Dawn Staley, oyuncuları için bir basketbol koçundan daha fazlasıdır

Avcılar

Member
Bu makale, Mart ayında kadınların başarılarını kutlayan küresel etkinliklere denk gelen Kadın ve Liderlik hakkındaki özel raporumuzun bir parçasıdır. Bu konuşma düzenlendi ve özetlendi.

South Carolina Üniversitesi'nin en iyi kadın basketbol takımının koçu olan Dawn Staley, kadın sporlarında küresel popülaritenin arttığı bir dönemde dinamik bir liderdir. 53 yaşında, ABD'yi oyuncu olarak üç, antrenör olarak da bir Olimpiyat altın madalyasına taşıyan Hall of Fame oyun kurucularından biri. Ve Güney Carolina'daki 16. yılında Koç Staley, takımı üst üste ikinci yenilgisiz normal sezonuna taşıdı. Şimdi üniversitede üçüncü ulusal şampiyonluğunu hedefliyor. Philadelphia'nın gururlu bir yerlisi olan Koç Staley, sporda ve ötesinde cinsiyet ve ırk eşitliğinin açık sözlü bir savunucusudur.

Bugün gençlere rehberlik etmenin sırrı nedir? Dürüstlük ve disiplin, annesinden öğrendiği dersler.

Antrenör gardırobunuzla bir açıklama yapıyorsunuz ve yakın zamanda giydiğiniz kapüşonlu üstte “Herkes kadın sporlarını izliyor” yazıyor. Şimdi ne farklı?

Oyunumuza daha fazla erişim olduğunu hissediyorum. Daha fazla talep var. Oyunumuzun ve oyunumuzdaki insanların hikayelerini anlatmanın sorun olmayacağını düşünüyorum. Umarım bu bir moda değildir. Öyle olduğunu düşünmüyorum. Çünkü oyunumuzun yapısı güçlü. Şu anda sadece üniversitede değil, WNBA'de ve hatta lisede her seviyede patlama yaşanıyor. Genç kızlar WNBA'de oynayarak büyüdüler ve ben üniversitedeyken böyle bir şey yoktu. Olimpiyatlar yaklaşırken büyük bir sürprizle karşı karşıyayız.

Olimpiyat Oyunları'nda ilk kez kadın ve erkek sporcular eşit sayıda olacak. Bu kadar uzun sürmesine şaşırdın mı?

Hayır değilim. Kasıtlı olarak geride bırakıldığımızı düşünüyorum ve rakamlar ve bugünkü talep de bunu kanıtlıyor.

Hiç kendinizi oyuncularınıza “eski günlerime döndüm” derken yakaladınız mı?

Hayır! Günümün nasıl geçtiğine dair hiçbir fikirleri yoktu.

Umursuyorlar mı?

HAYIR. Burada her şey onlarla ilgili. Gerçekten sorun değil; Anladım. Buna çok alıştım. Yani mesele onlarla bulundukları yerde buluşmam. Her gün değişiyor.

En iyi liderler en iyi iletişimcilerdir. Onlarca yıl boyunca iletişim tarzınızı nasıl uyarladınız?

Kim olduğumla çok uyumlu olduğumu düşünüyorum. Genç bir insan olarak pek konuşamıyordum. Beş çocuğun en küçüğüydüm, bu yüzden arkama yaslanıp izledim. Büyüdükçe ne söylenmesi gerektiğini anlamaya başladım. Bir yönetici, koç ve meslektaş olarak hayatımı bir şeyin nasıl göründüğüne, nasıl hissettiğine ve çıkardığı sese göre belirliyorum. Bir şey yanlış görünüyorsa, duyuluyorsa veya yanlış geliyorsa bir şeyler söyleyeceğim. Hiçbir şey söyleyemem. Ve aynı şey: Bir şey harika görünüyorsa, ses çıkarıyorsa veya hissettiriyorsa, ona aynı enerjiyi diğer yöne de veririm.

Disiplini uygulamak liderliğinizin merkezinde yer alır. Bunu annenden mi aldın Estelle?

Kesinlikle. Ben daha çok anneme benziyorum. Bir genç olarak onu sevdim ama çok katı olduğu için ondan hoşlanmadım. Ve gençler için anne babanızın sizi nelerden korumaya çalıştığını görmek zordur.

Liderliğinize basketbol sahasının ötesinde nasıl yaklaşıyorsunuz?

Gençler sizin için oynamaya geldiğinde, her şeyinizi vermeli, onların istek ve ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Eski oyuncularımdan biri resmi ziyareti için buraya geldiğinde annesi Güney Carolina konusunda biraz şüpheciydi. Tarih kitaplarına bakarsanız pek de hoş olmayan bir tabloyla karşılaşırsınız. Ta ki ziyarete gelene kadar. Ve ziyaretinin sonunda annem aslında başka hiçbir ebeveynin bana söylemediği bir şeyi söyledi. Ama bana tam olarak rehberlik eden şey bu, bana gençlerle bulundukları yerde tanışmamı ve onları gitmek istedikleri yere götürmemi sağlayan azmi veriyor. Bana 'Çocuğumu sana veriyorum' dedi.

Yolculuk boyunca onları sevmem ya da onlara biraz sert bir sevgi göstermem gerekse de, sonuçta bu çizgiyi perspektif içinde tutuyorum.

Kredi verme konusunda her zaman cömerttirler. İki ulusal şampiyonluğunuzun ardından Net'ten diğer genç siyah antrenörlere klipler gönderdiniz. Neden?

Kendimi basketbola borçlu bir duruma getirilmiş gibi hissediyorum. Bu yüzden gerçekten borcumu ödemeye çalışıyorum. İnsanların basketbol hakkında ne hissettiğimi hissetmelerini istiyorum. Erkek ve kadın basketbolunda tanıştığım insanlar bana onlar ve oyun için ne ifade ettiğimi anlatıyor. Onların hırslarından ilham alıyorum.

Bir şampiyonluk daha kazanmaktan başka ne gibi hedefleriniz var?

Olabileceğim en iyi rüya tüccarı olmak istiyorum. İşte bu kadar basit. Tüm oyuncularımın tüm gollerini işaretlemelerini istiyorum. Yardımcı antrenörlerimiz başantrenör olmak istiyorsa hedeflerini işaretlemelerini istiyorum. Hiçbir şey yapmak istemiyorum. Aslında bir dileğim var. Hall of Fame'e antrenör olarak dahil edilmek istiyorum.

Bu senin için neden bu kadar önemli?

Çünkü sen en iyilerden birisin. Bu da hayatları etkilediğiniz anlamına gelir.

Philadelphia Phoenix Kulübü, Division I'in en iyi kadın guardlarına verilen her yıl verilen Dawn Staley Ödülü'nün sponsorluğunu üstleniyor. Caitlin ClarkNCAA kariyer rekoru için Pete Maravich'i geride bırakan bu rekoru üç yıl üst üste kazandı. Özellikle Clark'ın Iowa takımının geçen sene senin takımını elemesinden sonra bu konuda ne düşünüyorsun?

Peki, bir oy alacağım! İlk yılında kimse onu kabul etmedi. Ama Caitlin bu rakamları daha ilk yıldan itibaren ortaya atıyordu. Ve biliyorsun, işleri farklı yapmayı seviyorum. Neredeyse ana akıma karşı çıkmak ve işlerini sessizce yapan ve hak ettikleri ilgiyi görmeyen gençleri bulmak istiyorum.

Yani biliyordun. İlk sen aldın.

Kesinlikle. Görmek zor değil. O bir nesil yetenek.