukla ‘Euphoria’nın makyaj dizayncısı Doniella Davy tarafınca tasarlanıyor.

www.instagram.com

Maddy’nin imza kuyruklu eyelinerından tutun Kat’in kendine has pastel renkli farlarına kadar her şey Doniella ve onun yetenekli ekibi yardımıyla ortaya çıkıyor.

Doniella birinci dönemden ikinci döneme makyajların nasıl geliştiğini, oyuncuları cilt bakımı rutinine nasıl teşvik ettiğini ve bu vakte kadarki favori makyajı da dahil tüm ‘Euphoria’ ve art plandaki hoşluk sırlarıyla ilgili konuşmuş.

Neler söylemiş bakalım. ????

1. 1. sezon’daki makyajlar olay yaratmış bulunmasına karşın, ‘Euphoria’nın imalcisi Sam Levinson 2. dönemde büsbütün farklı görünmesini istemiş.

Doniella 2. dönem başlayana kadar karantinada kendini tıpkı kafesteki bir hayvan üzere hissetmiş, bu yüzden birinci dönemde yaptığı üzere renkli ve ışıl ışıl makyajları yapmaya hazır olduğunu söylemiş.

Lakin Sam her oyuncu için farklı bir makyaj planı olduğunu söylemiş.

“Sam bana ‘Euphoria makyajı istemiyorum’ dedi. Bu nitekim benim için epey güzel oldu, kimi beşerler bunu istese de önce yaptığım bir şeyi tekrar yapmayı istemiyordum.”

‘Makyajı gökkuşağı renkleri ve taşlar olmadan yaptığımda kimilerinin hayal kırıklığına uğrayacağını biliyordum.’

“İlk dönemde bunu hayli yaptık lakin 2. dönemde hala bu konuşma devam ediyordu. Sam bana ‘Hala makyajında özgürsün, makyajınla eğlenebilir ve cesurca davranabilirsin lakin bu karşı tarafa geçmiyor.’ diyordu.”

Doniella, her şeye karşın kendisinin ve kadro arkadaşlarının yaptığı makyajlarla gurur duyduğunu söylüyor. Karşı tarafa da o denli geçebileceğini umuyor.

‘Umarım fanlar da bunu beğenir zira bilhassa en başta karantinadan çıktığımda biraz panikledim.’

2. Doniella, dizinin makyaj görünümü için karakterlerin yatak odaları başta olmak üzere senaryodan, karakterlerin kıyafetlerinden de ilham alıyormuş.

“Nihayetinde oyuncuların görünüşü ve makyajı ,dizinin senaryolarında olup bitenlerden epey ancak epey etkileniyor. Satır ortalarını okuyorum, bu karakterleri, nasıl giyindiklerini, kıyafetlerini ve genel stillerini düşünüyorum” demiş.

www.instagram.com

Lakin bunların da ötesinde, Doniella ayrıyeten belli setlerden de makyaj ilhamı alacak. Doniella, ‘Dürüst olmak gerekirse, yatak odalarına bakmak benim için her vakit mükemmel oluyor zira renkleri ve dokuları algılayabiliyor ve dünyalarının neye benzediğini bakılırsabiliyorum’ demiş. Doniella makyaj için yalnızca Sam Levinson’a danışmıyor, ayrıyeten oyuncularla fikir alışverişi yapıyormuş.

3. ‘Euphoria’da Maddy karakterini oynayan Alexa Demie 2. dönemde Maddy’nin makyajı yapılırken sıradan bir katkıda bulunmuş. Hatta birtakım günler imza makyajı olan kuyruklu eyelinerı da kendisi çekiyormuş.”

www.instagram.com

Doniella Maddy’nin makyajının Alexa gündelik hayatında nasıl giyiniyor nasıl makyaj yapıyorsa onlardan ilham aldığını söylemiş. Ayrıyeten şöyleki eklemiş: ‘Alexa yanıma istediği fikirle birlikte geldi ve ben de bunu gerçekleştirmesine yardım ettim.’

