Chris Paul, Suns’ın takasını oğlundan öğrendi

Avcılar

Member
Chris Paul, Pazar günü yeni kitabının tanıtımını yapmak için New York’a giden bir uçaktayken, 14 yaşındaki oğlu II.

12 kez All-Star olan Paul, NBA tarihinin en başarılı oyun kurucularından biridir. Kısa bir süre önce Phoenix Suns ile 2021’de NBA Finalleri gezisi de dahil olmak üzere üçüncü sezonunu tamamladı. Suns’ın Şubat ayında Kevin Durant’ı devralmasının ardından, daha iyi ihtimaller varmış gibi görünüyordu.

Ancak Suns, Pazar günü, üç kez All-Star seçilen ve gelecek hafta 30 yaşına girecek olan guard Bradley Beal için Washington Wizards ile takas konusunda geçici olarak anlaştı. Anlaşmaya 38 yaşındaki Paul da dahil edildi. Paul’ün gelecek sezon nerede oynayacağı henüz belli değil.

Paul, Haber ile yaptığı bir röportajda, takımı yakın zamanda devralan Mat Ishbia ve Ishbia’ya yakın olan Hall of Famer oyun kurucu Isiah Thomas’ın “farklı bir yön almak istediğini” defalarca söyledi. Şubat ayında Ishbia, gazetecilere Thomas’ın ekibin bir parçası olmadığını söyledi. Suns ve Thomas’ın temsilcileri yorum talebine yanıt vermedi.

Paul, Sixty-One: Life Lessons From Papa, On and Off the Court adlı kitabının tanıtım turunun bir parçası olarak The Times’a konuştu. Salı günü çıkan kitap, büyükbabası Nathaniel Jones’a bir övgü niteliğinde. Jones, Paul’ün Wake Forest Üniversitesi’ne katılmak için bir niyet mektubu imzalamasının ertesi günü, 2002’de öldürüldü.

Paul, Jones’u hayatında belirleyici bir figür ve en yakın sırdaşlarından biri olarak tanımlar. Jones, Kuzey Karolina’nın Winston-Salem bölgesinde siyahlara ait ilk benzin istasyonu olduğuna inanılan şeyi işletiyordu.

Paul, pandeminin zirvesindeyken kitabı ESPN sunucusu Michael Wilbon ile birlikte yazdı ve George Floyd’un ölümünün ardından siyah bir atlet olarak yaşadığı deneyimler de dahil olmak üzere büyükbabası ve kendi yolculuğu hakkında hikayeler ekledi.

Uzun ve anlaşılır olması için kısaltılan röportaj, Pazartesi günü halkla ilişkiler firması Rubenstein’ın New York ofislerinde gerçekleşti. İçinde Paul, büyükbabası Phoenix’ten hareketini ve NBA kariyeri sona erdikten sonraki planlarını tartışıyor.

Dün gece uçaktaydın. Şampiyonadan önceki iki maçta katkıda bulunduğunuz taraf, sizi takas etmek istediğini söyledi ve bu size ne kazandıracak?

Kolay – zor. Cidden, bu işin bir parçası ve kimsenin sana borcu olmadığını anlıyorsun. Onlarla nasıl başa çıkarsan çık, ne yaparsan yap, bu işteki hiç kimsenin sana olması gerektiği gibi bir borcu olmadığını anlıyorsun.

Ama geldiğinde ve oğlum bana mesaj attığında, Mat ve Isiah’ın farklı bir yöne gitmek istemiş olmaları gerektiğini anlıyorum.

Oğlunuz size uçakta mesaj attığı için mi öğrendiniz? Sana mesaj atan menajerin ya da Mat Ishbia değildi. Metni aldığınızda aklınızdan ne geçiyor?

Cep telefonumu eşime gösterdim. Çünkü dün James Jones’la falan konuştum. [Jones is the Suns’ president of basketball operations and general manager.]

Ve James Jones bunun masada olduğunu ima etti mi? Oğlunuzun kısa mesajı sizi ne kadar şaşırttı?

[Paul paused.]

Şaşırmıştım.

Şu anda çok fazla saçma sapan konuşmamaya çalıştığını yüzünde görebiliyorum.

Hayır, çünkü dediğim gibi, olan bu. Ama dediğim gibi, Mat ve Isiah muhtemelen farklı bir yoldan gitmek istediler.

İdeal senaryonuzda bundan sonra ne olacak?

