Cumhurbaşkanı Erdoğan: Buradan dönüş yok!

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, “Faizi düşürmek suretiyle biz yatırım, istihdam, üretim ve ihracat ile büyümeyi sağlayacağız.” dedi.

TRT ortak canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan’ın açıklamaları şöyleki:

(Büyüme rakamları) Beklentimiz, 10’u bulacağız. Bizim varsayımımız taban 10 lakin üzerine de çıkabilir

İktisat 3. çeyrekte de büyüdü. Faizi düşürmek suretiyle biz yatırım, istihdam, üretim ve ihracat ile büyümeyi sağlayacağız. Daima söylüyorum ya faiz sebep, enflasyon sonuçtur. Enflasyonun düştüğünü daima birlikte goreceğiz

Biz şu anda 2 değerli takviye paketi hazırladık. Bunlardan biri ek istihdama dayanak paketidir, başkası de imalata dayalı ithal ikamesi dayanak paketidir. 19 yıldır nasıl sanayicisinden esnafına, dar gelirlisine kadar milletimizin her kısmına kadar yanında durduysak bu süreçte de kimseyi yalnız bırakmadık, bırakmayacağız. Ek istihdama takviye paketimiz nedir diye sorarsanız, küçük ve orta ölçekli işletmelerimize yönelik 50 çalışanın altında olan firmalarımıza her yeni istihdam için 100 bin liraya kadar, kredi garanti fonu kefaletiyle krediye erişim imkanı sağlıyoruz. Yeni istihdam yapacak işletmelerimize faizsiz kredi imkanı sunmuş olacağız. Gayemiz 50 bin yeni istihdamın önünü açmak. Bu paketle de uzun vadeli kredi imkanı oluşturarak üretime ve ihracata öncelik veren yatırımları destekliyoruz. Bilhassa 3, 4, 5, ve 6. teşvik bölgelerinde yer alan 58 vilayetimizle ilçelerinde yatırım yaparak istihdam oluşturacak girişimcilere müjdemiz var.

Zengini varlıklı yapan model faizciliktir. Türkiye ne vakit yüksek faiz kıskacından çıkmak için adım atmışsa, döviz kuru üzerinden manipülatif bir baskıyla daima karşı karşıya kalmıştır. Bu kur faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız. bu spekülasyonu lakin biz engelleriz. Yüksek faiz yararı için kısa vadeli olarak ülkeye giren global fonlar var, bu sıcak para döviz kurunu süreksiz olarak düşürebilir. Ancak bu ülkü olan değildir. Yükselen kuru düşürmek için her seferinde daha yüksek faiz vermek gerekir. Daima yenidenlanan bu süreç ülkenin kaynaklarını global sermayeye aktaran ve ekonomiyi bağımlı hale getiren bir kısır döngüdür. Biz kur faiz -enflasyon sarmalında yaşamayacağız ve yatırımı, üretimi engellemelerine müsaade etmeyeceğiz, büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz. Bu tezgahın bozulmasını istemeyenler kur manipülasyonuyla bizi bu oyuna çekmek istiyorlar.

Maliyet enflasyonu denen bir tez var. Endüstricinin, yatırımcının en kıymetli manisi nedir? Maliyet enflasyonudur. Maliyetler ne kadar yükselirse onun yatırımdaki gücü de o kadar azalır. Biz tam tersine istiyoruz ki yatırımda gücünü arttıralım, daha sonra da memleketler arası ihracatta o yatırımcı yarışa hayli daha kuvvetli girsin.

Yatırım tavsiyesi içermez.