Celtics’ten Jayson Tatum, 7. Oyunu zorlamak için kendi kötü oyununun üstesinden geldi

Avcılar

Member
PHILADELPHIA – Kariyerinin en tuhaf maçlarından birinin sonunda, Boston Celtics’ten Jayson Tatum son saniyelerde sahaya topa vurdu. Binlerce 76ers taraftarı Doğu Konferansı yarı finallerinin 6. maçında neler olduğunu anlamaya çalışırken, her biri vurmalı bir çatırdama olan bu sert top sürmelerin sesi Wells Fargo Center’ı doldurmuş gibiydi.

Bütün bunlar nasıl mümkün oldu? 76ers, 2001’den beri ilk kez Konferans Finallerinde yer alma fırsatını nasıl kaçırdı? Celtics, savunmasını güçlendirmek için nasıl bu kadar basit bir değişikliği kullandı – Robert Williams’ı ilk 11’e ekledi? Ve akşamının çoğunu düzensiz şutlar atarak geçirdikten sonra, Tatum nihayetinde takımının sezonunu nasıl kurtardı?

Tatum hayranlar için “43 dakika boyunca bana ne kadar kötü olduğumu söylemelerini dinlemek zorunda kaldım” dedi. “Herkesin koltuklarından kalkıp erkenden ayrıldığını görmek iyi hissettirdi.”

Garip oyunlarla dolu garip bir seri bunu başaracak – çünkü neden olmasın? — Celtics, Perşembe günü 76ers’ı 95-86’lık bir galibiyetle ezdikten ve Pazar günü Boston’da 7. maçı zorladıktan sonra.

İki takım da artık kazanmaya hazır. Bunlar acemi, ortalamanın üzerinde bayilikler değil. 76ers, yakın zamanda ilk NBA En Değerli Oyuncu ödülünü alan Joel Embiid’in merkez sahneye çıkmasıyla, “Dava” olarak bilinen takım kurma planlarının uzun zamandır beklenen sözünü yerine getirmek için çaresiz. Bu arada Celtics, geçen sezon NBA Finallerinde Golden State Warriors’a yenildiklerinde zafere ne kadar yaklaştıklarını selamlayan “bitmemiş iş” sloganını kullanıyor.

76ers veya Celtics için erken bir çıkış – ve konferans yarı finallerindeki play-off’lardan çıkış eleme olacaktır – bir değişiklik yazına neden olabilir. Ancak, bir galibiyet sismik olacaktır.

76ers koçu Doc Rivers, “Dürüst olmak gerekirse, Boston’daki yedinci maça başka bir grupla gitmek istemezdim” dedi. “Bir araya geleceğimizi biliyorum. Tüm yıl boyunca yollardayız.”

Tatum Perşembe günü kendi zorluklarından kurtuldu. Dördüncü çeyreğe kadar beyhude olduğu bir dönem olan ilk 14 şut denemesinden 13’ünü kaçırdı. Takım arkadaşlarının ona olumlu destek vermeye devam ettiğini söyledi. daha fazla geri tepme. Savunmaya devam et. Geçmek. Ateş etmeye devam.

Celtics’in ilk yıl koçu Joe Mazzulla bir adım daha ileri gitti.

Mazzulla, ona söylediğinde, “Seni seviyorum,” diye hatırladı. “Bu oldukça güçlü bir ifade.”

Tatum’un maçtaki ilk üçlüğü Celtics’i 84-83 öne geçirdi. 39 saniye sonra bir tane daha batırdı. Maçın finalinde dört üçlük (4:14) atarak arenayı bir mozoleye çevirdi. Maçı 19 sayı, 9 ribaund ve 6 asistle tamamladı.

Celtics’ten Malcolm Brogdon, “Ona güveniyoruz. “O bizim tipimiz. Ve o anlarda güvenilir olduğunu kanıtladı. Bundan kimsenin şüphe duyduğunu sanmıyorum. İlk üç çeyrekte kaç şut kaçırdığı önemli değil. Bizim için maçı bitirecek.”

Üst üste ikinci kez All-NBA birinci takımına seçilen Tatum, özgüvenden yoksun değil. birinde ESPN ile yürüyüş röportajı Perşembe günkü maçtan sonra kendisini “dünyanın en iyi basketbolcularından biri” olarak tanımladı. Sahadan 21 üzerinden 5 şut çektikten sonra oldukça açıklayıcıydı.

“Bence bu senin dediğin karakteri gösteriyor: Kendine sadece bir şansın olduğunda,” dedi daha sonra, “ve işler istediğin gibi gitmediğinde ve aynı ahlaka sahip aynı kişi olmalısın.” ” be.” , aynı karakter, ister yukarı ister aşağı. Ve bunu kendime defalarca söyledim. Ben kendime inanıyorum.”

Buna göre Tatum, Mazzulla’ya en azından birkaç gün mühlet verdi. Geçen sezon Ime Udoka’nın asistanı olan Mazzulla, antrenman kampının başlamasından günler önce Celtics’in Udoka’yı belirtilmemiş “takım politikasını ihlal ettiği” gerekçesiyle askıya aldığında takımın geçici teknik direktörlüğünü devraldı. Celtics, Şubat ayında Mazzulla’nın geçici sözleşmesini kaldırdı ve onun sözleşmesini uzatma taahhüdünde bulundu.

Ancak 34 yaşındaki Mazzulla üzerindeki baskı sadece play-off’larda ve özellikle de bu seride arttı. Embiid dizinden sakatlanmasına rağmen Celtics’in kaybettiği 1. Maç vardı. Celtics’in kapanış saniyelerinde kötü bir şutu zorlamasının ardından uzatmada kaybettiği 4. Maç vardı. (Daha sonra Mazzulla, kalan molalarından birini kullanamadığı için oyuncularından özür diledi.) Sonra Celtics’in kayıtsız basketbol oynadıkları ve ev sahibi taraftarlar tarafından yuhalandığı için kaybettiği 5. Maç vardı.

6. maç öncesinde Mazzulla, uzun süredir gecikmiş bir değişiklik yaparak Derrick White’ın yerine savunma odaklı bir pivot olan Williams’ı sahaya çıkardı — takımın başlangıç oyun kurucusu Marcus Smart’ın onayladığı bir hareket. Williams, iki şutu bloke etmenin ve sayısız kişiyi etkilemenin yanı sıra 10 sayı ve 9 ribaund ile oynadı.

Maçı 22 sayı, 7 ribaund ve 7 asistle tamamlayan Smart, “Joe da hepimiz gibi öğreniyor” dedi. “Birçok kez öldürüldüğünü biliyorum ve haklı olarak da öyle. Bazı ayarlamalar yapmak zorunda kaldı ve bunu yaptı ve kişinin isteyebileceği tek şey bu – elinden gelenin en iyisi olmaya devam etmesi.”

Tatum, kendisinin ve Mazzulla’nın sezon boyunca birbirlerine nasıl yaslandıklarını anlattı.

“Pek çok soru ve şüphe olduğunu biliyorum,” dedi Tatum, “ve sık sık kendi kendime ‘Sana sahibim, arkanı kolluyorum’ dedim. Bu işte birlikteyiz.’”