Danimarka’da Sakarya konuşuldu

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Sakarya Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Ulu, Sakarya’nın bisiklette marka olduğunu tescilleyen ‘Bisiklet Kenti’ mükafatını aldı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet alanındaki yatırımları ve mesken sahipliği yaptığı tertipler, kenti kıymetli bir muvaffakiyete taşıdı.

Sakarya Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Büyük, bir süre evvel muştusunu paylaştığı “Bisiklet Şehri” unvanını resmi olarak almak için Danimarka’nın Odense kentine gitti. Memleketler arası Bisiklet Birliği (UCI) tarafınca dünyanın sayılı kentlerine verilen bu unvan, Sakarya’nın bu alanda artık bir marka olduğunu tescilledi. Lider Aziz, Danimarka’da UCI’nin üst seviye yetkilileri tarafınca karşılandı.

Bir otelde gerçekleştirilen unvan takdim merasimine Sakarya’yı temsilen Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Ulu’nun yanı sıra İtalya’dan Val Di Sole, Avustralya’dan Wollongong ve Kuzey Karolina’dan Fayettevilla kentlerinin belediye liderleri katıldı.

Bisiklet sporunun dünyada geldiği nokta ve günlük hayatta bisiklet kullanmasının yaygınlaştırılması için atılacak adımların konuşulduğu görüşmede, Sakarya’da start alan BMX Supercross Dünya Kupası’ndan kesitler paylaşıldı. Ayrıyeten, Avrupa’nın en kapsamlı bisiklet tesisi Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden ve Sakarya’nın konut sahipliği yaptığı öteki büyük tertipler da sunumda yer aldı.

“GURUR DUYUYORUZ”

Merasimde kelam alan Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Ulu kentlerin kardeşçe ve barışçıl bir biçimde harika işler yapabileceklerini tabir ederek, şunları söylemiş oldu:

“Türkiye’yi bu biçimde itibarlı bir merasimde temsil etmekten, Türkiye’de birinci olmaktan ve ülkemiz ismine bu mükafatı almaktan gurur duyduk. Umarız, bu alanda yaptığımız hizmetlerle markalaşma yolunda emin adımlarla ilerleriz. Kıymetli UCI Lideri ve üyeleri her birinize Sakarya’dan selamlar getirdik. Dünyanın adeta bir minyatürü olan, kültürel mozaiği ve çeşitli milletlerin kültürlerini büyük bir barış ortasında sevgiyle, muhabbetle yaşadığı bir kentten geliyorum. İsmi Sakarya. UCI’nin verdiği bu unvandan dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Dünyada kardeşçe, barışçıl bir biçimde epey harika işler yapacağımızı düşünüyor ve sizlere de bunu söylüyorum. Bu unvanı kentimize layık bakılırsanleri hürmetle selamlıyorum. Şu anda Sakaryamızda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde BMX yarışları devam ediyor, sizlere sevgilerini ulaştırıyorlar. Sakarya sizin konutunuz, dünyayı konuk ederiz.”

“SAKARYA SON 10 YILDA BU ALANDA ÇOK GELİŞTİ”

Milletlerarası Bisiklet Birliği (UCI) Lideri David Lappartient, mükafatları vermedilk evvel bisiklet kenti olan kentleri anlattı.

Lappartient, Sakarya’dan bahsederken kentteki bisiklet yatırımlarını, tesislerini, yollarını ve bisiklet programlarını anlatarak Lider Şanlı’yı tebrik etti. Lider Lappartient, “Sakarya bisiklet konusunda bilhassa son 10 yılda kendisini önemli manada geliştirmiştir. Bu alanda araştırmayı, öğrenmeyi ve uygulamayı en âlâ biçimde tamamlamıştır. Bir sürü bisiklet tesisi inşa etti, programları hayata geçirdi. Bisiklet geçişleri, trafik park, bisiklet yolları hayata geçirdi. Çocuklar için bisiklet programları uyguladı. Sakarya’yı bu hususta tebrik ediyorum. Aktifliklerin ve yatırımların devam etmesini umuyorum” diye konuştu.