Bilmiyorum. Henüz işlemek için yeterli zamanım olmadı. Cidden, çünkü olan bu şeyler sadece beni değil daha fazlasını etkiliyor.

Geçenlerde başka bir röportajda Phoenix’te kalmak istediğini söyledin. Organizasyona karşı şu anki duygularınız neler?

Dediğim gibi, Mat ve Isiah farklı bir yöne gitmek istiyor. Ama orada geçirdiğim zaman harikaydı. Ne demek istediğimi biliyorsun? Harikaydı. Öyleyse işine geri dön.

Her şey hakkında bir kitap yazabilirdin. Büyükbaban hakkında yazmaya karar verdin. Nedendi?

Bu hayatımda büyük bir noktaydı. Ve şimdi 38 yaşındayım, daha önce yaptığım şeyleri yapma fırsatım olacağını hiç düşünmemiştim. Büyükbabamla olan ilişkim nedeniyle ne kadar çok şeyin olduğu gibi olduğunu düşündüm ve anladım.

Şimdi, 38 yaşında, onun ölümüyle ilgili düşüncen, gençken olduğundan nasıl farklı?

Bu kitap üzerinde çalışırken, 20 yıldır üzerine düşünmediğim ve hakkında konuşmadığım konuşmalar oldu.

Cinayeti gözden geçirmek sizin ve aileniz için ne kadar acı vericiydi?

Aslında telefonumda bazı kayıtların bazı videoları var. [Paul was referring to recording the audiobook.] Ve bunu yaparken, birkaç kez yıkıldım ve üstesinden gelemedim.

Hayatınızın son 20 yılında hangi anda büyükbabanızın rehberliğini almış olmayı dilediniz?

Belki ben üniversitedeyken, Julius Hodge ile olan durum. Bir oyun için yasaklandım. [In 2005, Paul appeared to deliberately throw a punch below the waist of North Carolina State’s Julius Hodge during the Atlantic Coast Conference tournament.]

Sizce ne derdi?

Bilmiyorum. Mutlaka deli olacağını sanmıyorum. Çılgınca çünkü tüm bu durum çocukların “Büyükbabanı öldürdüm” diye bağırmaları tarafından yaratıldı. Yani burada olsaydı, bunu söyleyemezlerdi.

Kitapta okuduğum ilginç hikayelerden biri de George Floyd’un ölümünden sonra Los Angeles’ta kenara çekilmekle ilgiliydi. Hissettiğiniz rahatsızlığı tarif edebilir misiniz?

405’teydim, inşaat sırasındaydı, bu yüzden çılgıncaydı. Durduğumda sola döndüm. Sanırım sağda durmalıydım, ama bunun sebebinin gerginlik ve korku olduğunu düşünüyorum. Ve böylece onu kenara çektim. Kimin ne dediği umrumda değil – özellikle aksiyonun zirvesinde o zamanlar biraz gergindim.

Zengin, ünlü ve başarılı bir sporcusunuz, polis tarafından durduruluyorsunuz ve endişeleniyorsunuz. Bu size şu anda ülkemiz hakkında ne söylüyor?

sana çok şey anlatıyor

Bir maça gittiğimde ve bir arenada bulunduğumda, oradaki tüm taraftarlar çığlık atıyor. Oyundan çıktıktan sonra formamı giymeden oyundan ayrılmam. Oyundan kapşonlu ve şapkayla ayrılabilirim. Yani düzenliyim. Ben de herkes gibiyim. Bu da başka bir şey. Bütün insanlar sporcuların kim olduğunu falan bilmez. Sporcu olduğum için pasaport almam gerektiğini bir an bile düşünmüyorum.

NBA’de kaç yılınız kaldığını düşündünüz mü?

Arkadaşlara, emekli olan insanlara, başka şirketlerde çalışan insanlara çok soru soruyorum. Ve birkaç yıl önce duyduğum en önemli şeylerden biri, ne zaman biteceğini düşünmeye başladığın anda bittiğidir.

Ve bunu hissetmiyorsun.

Hiç.

Aktif kariyerinden sonra Chris Paul neye benziyor?

Bir gün vali olmak isterim.

Bir ekip sahibi.

Kesinlikle. Çünkü sendika başkanı olduğum bunca yıldan beri ligin her nüansını biliyorum. Ve bu insanlardan bir şeyler öğrenebildiğim ilişkilerim var.