Galatasaray-Beşiktaş maçının tartışmalı pozisyonları! Penaltı ve gol…

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Üstün Lig 29. haftasında Galatasaray’a konuk olan Beşiktaş güçlü deplasmandan 2-1’lik yenilgiyle ayrılırken, maçtan daha sonra tartışmalı konumları uzmanlar kıymetlendirdi.

Ali Sami Yen Nef Stadı’nda oynanan derbiyi Galatasaray 2-1’lik skorla kazandı. Fakat Beşiktaş cephesinin tartışmalı konumlara itirazı vardı. Bilhassa Galatasaray’ın ikinci golündilk evvel Mostafa Mohamed’in Umut Meraş’a faul yaptığı ve maçın 90+4. dakikasında Nelson’un müdahalesiyle yerde kalan Cyle Larin için penaltı verilmesi gerektiği yorumları yapıldı.

İki durumda da oyunu devam ettiren hakem Atilla Karaoğlan’ın kararlarını, beIN Sports’ta hakem yorumcuları Lale Orta, Deniz Çoban ve Bülent Yıldırım kıymetlendirdi.

GALATASARAY’IN BİRİNCİ GOLÜ

Galatasaray’ın ikinci golündilk evvel Umut Meraş ile girdiği ikili çabayı kazanan Mostafa Mohamed, topu kaptıktan daha sonra yaptığı ortayla Kerem Aktürkoğlu’nun baş golünde asisti yapan isim oldu. Durumu kıymetlendiren yorumcular, Umut Meraş’ın kendisini epey kolay biçimde yerde bıraktığı fikrinde birleşti. Durumu pahalandıran Lale Orta, “Beşiktaşlı oyuncu teması alır almaz kendini bırakıyor. Devam sonucu doğru” derken, eski hakem Deniz Çoban, “Yoruma muhtaç bir durum. Hakem kolay çalamaz. Yardımcının 2 metre önünde. Bir şey var ise yardımcıdan bekler. Sağ ayağıyla üst baldıra bir atak var fakat düşürmek için kâfi değil. Hakemin devam ettirmesi yanlışsız karar” tabirlerini kullandı.

Manzara beIN Sports’tan alınmıştır

NELSON-LARIN UĞRAŞI PENALTI MI?

Öte yandan Beşiktaş’ın birliktelik golü aradığı sırada 90+4. dakikada ceza alanı ortasında topu denetim etmeye çalışan Cyle Larin, Victor Nelson’un müdahalesiyle yerde kaldı. Siyah beyazlı oyuncular penaltı beklerken, hakem Atilla Karaoğlan konumu devam ettirdi.

Nelson’un Larin’i formasından çekmesini ihlal olarak yorumlayan Lale Orta, “Top iki oyuncunun da oynayabileceği uzaklıktayken Nelson’un çekmesiyle istikrarı bozuluyor Larin’in ve topa gidemiyor. O yüzden ben de net bir penaltı olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“FORMADAN TUTUYOR AMA…”

Deniz Çoban ise, Larin’in penaltı kazanmak için kendisini yere bıraktığını söylerken, “Nelsson anlık tutup bırakıyor. Beşiktaşlı oyuncunun hareketini bence kısıtlamıyor. Oyuncu epeyce etkilenmiyor, onu fazlaca az hissediyor tahminen de. Tutuyor lakin tutup bırakması an sorunu. Ben Beşiktaşlı oyuncunun bir daha sonraki atağını istese yapabileceğini düşünüyorum. İstikrarını kaybettiği için düşüyor. Penaltı verilmemesi daha doğru” formunda konuştu.

İmaj beIN Sports’tan alınmıştır

“ÇOK NET PENALTI”

Deniz Çoban’ın akabinde kelam alan bir başka eski hakem Bülent Yıldırım ise, konumun fazlaca net penaltı olduğunun altını çizdi ve şu tabirleri kullandı: “İki atılım var. Topla oynamak isteyen kim? Larin. Evvel Nelsson yoklama yapıyor. bir daha de Larin topu denetim ediyor. daha sonra bir de geriden formayı çekiyor. Bu tutma ne? Benim ivmemi aslına bakarsan havada çekip bozmuşsun, bir de arttan tamamlayıcı olarak formamdan çekiyorsun. vakit içindeması fazlaca kısa olsa da, teknik manada topu düzeltip vurma atılımını engelliyor. Topa hakikat ivmeyi büsbütün engelleyen bir atılım. Nerede? Ceza alanında. Bu fair mi? Hayır. Adil mi çaba ediyor burada Nelson? Hayır. Ben bu konumun epeyce net bir penaltı.”

“VAR MÜDAHALE EDEMEZ”

Öte yandan hakem yorumcuları, penaltı durumunda protokoller gereği VAR’ın olaya müdahale edemeyeceğini belirtti. Lale Orta, “VAR bu durumda karışamaz. Mevcut protokol çerçevesinde müdahale edemez” halinde yorum yaparken, Deniz Çoban “VAR ile bu durumun bir alakası yok. Çekme daha güçlü olsa tahminen VAR çağırabilirdi” dedi.