Fatih Arda İpçioğlu: Hayalim Olimpiyat madalyası

Atletizm

Global Mod
Global Mod
2018 Kış Olimpiyatları’na katılarak Türkiye’yi bu arenada temsil eden birinci kayakla atlamacı olan Fatih Arda İpçioğlu, “Biz kazanamasak bile bizden daha sonra gelecek atletler kış branşlarında kesinlikle ülkemize madalya getirecek” dedi

Fatih Arda İpcioğlu… Türkiye’nin epeyce da tanımadığı kayakla atlama sporuna gönül veren pırıl pırıl bir atlet. 2018 Kış Olimpiyatları’na katılarak Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil eden birinci kayakla atlamacı olma unvanını elde eden Fatih Arda İpçioğlu, Güney Kore’deki tertibin açılış merasiminde Türk Bayrağı’nı taşıyan isimdi.

En büyük hayali Türkiye’ye kayakla atlamada olimpiyat madalyası getirmek olan Fatih Arda İpçioğlu, Sözcü HaftaSonu’nun konuğuydu…

– Fatih Arda İpcioğlu’nu tanıyabilir miyiz?

– 1997 Erzurum doğumluyum. 4 kişilik ailenin en küçük bireyiyim. Tahsil olarak Atatürk Üniversitesi spor bilimleri fakültesi kış sporları enstitüsü yüksek lisans öğrencisiyim.

– niye futbol basketbol üzere branşları seçmedin de kayak üzere mevsimsel bir sporu tercih ettin?

– Erzurum’da doğup büyümem ve babamın uzun yıllardır kayak sporunu hobi olarak yapması bence en büyük etkenlerdendi. Güzel ki bu biçimde olmuş, standart bana göre değil.

– Bu spora başlama öykünü anlatabilir misin?

– Aslında babam biz küçükken her hafta sonu kayağa çıkardı. O dağlarda kayarken biz de kayak pistinin yanındaki otelde babamı beklerdik. O sırada ben kızak, ablam ise küçük kayaklar ile eğlenmeye çalışırdık. Ortadan birkaç yıl daha sonra Palandöken’deki bir kayak hocasının bizi görmesi ile babama beni ve ablamı bu biçimdeki kulübün (Tedaş Kayak Kulübü) sportmeni olmamızı teklif etti . 3-4 yıl kayak sporu ile ilgilenip kimi ulusal muvaffakiyetler elde ettim. Kulübe gelen heyetten 2011’de Erzurum’da yapılacak Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları için kayakla atlama branşı açılacağını duydum. Kulüp atlet göndermek istemedi lakin yöneticilerin haberi olmadan seçmelere katıldım ve geçtim.

– Kayakla atlamada olimpiyat kotası aldın. Bize olimpiyat hayalini anlatır mısın?

– Olimpiyat hayalim Türkiye’nin şu ana kadar tarihinde hiç olmayan Kış Olimpiyatları madalyasını ülkeme getirebilmek. Bu, 12-14 yıllık bir branş için hiç kolay değil. Fakat ya ben ya da farklı bir kış branşından arkadaşım bunu başaracağız. Tahminen de bizden daha sonraki atletler kazanacak fakat o madalyalar kesinlikle Türkiye’ye gelecek. Tek hayalim bu.

– Yazın kar yokken ne yapıyorsun? Kendini nasıl hazırlıyorsun?

– Kayakla atlama branşını öteki branşlardan ayıran en kıymetli özelliklerinden biri yazın da yapılıyor olması. Nasıl diyeceksiniz? Yapay çim üzerine atlama yapıyoruz. hiç bir farkı yok. şimdi dünyanın her rampasında yazın da atlayış yapılabiliyor. İleride bence yaz olimpiyatlarında bile olmalı kayakla atlama. Tek branş 2 olimpiyat.

– Müsabakalara çıkarken bir uğurun var mı?

– Evet, var. Belli esnetme hareketlerim var, onları yapmazsam rahatsız hissediyorum kendimi. O hareketlerin bana uğur getirdiğini hissediyorum.

– Kazakistan’daki atlayışın kayak tarihi açısından da değerliydi. Pekin’in de kapıları açılmış oldu sana. Bu yarıştaki hislerini bizimle paylaşır mısın?

– Kazakistan yarışından evvel Çekya’da gösterdiğim performans kıymetliydi. Lakin Çekya yarışından daha sonra maalesef dedemin vefatı için Türkiye’ye döndüm. daha sonrasında Romanya’da bir alt klasman olan Continental Cup’ta 6. oldum. Kazakistan’da güzel bir atlayışla puan almayı başardım. Aslında kayakla atlama topluluğuna Türkiye’nin de bu mecrada potansiyelini göstermiş olduk. Tarih yazarak döndük.

– Kayak bir seçkin bir sporu mu?

– Aslında başlangıç düzeyindekiler için günümüz imkanlarına bakılırsa fazlaca da gözüktüğü kadar kıymetli bir spor değil. her insanın kesinlikle denemesi lazım. Palandöken, Uludağ, Erciyes ve başka kayak merkezlerimize kış aylarında her gün uçak ile rahatlıkla ulaşılabilir. Fakat profesyonel olarak yapıyorsanız; evet hem seçkin hem deneyim birebir vakitte kıymetli bir spor. Örnek vermek gerekirse her hafta sonu dünyanın farklı yerlerinde dünya kupası müsabakaları oluyor. Bunları kaçırmamanız lazım. Bizi bu mevzuda maddi manevi hususta destekleyen Türkiye Kayak Federasyonu’na teşekkür ediyorum.

– Bu sporu tercih etmek isteyenlere tekliflerin ne olacak?

– Kayakla atlama sporu, fizikî yeterlilik konsantrasyon ve belli bir yaşta başlangıç gerektiren bir spor. Başlama yaşı artık 4-5 yaşları düzeyine indi bile. Ülkemizde yeni bir spor bulunmasına karşın ilgi cazip, bir o kadar da zevkli bir spor.