Celtics bir kez daha çıkmaza girdi, bu kez ileriye doğru net bir yolu yok

Avcılar

Member
Pazartesi gecesi Boston Celtics’in Jekyll ve Hyde maçı için perdeler kapandı.

Yüz elli NBA takımı, playoff serisinde 3-0’lık bir açığı kapatmaya çalıştı ve başarısız oldu. Celtics, Doğu Konferansı Finalleri’nin 7. Maçında Miami Heat’e yenildikten sonra 151’e ulaştı.Bir dizi sallanma aşamasının son maçı rekabetsizdi, Miami gecenin büyük bölümünde çift haneli önde gitti ve rahat bir şekilde 103-84 kazandı. Bu, Boston’ın serideki üçüncü ev kaybıydı ve geçen sezon NBA Finallerine ulaşan ve bir geri dönüş bekleyen bir takım için büyük bir hayal kırıklığıydı.

Jaylen Brown maçtan sonra gazetecilere “Başarısız olduk, ben başarısız oldum” dedi. “Bütün şehri yüzüstü bıraktık.”

Normal sezonun büyük bölümünde ve bu playoff koşusu boyunca Celtics, dönüşümlü olarak durdurulamaz bir hücum gücü (Miami’ye karşı 4. ve 5. Oyunlar) ve kayıtsız ve ilhamsız (3. ve 7. Oyunlar) gibi göründü. Bir şampiyonluk için önde gelen yarışmacılar olarak kabul edilen çok az takım, Celtics’in bu sezon yaptığı kadar şiddetli bir şekilde geceden geceye baskından hakimiyete geçiş yaptı. Ancak playoffların başlarında Celtics, kalpleri Jayson Tatum ve Jaylen Brown’ın ve onları tamamlayacak çeşitli bir kadronun zafere giden yolu bulacağından emin olduğundan hâlâ şampiyonluk umutları besliyordu.

25 yaşındaki Tatum ve 26 yaşındaki Brown, kariyerlerinin çoğunda sezon sonrası beklenmedik şekilde güçlü vuruşlar yaptı. Beklentileri aşmak onun ticari markası haline geldi. Bu yıl, son altı yılda dördüncü kez en azından konferans finallerine ulaştılar.

Ancak Boston, geçen sezon NBA Finallerinde Golden State Warriors’a yenildikten sonra, bu yıl çıta yükseldi. Hedef şampiyonluktu. Tatum, Brown ve takım arkadaşları artık beklentileri aşamazlardı: Celtics beklenen şeydi.

Bunun yerine, Celtics şimdi Brown ve Tatum’un takımı son engeli aşacak bir ortaklık olup olmayacağını düşünmeli. Ve Celtics’in sahipleri, takım başkanı Brad Stevens ile birlikte, henüz bir sezon geçirmiş 34 yaşındaki baş antrenör Joe Mazzulla’nın takıma liderlik edecek doğru antrenör olup olmadığına karar vermeli.

34 yaşındaki Mazzulla, baş antrenörü Ime Udoka’nın aniden askıya alınması ve sonunda kovulmasının ardından Eylül ayındaki eğitim kampından hemen önce beklenmedik bir şekilde işi aldı.

Mazzulla şaşırtıcı bir seçimdi: önceki tek baş antrenörlük deneyimi, Batı Virginia’daki bir 2. Bölüm programı olan Fairmont State’teydi ve üç yıldır NBA asistanıydı. Aniden kendisine bir ekibi dağın zirvesine çıkarma görevi verildi.

Geçen yaz Celtics’in en büyük transferlerinden biri olan forvet Danilo Gallinari, dizindeki bağları yırttı ve sezonu kaçırdı. Ve takımın savunucularından biri olan Robert Williams III, dizinden sakatlandıktan sonra ancak Nisan ayında ilk maçına çıktı. Yine de Mazzulla, Celtics’e 21:5’lik muhteşem bir başlangıç yaptı.

Ancak normal sezonda Celtics, Mart ayında Nets karşısında 28 sayılık bir galibiyetle kumar oynadıklarında olduğu gibi, genellikle kayıtsızlık ve baş ağrıları dönemleri yaşadı. Bu aynı zamanda playofflara da taşındı: Heat’e karşı Celtics rutin olarak çift haneli önde gelen sayılar üzerine kumar oynadı. Yine de, NBA Finalleri’nin kapısına kadar mücadele ettiler.

Celtics pivotu Al Horford, takımın karışık performansları hakkında “Bu olmaya devam ediyor” dedi. “Bizimle meydana gelen bir model. Orada çok çalışmalıyız çünkü bu konuda çok şey değişmeli.”

Bazıları için karar net: bu dalgalanmalar yeterince iyi değil. Mola almama ve Celtics’i Pazartesi gecesi gibi başarısız denemelere yönlendirme tutkusuyla Mazzulla, bu iş için doğru kişi değil.

