Erdoğan’dan öğrencilere müjde: Başarılı olanlar Turkcell’de istihdam edilecek

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Geçen ay 20 bin öğretmen ataması yaptıklarını, 15 bin öğretmen ataması daha yapacaklarını tabir eden Erdoğan, “Aynı biçimde öğretmenlerimizi de kapsayan 3600 ek gösterge sıkıntısını önümüzdeki yılın sonuna kadar tahlile kavuşturmayı planlıyoruz” dedi.

Erdoğan, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “3600 ek göstergeyi birinci dillendiren benim. Erdoğan, hazırladığı seçim bildirgesinde 3600 ek göstergeyi vereceğini söz etti. Lakin yıl 2018’di. Hala 3600 ek göstergeyi getirmiyor. Kaç yıl oldu niye getirmiyor? Ben söke söke 3600 ek göstergeyi getirteceğim” formundaki açıklamasına atıfta bulunarak şunları söylemiş oldu:

“Bunun üzerinde alışılmış fazlaca spekülasyonlar yapılıyor. Ana muhalefetin başındaki zat ‘Bu kelamı ben verdim’ falan filan… Sen neyin kelamını veriyorsun ya? Bu iş bizim işimiz. Biz kuru kuruya kelam vermeyiz. Biz yaparız.”

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

– Bu sabah Afyon’daki kazada ömrünü kaybeden öğrencilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbimden tüm evlatlarımıza verimli bir eğitim öğretim yılı temenni ediyorum. Eylül ayı itibariyle yüz yüze eğitime geçtik.

– Yaklaşık 1 buçuk yıl ortadan daha sonra öğretmenlerimizi öğrencileriyle kavuşturmanın sevincini yaşadık. 81 vilayetimizin tamamında eğitim öğretinin her düzeyinde yüz yüze eğitime başlamış olduk. 5. haftasını geride bırakan eğitim faaliyetimiz muvaffakiyetle devam ediyor.

‘MEB ve Sıhhat Bakanlığı yüz yüze eğitim için her türlü önlemi alıyor’

– Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Sıhhat Bakanlığı yüz yüze eğitim sürecinin problemsiz ilerlemesi için her türlü önlemi alıyor. Velilerimizin ve okul aile birliklerimizin de yüz yüze eğitiminin sürdürülebilmesi için uğraş gösterdiğini görüyoruz. Bu işbirliği ruhundan biz de büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Her husustaki çabalarımızı biraz daha artırmamız lazım.

‘Salgınla uğraşta bilimin ve tıbbın sunduğu araçlardan yaralanmak hem insan tıpkı vakitte Müslüman olarak bizim gorevimizdir’

– İnancımıza nazaran takdir, önleme mani değildir. Salgınla uğraşta bilimin ve tıbbın sunduğu araçlardan yaralanmak hem insan tıpkı vakitte Müslüman olarak bizim nazaranvimizdir. Devletimiz insanı yaşat ki devlet yaşasın prensibiyle uygun biçimde biroldukça gelişmiş ülkeden bile evvel gereken her imkanı vatandaşlarına sunmuştur.

– Aşılamadaki eşikleri süratle aşarak toplumsal bağışıklığı sağlayabilirsek, o derece rahat ederiz. Aksi takdirde havaların soğumasıyla birlikte düşüncelerimizin artmasına pürüz olamayız. Bu mevzuda tüm vatandaşlarımızın gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.

‘Ülkemizde artık rastgele bir okul cinsiyle ilgili ayrımcılık, ötekileştirme yahut adaletsizlik yoktur’

– Bir devir evlatlarımız içinde öz – üvey ayrımı yapan siyasetlerin izleri büsbütün silinmiştir. Ülkemizde artık rastgele bir okul cinsiyle ilgili ayrımcılık, ötekileştirme yahut adaletsizlik yoktur. Hangi lisede okursa okusun, devletimizin nazarında evlatlarımızın tamamı eşittir. Birebir hak ve imkanlara sahiptir. Eğitimde eşitlik ve adaleti tüm taraflarıyla tesis etmek hükümetimizin öncelikli sorunu olmayı sürdürecektir.

