Çocukların izlediği maçta ırkçılık skandalı! bir daha Glen Kamara…

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Geçen dönem Slavia Praglı futbolcu Ondrej Kudela tarafınca ırkçı akına uğrayan Rangers oyuncusu Glen Kamara, Perşembe günkü Sparta Prag maçında misal bir tacize maruz kaldı. Maçın ikinci yarısında kırmızı kart goren Kamara’ya ırkçı atakta bulunanlar bu sefer çocuklardı…

Avrupa Ligi’nde oynanan Sparta Prag-Rangers müsabakasında akıllara sakinlik veren bir olay yaşandı. Geçen dönem Slavia Prag maçında ırkçı atakla karşılaşan Rangers futbolcusu Glen Kamara, bu defa Sparta Prag deplasmanında tribünde yalnızca çocukların olduğu maçta da emsal bir durumla karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz dönem oynanan Slavia Prag-Rangers maçında Prag futbolcusu Ondrej Kudela, Kamara’ya yönelik ırkçı davranış niçiniyle UEFA tarafınca hatalı bulunarak 10 maç cezaya çarptırılmıştı. Bu olaydan 5 ay daha sonra Sparta’nın Letna Stadyumu’nda alana çıkan Kamara, bu kere çocukların maksadı oldu. Monaco’lu Aurelien Tchouameni’ye yapılan ırkçı hücum niçiniyle Sparta Prag’a ceza veren UEFA, tribünlerin büsbütün kapatılması yerine çocukların maçı izlemesine müsaade vermişti.

Maçtan evvel ırkçılığa karşı reaksiyon için Rangers’lı futbolcular diz çökerken, Sparta Prag oyuncuları kolkola girdi. Foto: Reuters

“HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUM”

Lakin tribünlerdeki çocuklar, maç boyunca topu ayağına her aldığında Kamara’yı ıslıklarken, Rangers’lı futbolcu 74. dakikada ikinci sarı karttan kırmızı kartla oyundan atılınca protestonun boyutu da arttı. Hakaretler eşliğinde sahayı terk eden Kamara’yı teknik yöneticisi Steven Gerrard teselli etti. Maçtan daha sonra basın toplantısında mevzuyla ilgili konuşan Gerrard, “Maç sırasında farkında değildim. Açıkçası oyuna ve taktiklere odaklandım. Şayet hakikaten bu yapıldıysak hayal kırıklığına uğradım lakin şaşırdığımı söyleyemem. Glen’i maksat aldılarsa, bu son derece hayal kırıklığı yaratan bir durum. Zira stadyumda yalnızca çocukların olmasının sebebi daha evvel yaşanan misal olaylar” sözlerini kullandı.

“BU BİR UTANÇ OLMALI”

Kamara’nın avukat Aamer Anwar, yaptığı açıklama ile Çek kulübünü eleştirirken şu kelamları sarf etti:

“Sparta Prag’ın stadyumunun kapatıldığını duyduğumda hem Glen birebir vakitte öteki siyah oyuncuların rastgele bir taciz yahut ırkçılığa katlanmak zorunda kalmayacağını ummuştum. Ama bu akşam yaşananlar Çek tarafı için bir utanç olmalı. Taraftarların yasaklanmasına karşın, stadyumun 10 bin çocukla dolu olması fark yaratmadı. Bu çocukların büyük bir kısmı, tüm siyah oyuncularla birlikte Glen’i topa her dokunuşunda yuhaladı. Bu gece bir defa daha Prag’ın önemli bir ırkçılık sorunu olduğunu ve her zamanki üzere UEFA’nın ortalarda görünmediği kanıtlandı.”