Elektrik çarpacak! Son 4 yılda yüzde 370 artırım geldi

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Yılbaşı gecesinden itibaren geçerli olmak üzere elektrikte yüzde 52 ile yüzde 130 içinde değişen oranlarda artırım yapıldı. Son artırımla birlikte konutlarda kullanılan kilovatsaat (kWh) elektriğin bedeli, Ocak 2018’den bu yana yüzde 370 oranında artmış oldu.

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre hükümet, son senelerda elektrik ve doğalgazdaki fiyat artışlarını konutlar yerine endüstriye yansıtıyordu.

Bu uygulama sürdürülemez olunca elektrikte kademeli tüketim sistemi devreye alındı. bu biçimdece, her tüketici kümesi kendi tükettiği kadar fatura ödeyecek.

SÜBVANSE EDİLİYORDU

Kademeli tarifede mesken, ticarethane, sanayi ve tarımsal sulama kümeleri kendi tükettikleri meblağda ödeme yapacak. Bu düzenleme öncesine kadar hükümet yapılacak artırımları meskenlere yansıtmıyor ve öbür tüketici kümelerine yansıtıyordu.

Aylık tüketimde 150 kWh hudut olarak belirlenirken, meskenlerde 150 kWh’ye kadar olan tüketim ölçüleri için vergi dahil fiyat 1.37 TL/ kWh oldu.

150 kWh’nin üstündeki tüketim için de 2.07 TL/ kWh fiyat uygulanacak. Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafınca yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

MALİYETLER ARTTI

“Dünya spot piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarında; 5 kat, doğalgaz meblağlarında ise 10 katlık artışlar olmuştur. Türkiye güç kesimi de bu süreçte, global seviyede ortaya çıkan olağanüstü maliyet artışlarından etkilenmiştir. Kademeli tarifenin amacı dar gelirli vatandaşlarımızı korumak ve güç kullanmasında tasarruf ve verimliliği artırmaktır. Geldiğimiz noktada ise; güç piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğin sağlanması için zarurî hale gelen bir düzenleme yapılmıştır.”

38 milyon mesken abonesi etkilenecek

ELEKTRIK abone kümeleri ortasında en büyük kümesi meskenler oluşturuyor. 38 milyon adedi bulan mesken aboneleri ortasında aylık 150 kWh ve altında tüketim yapanların sayısının yaklaşık 6 milyon olduğu tabir ediliyor.

bu biçimde olunca da yapılan yüzde 52’lik artırımdan etkilenecek küme 6 milyon olurken, 32 milyon mesken abonesi de yüzde 130’luk artırımla karşı karşıya kalacak. Daha evvel bu artırımlar mesken aboneleri yerine sanayi başta olmak üzere başka tüketici gruplarına yansıtılıyordu. Bu sübvansiyon sistemi enflasyonu yükselttiği için eleştiriliyordu.

Teminat bedelleri de arttı

ELEKTRIKTE teminat bedeli olarak da bilinen garanti bedelleri de zamlandı. EPDK tarafınca yapılan açıklamaya bakılırsa, elektrikte teminat bedelinde sanayi ve ticaret aboneleri için kilovatsaat başı ünite bedeli 129.6 lira, mesken için ise 45.6 lira olarak belirlendi.

2021’de teminat bedeli mesken için 37.6 TL, ticarethane için ise 106.9 TL idi. Yapılan artırım oranı yüzde 21.2 düzeyinden gerçekleşti. Güvence bedelinde ayrıyeten şehit aileleri ve muharip gaziler için 22.8 lira, ziraî sulama, aydınlatma ve öteki abone kümesi için 61.5 lira fiyat belirlendi.

Yatırım tavsiyesi içermez.