4. Doniella’nın favorilerinden ikisi Jules’un yılbaşı gecesindeki tarzı ve Cassie’nin Maddy stiliymiş.

Doniella favorisini seçmede hayli zorlandığını vurgulasa da, bilhassa bu ikisi onun için unutulmazmış. ‘Jules’un yılbaşı gecesindeki sitilinden çok mutluydum. Ekranda onu daha sonradan görmek benim için fazlaca heyecan vericiydi zira epeyce büyük bir görünümü yoktu lakin etkileyiciydi, bu yüzden nitekim hayli beğendim.’

“Cassie’nin ‘Maddy’ hali de sahiden epey etkileyiciydi. Ayrıyeten Lexie’nin küçük grafik dokunuşlarını da sevdim, hakikaten bir favori seçmek epeyce güç. Her bir karakterde sevdiğim küçük küçük bir sürü ayrıntı var…” diye de eklemiş.

5. Her oyuncunun makyaj provasından ayrılmasından evvel her makyajın her açıdan incelenmesi gerekiyormuş.

www.instagram.com

Dizi makyajı kelam konusu olduğunda detaylar fazlaca lakin epeyce değerlidir. “Bu bir sinema seti -kimi vakit hiç de güzel olmayan bir ışıkla- ve bizler makyaj provasındaki her şeyi yalnızca makyajın çarpıcı görünmesini sağlamak için yaptığımızdan emin olmak isteriz.”

Kendisi şöyleki söylüyor: “Her vakit her insanın görünebildikleri kadar yeterli görünmeleri lazım, yalnızca bir açıdan değil her açıdan. Zira, kameranın onu hangi açıdan çekeceğine dair bir fikrimiz yok.”

www.instagram.com

‘kimi vakit bir kuyruklu eyeliner bir taraftan harika gözükebilirken başka taraftan farklı gözükebilir, eşit olmayabilir’ diyor Doniella. ‘Aslında tüm olay makyajın her açıdan keskin ve eksiksiz görünmesidir, ki bu da kimi vakit imkansızdır.’

6. Çekimler esnasında, oyuncuların ciltlerini tahriş edebilecek cilt bakımları yahut ziyanlı olabilecek rastgele bir cilt tedavisi almamaları konusunda ikaz yapıldı.

Doniella şöyleki söylüyor: ‘Tüm oyuncuları çekimler boyunca ciltlerini daima nemli tutmaları konusunda teşvik etmeye çalıştım.’ Ayrıyeten Doniella cilt bakımlarından, peelinglerden ya da ziyanlı rastgele bir kimyasal kullanmaktan uzak durmalarını istemiş.

7. Dizinin makyaj grubu oyunculardan sıradan bir cilt bakımı rutini takip etmelerini istemiş.

‘Cildine tıpkı bebek cildiymiş üzere davranmaları gerektiğini savunuyorum, ‘temiz ve nemli tut’ bizim için en uygun yaklaşım.’

8. Dizinin süratli akışı sebebiye, birçok makyaj ekrana çıkmıyormuş bile.

www.instagram.com

‘Sam’in süratli kurgularıyla çekim sırasında gölgede kalmış tonlarca makyaj var. Bir kısımda epey fazla sahne var. Bir sahne için oyuncuyu hazırlıyoruz, doğal Sam’in o anda neyi çekeceğini bilmiyoruz, kamera oyuncunun yalnızca ardını çekiyor ve başını çevirdiğinde kamera onun sahnesini geçmiş oluyor. Bu yüzden onlara kendi Instagramımda yer vermeye çalışıyorum.’

9. Zendaya ve Alexa Demie üzere oyuncular makyaj hakkında aslına bakarsan hayli şey biliyorlarmış, dizi makyaj takımı çoklukla yaptıkları işi daima geliştirme muhtaçlığı hissetmişler.

Doniella çekim esnasında Alexa ve Zendaya hoşluk ve moda konusunda fazlaca bilgili oldukları için onlardan biroldukça ipucu ve püf noktası öğrenmiş. Doniella şu biçimde eklemiş: ‘Bu kızlar makyajlarını sürekli inanılmaz yetenekli sanatkarlara yaptırmaya alışkın, bu katiyen benim ve takımım üzerinde baskı oluşturuyor, bu bizim için pek âlâ zira her vakit daha âlâ olmak istiyoruz.’

