Genç TİM Lider Yardımcısı Çevik: Gençlerin ihracata yönelmesi gerekiyor

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Üretim ve ihracat odaklı yeni ekonomik model gündemdeki yerini koruyor. İhracatçı dalların temsilcileri, hakikat adımların atılması halinde Türkiye’nin önümüzdeki periyotta sıçrama yaşayacağını düşünüyor. Genç TİM Lider Yardımcısı ve Çevkur Madencilik İdare Heyeti Üyesi Mustafa Selçuk Çevik’e bakılırsa Türkiye tüm emtialarda Çin’le yarışır pozisyonda olması fazlaca önemli avantajları birlikteinde getiriyor.

“AVRUPA’NIN ÜRETİM ÜSSÜ OLABİLİRİZ”

Çin’deki üretim maliyetlerinin Türkiye’ye göre yüksek olduğunu vurgulayan Mustafa Selçuk Çevik, mevzuyla ilgili şu tabirleri kullandı: “İhracatta şu anda dünyada hayli avantajlı durumdayız ve bu fırsatı güzel kullanmamız gerekiyor. Çin yüksek kur iktisat modelini uzun yıllar devam ettirerek epeyce önemli bir varlığa ulaştı. Elindeki dolar rezervi çok yüksek sayılarda. Yen karşısında doları kuvvetli tutuyorlar ki yüksek kur, düşük personellik yakalanabilsin ve üretim kapasitesi artsın. Tüm emtialarda yarışır durumdayız. Çin’deki üretim ve güç maliyetleri hayli arttı. Türkiye’de bu kadar büyük bir yükseliş kelam konusu değil. Çin’de kömürden elektrik üretimi yaklaşık yüzde 80’lerde. Avrupa Yeşil Mutabakatı ile bu sayı 2030, 2040 üzere yarıya düşecek. Bunun yerine koyacağı elektrik fiyatı artıracak. Lakin Türkiye’de şu anda kömürden elektrik üretimi yalnızca yüzde 20. Bizim elektrik üretimimizin epey büyük kısmı doğal gazda lakin gelecekte nükleer geliyor. Bu Türkiye’yi dünyada bir adım öne taşıyacak bir gelişme olacak.”

“GENÇLERİN İHRACATA YÖNELMESİ GEREKİYOR”

Genç TİM’in 2030 için 500 üye maksat koymasına karşın şimdiden 527 üyeye ulaştığına dikkati çeken Çevik, “Yoğun ilgi ve kamuoyunda bilinirlik bu sayıya yalnızca 5 ayda ulaşmamızı sağladı. TİM Liderimiz İsmail Gülle bu noktada epey zekice davrandı. Liderimizin vizyonu burada fazlaca düzgündü. İhracatçıların firmaların birden fazla 40-50 yaşlarının üzerindeler. 50 yaşındaki birisi kendini geliştirmiyorsa teknolojiyi yakalayamıyor, geri kalıyor. Genç TİM’deki 18 ile 40 yaş ortası bireyler teknolojiyi, pazarı epeyce yeterli tahlil edebilecek web sitelerini, teknolojik aygıtları epey yeterli kullanabiliyor. Dijital dünyada daha faal olabiliyorlar. Türk insanı pratiktir. Çok çabuk öğrenir. Bilhassa gençlerimiz dünyaya fazlaca süratli entegre olabiliyor. Yeni jenerasyonun kesinlikle ihracata girmesi gerekiyor.” dedi.

“TECRÜBEDEN YARARLANIP YENİLİĞE AÇIK OLMALIYIZ”

İhracatta katma pahaya odaklanmanın kritik ehemmiyete sahip olduğunu söyleyen Mustafa Selçuk Çevik şöyleki devam etti: “Dijitalleşme, pazarlama, sanayi 4.0 bunların hepsinin önceliğimiz olduğunu söylemekle birlikte ihracat yapan, katma pahası yüksek dallar örnek alınarak katma bedeli düşük dalları nasıl yükseltebiliriz çalışması içerisindeyiz. Dijitalleşme burada epeyce değerli. Deneyimden yararlanıp yeniliğe de açık olmalıyız. Bunu da dünyada denenmemiş şeyleri deneyerek yakalayacağız. Türkiye ile Amerika içinde nasıl iş yapabilirim, bunu fakat bendilk evvelki jenerasyonların eksiklerini bakılırsarek, nasıl yapıldığını öğrenerek yapabilirsiniz. Biz jenerasyon ayrımı yapmıyoruz lakin bizdilk evvelki nesilleri inceleyerek, oradaki tecrübeyi alarak yeniliği düşünmemiz gerekiyor. TİM’in bünyesinde Türk mamüllerini tanıtacağımız, Türk ihracatçısının mamüllerini kolay tanıtabileceği, yurtdışı alıcısının da Türk mamüllerine kolay ulaşabileceği bir sistem oluşturmak istiyoruz. Burada TİM olarak kâr maksadı gütmeyeceğimiz için ve bütün ihracatçılarımızı bir anda üye yapabileceğimiz için TİM’in de burada bir güç olarak garanti olacağından dolayı bu sistem bana göre fazlaca süratli bir biçimde ilerleme kaydedecek.”

Yatırım tavsiyesi içermez.