Erdoğan yol vermişti! 13 bin 557 hekim kamudan istifa etmiş

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Koca’nın soru önergesine verdiği karşılığı CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin Tele 1’de katıldığı programda deklare etti.

Koca’nın cevabına bakılırsa 1 Ocak 2020’den bu yana 13 bin 557 tabip kamudan istifa etmiş.

Yüzlerce hekim da gidici

Şahin şunları söylemiş oldu: “35 aya böldüğümüzde her ayda 400 (yaklaşık) doktorun istifa ettiği ortaya çıkıyor. Bu doktorlarımızın kaçının yurt dışına gittiğini de yapılan araştırmalardan bakılırsabiliriz. 11 ayda 2 bin 417 doktor yurt dışına gitmek için müracaat yaptı. Her ay 220 doktoru yurt dışına kaybediyoruz.”

Erdoğan ‘yol vermişti’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 9 Mart’ta Beştepe’de yaptığı konuşmada kelamı hekimlere getirerek şunları söylemişti: “Doktorlar az para aldığı için ayrılıyorlar. Samimi konuşuyorum. Dost acı söyler. Bu hastaneleri inşa eden biziz. Tabipleri okutan yetiştiren devlet değil mi? Bu devlet sizi okuttu, yetiştirdi. Az para veriyormuşuz. Sordum en az alan ne alıyordur 8-9 bin, en epeyce alan ne alıyordur 25 bin civarında. Buna karşın özel bölüm daha büyük paralar verdiği için kaçıp gidiyorlarmış. Açık konuşuyorum, varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren hekimlerimizi istihdam ederiz. Bunlarla yola devam ederiz. Daha da ileriye gidiyorum. Gerekirse yurt haricinden ülkemize dönmek isteyenleri hızla buraya davet eder, istihdam ederiz. Buralar boş kalmaz merak etmeyin. Asistan hekimlerimizle yola devam ederiz. Doktorluk üzere aziz bir mesleği yalnızca paraya bina etmek, dayamak herbiçimde pek de insanı değildir.”

Yatırım tavsiyesi içermez.