“Her vakit yeteneklerimizi geliştirmek ve daha fazla şey öğrenmek istiyoruz. Her vakit hazırız zira bu kızlar öteki yerlerde harikulade cilt bakımları ve makyajlar yaptırıyorlar, bu yüzden standartları devasa yükseklikte, biz de ayak uydurmaya çalışıyoruz.

10. 1. dönemde ışıltılı makyajlar çok ön plandaydı ve aslında Doniella’ya makyajın nasıl kolaylıkla ve tesirli bir biçimde çıkarılacağını öğreten kişi Zendaya’ymış.

1. dönemde Zendaya’nın Doniella’ya rastgele bir makyaj temizleme mendili kullanarak parıltıyı çıkarmak için sıradan fakat tesirli bir teknik öğrettiğini söylemiş. ‘Simleri temizlemek için makyaj konusunda hayli düzgün olduğu için Zendaya’dan ipuçları aldım.’

“Bir makyaj temizleme mendili alıyorsunuz, mendille simin üzerinden bir defa geçiyorsunuz ve akabinde göz kapağınıza tekrar parıltı bulaştırmamak için katlıyorsunuz. daha sonra bir kere daha üzerinden geçiyorsunuz ve katlıyorsunuz…”

‘bu biçimde bu biçimde devam ederek onu olabildiğince çıkarmaya çalışın. Bu sistemi tüm o ışıltılı makyajları silmenin en güzel ve en tesirli yolu olarak buldum’

11. Doniella kimilerinin tersine ” ‘Euphoria’ çılgınca makyaj denemeleri yapılacak bir yer değil.” diyor. Bunun yerine, makyajların her vakit dizinin senaryosuna hizmet etmesi gerektiğini düşünüyormuş.

‘Senaryoya, kurguya hizmet ediyorum ve yalnızca oyuncuları vaktinde hazırlamak çalışıyorum, ki esasen maksat da bu’

12. Lakin Doniella’nın deneyebileceği bir şey var, bu baharın sonlarında piyasaya sürülen yeni makyaj serisi Half Magic Beauty.

www.instagram.com

Doniella 1. Dönem yayınlandıktan daha sonra kendi ‘Euphoria’ ilhamlı makyaj serisi üzerine düşünmeye ve çalışmaya başladığını söylemiş. ‘ ‘Euphoria’nın arkasındaki yaratıcı yapımcılarla birlikte 2019 yazında birinci dönemin yayınlanmasının akabinde bir makyaj serisi hakkında konuşmaya başladık.”

“Bana ‘Ne yapmak istiyorsun ve nasıl bir şeyle başlamak istiyorsun? Halihazırda olan bir markayla işbirliği mi yoksa sıfırdan kendimiz mi oluşturacağız?’ diye sordular.”

www.instagram.com

‘Bir şey yapmak istiyorsam ve onda benim imzam olacaksa, onu sıfırdan yapmak istediğimi fark etmeye başladım. Sıfırdan.’ Doniella, Euphoria ve A24 Films içindeki bir işbirliği olan Half Beauty’yi yaratırken, dizinin birinci döneminden bu yana büyüyen ‘Euphoria’ makyaj grubunu düşündüğünü söylemiş. ‘Ekip için hangi eserleri yapmak istediğimi düşünüyordum. Bu insanların kim olduğuna bakıyorum… Makyaj yapmaya yeni başlamış acemilerimiz var ve bir de kendi işlerinde inanılmaz profesyonel makyaj çalışanlarımız var.’

“Herkese hitap eden, inanılmaz formüllere sahip, eğlenceli paketlemeleri olan ve makul fiyatlara satılacak eserler yapmak istedim.”

www.instagram.com

‘İnsanların gözlerinde katmanlı renk küreleri oluşturmalarına imkan sağlayan gereçler üretmek istedim ve bu eserler cesaretli, yüksek pigmentli, ışıltılı göz makyajları oluşturmak için birbiriyle uyumlu olacak biçimde tasarlandı.’

Siz de bu şekil makyajlar denemek istiyorsanız gereksiniminiz olan eserler burada.