‘Görüldüğü üzere, nereden nereye’

– Biz eğitimde günü kurtarmanın değil, istikbalimizi garanti altına almanın kaygısındayız. Son 20 yılda hazırladığımız tüm bütçelerde aslan hissesini eğitime ayırdık. örneğin, 2002 yılında eğitim bütçesi yalnızca 7.5 milyar lirayken 2021 yılında bu sayı 147 milyar liraya yükseldi. Görüldüğü üzere nereden nereye.

Kılıçdaroğlu’na reaksiyon: Sen neyin kelamını veriyorsun ya?

– Evvelki ay yüreği kıpır kıpır, idealist 20 bin genç öğretmenimizi vazifelerine başlatmanın gururunu yaşadık. 15 bin öğretmen atamasının muştusunu kısa mühlet evvel kamuoyumuzla paylaşmıştık. Birebir biçimde öğretmenlerimizi de kapsayan 3600 ek gösterge problemini önümüzdeki yılın sonuna kadar tahlile kavuşturmayı planlıyoruz. Bunun üzerinde alışılmış epey spekülasyonlar yapılıyor. Ana muhalefetin başındaki zat ‘Bu kelamı ben verdim’ falan filan. Sen neyin kelamını veriyorsun ya? Bu iş bizim işimiz. Biz kuru kuruya kelam vermeyiz. Biz yaparız.

– Bizim için aslolan evlatlarımızla birlikte geleceğimizi de emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin huzuru, iyiliği, refahı ve motivasyonudur. Devletimizin imkanı genişledikçe öğretmenlerimiz de bundan hissesini almıştır. İnşallah bundan daha sonra da başka kamu gorevlilerimizle birlikte eğitim topluluğumuzun yanında olmayı sürdüreceğiz. Bu süreçte öğretmenlerimizden tek talebimiz, öğrencilerimizi büyük ve kuvvetli Türkiye vizyonuyla özgüven sahibi bireyler olarak yetiştirmeleridir. Onları yalnızca bugüne değil yarına da en donanımlı biçimde hazırlamalarıdır.

‘Saygıdeğer öğretmenlerim, bu gençler sizlerin yapıtı olacak’

– Saygıdeğer öğretmenlerim, bu gençler sizlerin yapıtı olacak. ötürüsıyla yarınları 2053, 2071 biz bu gençlerimizle inşa edeceğiz. Öğrencilerimizden de beklentimiz, devletimizin, ailelerinin ve hocalarının kendileri için yaptığı fedakarlıkların şuuruyla derslerine yoğunlaşmalarıdır.

– Mesleksel eğitimde birtakım müjdelerimiz olacak. Mesleksel eğitim merkezlerinde kapasitenin daha fazla artırılması ve işsizlik oranın azalması için 2 yeni düzenleme yapıyoruz. Mesleksel eğitim merkezi öğrencilerinin 4 yıl boyunca aldıkları fiyatların patron üstündeki yükünü kaldırıp, bu yükü devlet olarak biz üstleniyoruz. 2. olarak mesleksel eğitim merkezlerimizin son sınıfına kalfa olarak devam eden öğrencilerimizin fiyatlarını de artıyoruz.

‘Türkiye’de mesleksel eğitimi yeni bir evreye taşıyacağız’

– Mesleksel eğitim merkezlerimizin son sınıfına kalfa olarak devam eden öğrenciler, minimum fiyatın üçte biri kadar değil yarısı kadar fiyat alacak. Her iki maksat ile ilgili olarak gerekli düzenlemeleri kısa müddette yapacağız. Türkiye’de mesleksel eğitimi yeni bir evreye taşıyacağız.

Ulusal Eğitim Bakanlığımız gereken çalışmaları tamamladı. Gençlerimiz fiyat de alarak 6-7 üzere kısa müddetli tamamlama programına devam edecektir. Program kapsamında üniversite mezunlarına 6 aylık eğitim verecek ve başarılı olanlar Turkcell’de istihdam edilecektir. Bu kıymetli müjdelerimizin de öğrencilerimiz ve firmalarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

‘Külliyemizdeki kütüphanemiz 24 saat açık’

Özel eğitim merkezleriyle ilgili de 24 saat açık olması konusunda Adana’da öğrencilerimize yemin ettim. Külliyemizdeki kütüphanemiz 24 saat açıktır. Özel eğitim merkezlerimizi de 24 saat açık hale getireceğiz. 24 saat burada öğrencilerimiz her türlü imkandan istifade edecekler.

Yatırım tavsiyesi içermez.