Boston Celtics’ten Jaylen Brown serbest oyuncu, aktivizm ve Kanye West’e açılıyor

Avcılar

Member
Celtics pivotu Al Horford, 2016-17 çaylak sezonunda Brown için NBA oyununun hızının “gerçekten çok hızlı” olduğunu hatırladı. Horford, “Ama artık sahada yapması gereken şeyleri anlıyor” dedi.

Brown, bu sezon ikinci All-Star takımını sahaya çıkardı ve kariyerinin en iyi maç başına 26.8 sayısı, onu en iyi guardlar arasına yerleştiriyor. Gelecek sezondan sonra serbest kalabilir, ancak henüz bunu düşünmediğini söyledi. “Şehirde pek çok bağlantı kurabildim ve hayatlarını değişim konularına adamış pek çok harika aileyle tanıştım” dedi.

Siyah olan Brown, nüfusun yaklaşık yarısının beyaz ve yaklaşık dörtte birinin siyah olduğu Boston’da kamuoyuna ırkçılık hakkında konuştu. 2015 yılında, Boston Federal Rezerv Bankası tarafından yapılan şaşırtıcı bir araştırma, Boston bölgesindeki siyah hanelerin sıfıra yakın medyan servete sahip olduğunu tahmin ederken, beyaz hanelerin rakamı 247.500 dolardı. Brown, “Boston’daki servet farkı çok saçma,” dedi.

Boston’da profesyonel siyahi bir atlet olarak deneyiminiz nasıldı?

Birden çok deneyim vardır: bir atlet olarak, bir basketbolcu olarak, sıradan bir sivil olarak, bir iş kurmaya çalışan biri olarak, toplum içinde bir şeyler yapmaya çalışan biri olarak.

Siyah girişimcilerin gelip bir iş kurmaları için pek fazla alan yok.

Oradaki deneyimimin hayal ettiğim kadar akıcı olmadığını düşünüyorum.

Bununla ne demek istiyorsun?

Bir sporcu olarak bile, deneyimler yaşayabilmek, kapıları biraz daha kolay açabilecek şeylere sahip olmak için biraz etkiniz olduğunu düşünürsünüz. Ama ben olduğum halde, bir iş kurmaya çalışırken, bir ev satın alırken, bazı şeyler yaparken bile bazı zorluklarla karşılaşıyorsunuz.

Diğer sporcular, taraftarların Boston’da oynarken siyahi sporculara karşı olumsuz davranışları hakkında konuştular. Bunlardan herhangi birini yaşadın mı?

Var ama hemen hemen her şeyi engelliyorum. Kelt hayran kitlesinin tamamı değil, ancak Kelt ulusundaki hayran kitlesinin bir kısmı sorunlu. Kötü bir oyununuz varsa, bunu kişisel karakterinize bağlayın.

Kelt ulusu içinde son derece toksik olan ve sporcuların platformlarını kullanmasını istemeyen veya sadece basketbol oynamanızı, eğlenmenizi ve eve gitmenizi isteyen bir grup veya grup olduğunu kesinlikle düşünüyorum. Ve bu benim için bir problem.
aktivizm

Risk sermayesi firması Base Ventures’ın kurucusu Erik Moore, Brown şirketinde staj yaptıktan sonra üniversitede Brown’a rehberlik etti. Brown’ın her zaman sosyal adalete odaklandığını söyledi. Moore, “Yeni, şok edici veya garip değil” dedi. “O aynen öyle.”

Brown, Nisan 2020’de The Guardian için koronavirüs pandemisinin maruz kaldığı toplumsal eşitsizlikleri kınayan bir köşe yazısı yazdı. Ertesi ay, web sitesine göre “baskıcı polisliği, hapsetmeyi ve adaletsizliği sona erdirmek” için mücadele eden Grassroots Law siyasi eylem komitesine 1.000 dolar bağışladı. Haftalar sonra Brown, Minneapolis’te siyah bir adam olan George Floyd’un polis tarafından öldürülmesini protesto etmek için Boston’dan Atlanta’ya 15 saat sürdü.