Ergün Atalay, ‘Ben ekonomist değilim’ diyerek ülkeyi yönetenleri işaret etti

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Toplantı öncesinde konuşan Türk-İş Genel Lideri Atalay, “TÜİK temsilcisi kusura bakmasın enflasyon yüzde 21 deniyor fakat gelen artırımlar ortada” dedi.

Personel, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan Taban Fiyat Tespit Komitesi, 2022’de geçerli olacak taban fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında ikinci sefer toplandı.

Direkt 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni taban fiyatı belirleme çalışmalarında resmi süreç devam ediyor.

Minimum Fiyat Tespit Kurulu’nun ikinci toplantısı, Türk-İş’in konut sahipliğinde yapılıyor.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Başkan’ın başkanlığındaki görüşmede, patron heyetini Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), personel heyetini ise Türk-İş temsil ediyor.

Atalay: TÜİK temsilcisi kusura bakmasın

Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay, toplantı öncesinde açıklama yaptı ve “Ben ekonomist değilim. Ülkeyi yönetenler makul ve mantıklı bir sayı getirirse birlikte imzalarız. İstek etmediğimiz sayı gelmezse, çabuk olmanın da bir manası yok. Bu sene tarihinde olmadık biçimde herkes fikir beyan ediyor. Her gün araştırma yapılıyor. Gerede’de pompacı ile konuştum, fırıncı ile konuştum İnsanların keyifli olacağı sayı için imza atmak istiyoruz. TÜİK temsilcisi kusura bakmasın enflasyon yüzde 21 deniyor fakat gelen artırımlar ortada” dedi.

Taban fiyat nasıl belirleniyor?

Taban fiyatı, yasa gereği personel, patron ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 şahıstan oluşan Taban Fiyat Tespit Kurulu belirliyor.

Kurul, yeni taban fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında 4 defa toplanıyor. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndaki birinci toplantının akabinde Kurul, personel, patron konut sahipliğindeki toplantıların akabinde son toplantısını tekrar Bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komite, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp, oy oldukcaluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde liderin bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Yatırım tavsiyesi içermez.