Bardağın dolu tarafını sevenler için, Mazzula’nın hazırlanmak için tam bir sezon tatili olmadan görevdeki ilk yılı etkileyiciydi. Aceleyle NBA’deki en iyi ikinci hücum ve savunmayla sonuçlanan bir sistem kurdu. Tatum ve Brown en iyi sezonlarını geçirdiler. Tecrübesizliğinin onu iş için uygun hale getirmediği varsayımlarına gelince, Mazzulla şimdi bir yıllık deneyime, başarılı bir play-off serisine ve değişiklikler yapmak için tam bir sezona sahip olacak. Ve en büyük yıldızı Pazartesi günü desteğini sundu.

Tatum, “Joe’nun harika bir iş çıkardığını düşünüyorum – yaklaşık 50 oyun kazandık” dedi. “Konferans finalleri olan 7. Maça geldik. Açıkçası herkes daha iyi olabilir, bundan bir şeyler öğrenebilir. Ama bence Joe harika bir iş çıkardı.”

Gelecek sezon öncesindeki kadro oluşturma kararlarından bazıları Boston’a hiç bağlı kalmayabilir. Takımın ne maaş boşluğu ne de özellikle değerli draft seçimleri var. Bu yıl sadece NBA’in genç takımına giren Brown, gelecek sezondan sonra serbest kalacak. Celtics’te kalmayı seçerse, başka hiçbir takımın ona sunamayacağı yaklaşık 300 milyon dolarlık bir sözleşme uzatma hakkı kazanacak.

Boston’ın en büyük kadro sorunu, yüksek harcama yapan takımların, NBA’in yeni toplu iş sözleşmesi kapsamında kadrolarının nasıl oluşturulduğu konusunda daha fazla kısıtlamayla karşı karşıya kalması. Bu, Celtics’in, etraflarında inşa etmeye devam etseler bile, Tatum ve Brown’ı bir arada tutmalarının neredeyse imkansız olabileceği anlamına geliyor.

Ve Brown kalmak istemeyebilir. Bu sezon birkaç röportajda Brown, Boston’da yaşamakla ilgili çekincelerini dile getirdi.

Brown, Pazartesi gecesi sezon dışı başlangıcında olası bir kontrat uzatmayı düşünürkenki düşünce süreci sorulduğunda, Brown birkaç saniye durakladı.

Brown, “Dürüst olmak gerekirse, şu anda bu soruya nasıl cevap vereceğimi gerçekten bilmiyorum.

Tatum, Brown’ın yeniden imzalanmasının “son derece önemli” olduğunu söyleyerek daha netti.

Tatum, “O, bu ligdeki en iyi oyunculardan biri” dedi. “Topun her iki tarafında da oynuyor ve hala nispeten genç. Ve şimdiye kadar kariyerinde çok şey başardı. Bu yüzden son derece önemli olduğunu düşünüyorum.”

Brown bu sezon kesinlikle büyüdü. Bazen takımın en iyi oyuncusu Tatum değil, oydu. Ancak playofflarda Brown yine güvenilmezdi ve savunma onun en büyük zayıflığına odaklandı: top hakimiyeti.

Celtics için muamma bu. Celtics’in yaşları göz önüne alındığında Tatum ve Brown’ın en iyilerini görmemiş olması tamamen mümkün – hatta büyük olasılıkla -. Mazzulla için bir yaz hazırlığı, Tatum ve Brown’dan bir sıçrama daha ve son derece sağlıklı bir kadroyla, kesinlikle şampiyonluk mücadelesine geri dönecekler. Büyüme doğrusal olmak zorunda değildir.

Bu basit ve kullanışlı bir çözümdür. Ama ya ligdeki en iyi genç ikilinin sınırı buysa? NBA’in katı sınırları göz önüne alındığında, Celtics’in Brown’dan ayrılmadan gelişmek için pek fırsatı yok.

Celtics, yirmi yıl önce iki popüler All-Star olan Paul Pierce ve Antoine Walker ile benzer bir ikilemle karşı karşıya kaldı. O zamanlar, kabaca bugün Tatum ve Brown ile aynı yaşta ve kariyer seviyesindeydiler. Pierce açıkça daha iyi bir oyuncuydu, ancak Walker, Pierce’ın takımı 2002 konferans finallerine götürmesine yardım etti. Ertesi yıl Danny Ainge takımın basketbol bölümünü devraldığında, takımı dağıttı ve Walker’la takas ederek kendisinin ve Pierce’ın bir eşleşme olarak zirveye ulaştıklarına bahse girdi. Hayran kitlesi başlangıçta rahatsız oldu, ancak değişiklik sonunda 2008’de bir şampiyonlukla meyvesini verdi.

NBA’de, gerçek yarışmacılar ile yüksek profilli yarışmacılar arasında ince bir çizgi vardır. Son şampiyonluk atışlarında başarısız olan Celtics, hangi yolun takımı sıkıca yarışmacılar kampında tutacağına dair zor bir soruyla karşı karşıya.