Carmelo Anthony’nin New York City için anlamı

Avcılar

Member
Knicks, bu ay Doğu Konferansı Yarı Finallerinin 2. maçında Miami Heat ile karşı karşıya gelirken, Madison Square Garden’da karışıklığa neden olan pek çok an vardı: Jalen Brunson dördüncü çeyreğin sonlarında 3 sayılık sayı atarak molaya yol açtı. Beş atıştan RJ Barrett 3’lük sayı atarak Garden’daki Knicks taraftarlarını uğuldamaya sevk etti.

Ancak gecenin en gürültülü kükremesi, Carmelo Anthony’nin kenarda büyük bir video ekranında oturmasıyla oyunun durduğu sırada geldi. Anthony, taraftarların çoğu onu ayakta alkışlarken, sanki maç kazandıran bir şut atmış gibi onu alkış ve tezahürat yağmuruna tutarken elini kaldırmış olarak ayağa kalktı.

Anthony, takımla geçirdiği altı buçuk sezonda Knicks için bir şampiyonluk kazanmadı ve hatta konferans finallerine bile çıkmadı, ancak o an, New York için hala ne kadar önemli olduğunu hatırlattı. Şehir, yıllarca süren sıradanlığın ardından bir yıldızı özlemişti ve Knicks’in maçlarını yeniden heyecanlı hale getirmeye hazır bir Brooklyn yerlisi olan Anthony’den bir tane almıştı.

Anthony Pazartesi günü emekli olduğunu açıkladığında, birçok taraftar Knicks’in takımda oynarken giydiği 7 numarayı ne zaman emekliye ayıracağını merak etti.

Long Island’da büyüyen ve rap grubu Public Enemy’nin kurucularından olan rapçi Chuck D, “New York, buna hazır değilseniz sizi eriten bir yer” dedi. Ama Melo geldi ve New York’un baskısıyla dans etti.”

“New York’taki çoğu oyuncu New York’tan değil. Böylece New York ruh halini, ona nasıl uyum sağlayacağını bilen topçuların gerçekten olmadığı bir yere getirdi. Bunun için Melo’yu her zaman seveceğiz.”

Denver Nuggets, okulu bir NCAA Division I ulusal şampiyonasına götürdükten sonra 2003 yılında Syracuse’dan Anthony’yi genel klasmanda üçüncü olarak seçti. Anthony, Denver’da kısa sürede ligin en iyi oyuncularından biri haline geldi.

1,81 boyunda ve yaklaşık 250 pound ağırlığında olan Anthony, 3 sayılık yeteneği ve çevik ayak hareketleri ile biliniyordu. Hücumda, yüksek ve alçak direklerde hamleler yaptı, daha küçük defans oyuncularını ve forvetleri geride bırakırken aynı zamanda geçmişteki defans oyuncularını parçalayacak kadar hızlıydı.

Ancak Anthony’nin hücumdaki başarısı, sezon sonrasında Nuggets’a pek bir şey kazandırmadı. Yedi buçuk sezonda, Anthony’nin takımları yalnızca bir kez konferans finallerine çıktı ve 2011’de onu New York’a takas etmesi için Nuggets’a baskı yaparak Knicks’in kadrosunu mahvetti. Nuggets taraftarları, Anthony’nin ayrılışını asla unutmadı ve Denver’ı her ziyaret edişinde onu yuhaladı.

Anthony, 2021’de yuhalandıktan sonra düzenlediği basın toplantısında “Burada her şeyimi verdim” dedi. “Taraftarlar, organizasyon, oyuncular ve Denver hakkında asla kötü bir şey söylemedim ve asla şikayet etmedim.” Bu yüzden, yuhalamalardan bağımsız olarak, benim için her zaman özel bir yer olacak.”

Görünüşe göre ön büro Anthony’nin gidişini de unutmamıştı. Anthony, Nuggets tarihinin en büyük oyuncularından biriydi ve giydiği 15 numara emekli olmaya mahkum görünüyordu. Ancak 2014’te Nuggets, Anthony’nin numarasını, seçimi ESPN’nin taslak yayını sırasında bir Taco Bell reklamında açıklanan, az bilinen bir ikinci tur seçimine verdi.

Bu oyuncu, Nikola Jokic, NBA’deki en iyi oyunculardan biri haline geldi ve şimdiden iki En Değerli Oyuncu Ödülü kazanarak Nuggets formasıyla Anthony’den daha fazlasını yaptı. Pazartesi günü Jokic, Nuggets’ı ilk NBA Finallerine taşıdı.

