Damian Lillard, Trail Blazers Win Over Rockets’ta 71 sayı attı

Avcılar

Member
Tabii ki, birisi bir NBA maçında 71 sayı attığında, bu dikkate değer. 71 puan almak zor. Profesyonel defans oyuncularına karşı daha da zor.

Ancak lig son zamanlarda o kadar çok yüksek skorlu maça sahne oldu ki, Pazar gecesi Portland Trail Blazers’ın Houston Rockets’ı 131-114 yendiği maçta Damian Lillard’ın 71 sayılık performansı bu sezon türünün ilk örneği bile değildi.

Cleveland’dan Donovan Mitchell, Klay Thompson’ın Golden State için 54 sayı attığı gün olan 2 Ocak’ta bir maçta 71 sayı kaydetti. Luka Doncic bu sezon 60, 51 ve 50 maça çıktı. Bu sezon 50 ve üzeri puan alan toplam 21 maç oldu.

Lillard, Pazar günkü maçtan sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Bence her Hooper, ateşli olduğunuz, atak modunda olduğunuz ve kendinizi iyi hissettiğiniz anlardan hoşlanır,” dedi. “Ama ondan sonra mücadele ettiğim şeyler, örneğin sahadan çıktığımda aşırı heyecanlanmalı mıyım, yoksa ne?”

O olmalı. İşte nedeni.

Lillard, büyük maçlar için bir alışkanlık geliştirir. 71 puanı, Mitchell’in Ocak ayında belirlediği sezonun tek maçlık rekoruna eşitti. Ancak Mitchell’in aksine Lillard, Ocak ayında 60 sayılık bir oyun ortaya koymuş ve ona bu sezon ligdeki dört 60 sayılık maçtan ikisini vermişti. (Ayrıca 50 sayılık bir oyunu var.)

Bu çok puan. Bir NBA maçında sadece sekiz oyuncu 70 sayı attı. Bunlardan yedisi Kobe Bryant (81); David Thompson (73); Lillard, Mitchell, Elgin Baylor ve David Robinson (71); ve Devin Booker (70). Bunu birden fazla kez yapan tek oyuncu, 1962’de efsanevi 100 sayılık oyunuyla zirveye ulaşan ve altı kez 70’in üzerinde başarı elde eden Wilt Chamberlain’di.

Lillard 71 sayısını sadece 39 dakikada kaydetti ve uzatmaya ihtiyaç duymadı. Mitchell’in 71’i bir uzatma maçında 50 dakikada geldi. Doncic’in 60 sayılık oyunu da uzatmaya gitti. Lillard’ın o yılki ikinci büyük maçında da, 40 normal dakikada 60 gol atarak maçı hızla doldurdu.

Lillard Pazar günü 13 3 sayılık atış yaptı. Bu, 2018’de 52 sayılık bir maçta Thompson’ın Warriors için 14 sayı atmasının ardından bir maçta en çok ikinci olan oldu. Lillard, Pazar günü 22 3 sayılık atış denedi ve bu, Thompson’ın 24 ve iki 23 sayılık atışlarının ardından dördüncü en çok tek maçlık deneme oldu. . Atış Oyunları, James Harden. Lillard’ın geceye damgasını vuran şutu, ilk yarının bitimine 50 saniye kala gelişigüzel bir şekilde yarı yolu geçtikten sonra şaşırtıcı bir şekilde 36 fitlik bir bombayı fırlatarak geldi.

Lillard serbest atışlarda 14’e 14 isabet etti. Bu sezon diğer 20 50 sayılık maçta gol atan oyunculardan sadece Jayson Tatum – Celtics için 51 sayılık bir maçta – bu kadar çok serbest atış kullandı ve birini bile kaçırmadı.

Oyun, devam eden harika bir sezonun parçasıydı. Yedi All-Star seçimi içeren bir kariyerde, 32 yaşındaki Lillard şimdiye kadarki en iyi sezonunu geçiriyor olabilir. 32.3 sayı ortalamasıyla kariyer rekorunu kırıyor ve NBA’de Joel Embiid ve Doncic’in ardından üçüncü sırada yer alıyor. Ayrıca sahadaki gol yüzdesi (.472) ve serbest atış yüzdesi (.919) ile oyuncu verimlilik derecesi gibi çoğu kapsamlı istatistikte kariyer rekorları kırıyor.

Bir dezavantajı varsa, o da Lillard’ın takımının performansıydı. Blazers feci bir 2021-22 sezonu geçirdi, sekiz yıllık play-off serisini bitirdi ve Pazar gecesi galibiyetinin ardından sadece 29-31 ayakta kaldı. Takım daha iyi olmasına ve play-in pozisyonu için mücadele etmesine rağmen, Lillard’ın performanslarına rağmen hala rekabetçi olmaktan uzak.

Lillard maçtan sonra “Agresif olmak için elimden gelenin en iyisini yapmam gerektiğini hissediyorum ve sadece birkaç galibiyet almak için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum,” dedi, “ve hepsi bu geceydi. Saldırı modunda olmak istedim. Devam ettim ve agresif kaldım.

Trail Blazers koçu Chauncey Billups performans hakkında “Devre arasında 41 sayıya sahip olmak çılgıncaydı” dedi.

İşte bu noktada Lillard’ın takım arkadaşlarının çoğu, ondan uzak durmanın kendi işlerinin olduğunu anladılar. Sadece iki Blazers çift hanelere ulaştı ve sadece bir tanesi – Jerami Grant – şutlarda çift hanelere ulaştı. Kendisi de eski bir NBA golcüsü olan Billups, diğer oyuncularının isteksizliğini anladığını söyledi.

“Atış yaptığın zaman kendini suçlu hissediyorsun,” dedi, “bir adamın gece geçirdiğini bildiğin zaman.”