Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan düşük faizle yatırım daveti

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonun Şubat ayında makul seviyelere, önümüzdeki senelerda tek haneye ineceğini söylemiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Türkiye iktisat modelinin maksadı, ülkemizi yatırım, istihdam, cari fazla yoluyla büyütmek oluşmuştur. Artık biroldukca önder faizi düşürmenin yararından kelam ediyor. Sayın Putin geçmişte faizi savunurken bugün düşürmeye başladı” dedi. İş dünyasını düşük faizli kredi ile yatırıma çağıran Erdoğan, yemek bedellerinin vergiden muaf tutulacağını da söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul Ticaret Odası 140. Yıl Özel Mükafatları programında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul Ticaret Odası 140. Yıl Özel Mükafatları programında konuştu. Türkiye iktisat modelini en ağır biçimde eleştirenlerin tıpkı çizgiye yöneldiğini kaydeden Erdoğan “Faiz, enflasyon, kur istikrarı teorilerinin aslında hiç bir meseleye tahlil sağlamadığı şahsen bu işin sahipleri de ikrar etti. Dikkat ederseniz bu sistemler artık kimse tarafınca lisana getirilmiyor. Getirilse de ciddiye alınmıyor. Artık biroldukca başkan faizi düşürmenin yararından kelam ediyor. Rusya şahsen sayın Putin geçmişte faizi savunurken bugün düşürmeye başladı. Yüzde 8.6’ya kadar indirdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan satırlar şöyleki:

– Dünyanın tamamı üzere ülkemizi de etkileyen koronavirüs salgınında İTO ile faal çalışmalar yürüttük.

Son 20 yılda epeyce akın ve oyunla uğraş ettik. İktisat de ataklara maruz kaldı. 2018 Ağustos’u prestijiyle bu hücum açık bir hal aldı. Bu tablo karşısında hayli önce başlatmamız gereken alternatif bir iktisat siyasetini hızla hayata geçirdik. Ülkemizin gereksinimlerine nazaran sürdürdüğümüz Türkiye İktisat Modeli’nin amacı ülkemizi ihracat, cari fazla ve istihdam yoluyla öne çıkarmak.

– Ekonomik işleyişin kökünden sarsıldığı dünyada ülkemizi en ağır biçimde eleştirenler bile bizimle tıpkı çizgiye yöneldi. İşte bunu son Semerkand doruğunda, akabinde Birleşmiş Milletler Genel Heyeti’ndeki görüşmelerimizde tüm önderler tabir etti. Türkiye artık eski Türkiye değil.

– Faiz, enflasyon, kur istikrarı teorilerinin aslında hiç bir probleme tahlil sağlamadığı şahsen bu işin sahipleri de ikrar etti. Dikkat ederseniz bu yollar artık kimse tarafınca lisana getirilmiyor. Getirilse de ciddiye alınmıyor. Artık biroldukça önder faizi düşürmenin yararını kelam ediyor. Rusya şahsen sayın Putin geçmişte faizi savunurken bugün düşürmeye başladı. 8.6’ya kadar indirdi.

– Diyorum ki, karşımda yatırımcılar var. Sizlere sesleniyorum. Gelin, biz başta kamu bankaları olmak üzere düşük faizle sizleri yatırıma davet ediyorum. Zira, düşük faizle aldığınız krediyle yapacağınız yatırımlar ne yapacaktır, istihdam sağlayacak, üretim, ihracatı artıracak ve cari fazlayı da lehimize döndürecektir.

– Daima söylemiş olduğimiz üzere 2018 yılında iktisat siyasetinde istihdam ve üretim odaklı tercihte bulunduk. Yılın birinci yarısında yüzde 7,5 olan büyümemiz, 31 milyon istihdamımız, 300 milyar dolara giden ihracatımız amaçlarımıza yanlışsız ilerlediğimizin işaretleridir.

– Güç sübvansiyonlarımız yarım trilyon liraya ulaştı.

– İnşallah Karadeniz’den doğalgazı halkımıza ulaştırdığımız vakit devran hayli daha farklı dönmeye başlayacaktır.

– Enflasyonu şubat ayında makul seviyeye indireceğiz. Enflasyonu tek haneye indirmekte kararlıyız. Enflasyonu mazide bir anıya dönüştüreceğiz.

Yemek bedeline vergi istisnası

Çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli vergi istisnası kapsamına eklenecek. Vergi istisnasını 34 liradan 51 liraya çıkardık.

– Patronların çalışanlara elektrik, doğalgaz ve ısınma takviyelerinin 1000 liralık kısmını gelir vergisinden, sigorta prim kesintisinden muaf tutuyoruz.

Konuşmaların akabinde İstanbul Ticaret Odası Lideri Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a İstanbul iş dünyası ismine Şükran Evrakı takdim etti.

İstanbul Ticaret Odası 140. Yıl Özel Mükafatları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İTO Lideri Avdagiç tarafınca takdim edildi. Mükafatlar onarım, kültür-sanat, turizm, teknoloji, vefa, girişimcilik ve dönüşüm olmak üzere 6 kategoride verildi.

Yatırım tavsiyesi içermez.