Nuggets forveti Jeff Green ESPN’e “Umarım iki gömleğini de çıkarabilirler” dedi. “Nikola ve Carmelo, bunun mümkün olduğunu ve seri için yaptıklarını hak ettiğini biliyorum.”

Anthony’nin bir forma istifasında en iyi şansı büyük olasılıkla New York’ta.

Şehirdeki pek çok taraftar için, özellikle de Siyahi veya Latin olanlar için Anthony, onların sahadaki bir yansıması gibi hissetti. Hayranlar, stili nedeniyle Afro-Amerikan Porto Rikolu Anthony’ye çekildi: imzası olan mısır unu örgüleri – New York’ta olmamasına rağmen – kollarını kaplayan dövmeler, hip-hop müziğine olan sevgisi.

Anthony, basketbolun dışında şehrin her yerindeydi. Lise basketbol maçlarından hip hop etkinliklerine kadar her şeye katıldı ve hala katılıyor. Bir yıl önce, rap grupları The Lox ve Dipset arasındaki bir müzik savaşı sırasında, Garden’da dinleyiciler arasındaydı ve şarkı sözlerini kelimesi kelimesine rap yaptı.

Kasım 2005’te Anthony, Angie Martinez’in Hot 97’deki radyo programını aradı ve burada The Lox, Diddy ile barış getirmeye yardımcı olma girişimi gibi görünen bir sözleşme anlaşmazlığından bahsetti.

“Yardım etmek için ne yapabilir?” diye sordu Martinez, Anthony hakkında.

“Sözleşmesini görüyor musun?” diye yanıtladı rapçi Jadakiss.

Anthony, “Tamamen Oklahoma City’deyim” dedi. “Doğrudan maça gidiyoruz. Bana hepinizin radyoda olduğunu söylediler, ben de aramak zorunda kaldım.”

Anthony’nin araması New York radyo folklorunda yer aldı, ama aynı zamanda onun her zaman kim olduğunu yansıtan bir andı.

The Breakfast Club radyo programının sunucusu Charlamagne Tha God, Anthony’nin Martinez’in programını aradığını ve en cana yakın yıldızlardan biri olduğunu hatırlatarak, “Kültürel olarak her şeyi ifade ediyor,” dedi.

“Kültürden bahsederken aklıma böyle anlar geliyor,” dedi, “çünkü bunlar hip-hop ve basketbol arasındaki kesişimi gördüğünüz anlardır ve bence hiç yok. bu kesişimselliği temsil eden çok fazla insan var.” Carmelo Anthony’den daha iyi.”

New York taraftarları ve Anthony arasındaki aşkın ilginç yönlerinden biri, basketbola yaklaşımının bilinen en büyük Knicks takımlarından tamamen farklı olmasıydı.

En iyi yıllarından bazılarında, Knicks fiziksel bir takımdı. Charles Oakley ve John Starks gibi oyuncular, zorba ve kötü adam oyun tarzını benimsedikleri için hayranların favorisi haline geldi.

Ama Anthony öyle değildi. Çoğu zaman oyuncuları korumakla ilgilenmediği biliniyordu. Hücumda sık sık gol atardı ama kara bir delikti: top ona gittiğinde pas vermek istemiyordu.

Anthony, 2014’te Charlotte Bobcats’e karşı 62 sayı ile Knicks’in tek bir oyunda en çok sayı rekorunu elinde tutuyor; Aynı zamanda NBA tarihinde asistsiz bir oyuncu tarafından atılan en yüksek üçüncü gol.

“Evet, bazen bencildi. Knicks Fan TV’nin kurucusu ve CP The Fanchise olarak bilinen Casey Powell, “Ve bilirsiniz, o bir top durdurucuydu” dedi. “Ama orayı vurdu, adamım.”

Anthony’nin bu Knicks takımlarında devredecek çok fazla oyuncu seçeneği olmadığını ve Starks ve Oakley gibi oyuncuların çok oynadıkları için sevildiğini söyledi, “ancak Carmelo, Taraftarların ona çekmesini sağlayan onun gerçek yeteneğiydi.” Knicks taraftarlarının, Patrick Ewing’in takımı 1994 Finallerine götürmesinden bu yana Anthony’nin çapında bir oyuncusu olmadığını söyledi.

Powell, “Buradayken pek kazanamasalar da birçok çocuğa, birçok Afrikalı Amerikalı çocuğa, birçok Latin çocuğa ilham verdi ve bize umut verdi” dedi. “Bazen Melo’nun kazanamadığı ve bencil bir oyuncu olduğu gerçeğiyle ilgili, ancak sahada sunmaktan daha fazlasını sunabileceği gerçeğiyle ilgili. Saha dışında teslim etti.