Beşiktaş Teknik Yöneticisi Sergen Yalçın: ‘Acun Ilıcalı’dan rica etmek lazım’

Atletizm

Global Mod
Global Mod
UEFA Şampiyonlar Ligi C Kümesi birinci maçında yarın Borussia Dortmund ile karşılaşacak Beşiktaş’ta Teknik Yönetici Sergen Yalçın çabayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.. Sergen Yalçın, maçın açık kanalda yayınlanması için Acun Ilıcalı’ya davette bulunurken, Üstün Lig’deki yabancı kuralıyla ilgili olarak kıymetli sözler kullandı.

UEFA Şampiyonlar Ligi C Kümesi birinci maçında yarın Borussia Dortmund’u konuk edecek olan Beşiktaş’ta Teknik Yönetici Sergen Yalçın maç öncesinde basın toplantısında konuştu. Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtlayan Yalçın, büyük bir tertipte yer aldıkları için heyecanlı olduklarını tabir etti. Futbolun en üst düzeyinde yer alacaklarını tabir eden Yalçın, “Özellikle Beşiktaş olarak bu biçimde bir tertipte olduğumuz için epeyce heyecanlıyız ve memnunuz. Amacımız mümkünse kümede birinci iki ortasında olmak. Bunu yaşamak istiyoruz. Çok güç bir tertibin ortasında olduğumuzu belirtmek isterim. Grup olarak uygun bir oyun ve ahenk ortasında olduğumuzu, uğraş edebileceğimizi düşünüyorum. Bunu başarmak için oyuncularımla birlikte elimizden geleni yapacağımızı düşünüyorum. Bunu bir arada deneyeceğiz. sonuçlarını da daima birlikte goreceğiz. Ümidimiz var, heyecanlıyız. Umarım oyunlar ve skorlar istediğimiz doğrultuda olur” dedi.

“BELKİ HAYALİNİ KURABİLİRİZ”

Avrupa’da kupa kazanma konusunda sorulan soruyu yanıtlayan Yalçın “Bu tertipte kupa kazanmak güç. Hayal kurulabilecek bir şey. Dışarıdan bakınca o denli görünüyor. Gerçekçi olmak lazım. Kadro bütçelerine bakınca kolay değil. Kümenin en düşük bütçeli grubuyuz. Bütçe işi de bir yere kadar. İstek istek gayret kazanma hırsı, oyuncu gücü hayli daha kıymetli şeyler. Bu anlattıklarımı yakalayabilirsek, temaslı oyunu, çabayı, tempoyu yakalayabilirsek başarılı olacağımızı düşünüyorum. Finalin o kadar kolay olduğunu düşünmüyorum ancak hayal kurabilir miyiz, tahminen hayalini kurabiliriz” tabirlerini kullandı.

“BİZİM İÇİN DE TEST OLACAK”

Beşiktaş olarak aşikâr bir oyun planları olduğunu lakin rakibe bakılırsa bu durumun değişebileceğini söz eden Sergen Yalçın, “Elimizden geldiğince kendi oyunumuzu oynamaya çalışacağız. Bizim için de test üzere olacak. Oyunun nasıl gelişeceğini, temponun nasıl oluşacağını kestirmek güç. kuvvetli ve tempolu ekiplerle oynayacağız zira. Her karşılaşmada kendi planımızı uygulamaya çalışacağız. İzleyenlerin zevk aldığı, heyecanlı bir oyun izletmeye çalışacağız. Bu ne kadar mümkün olur, bunu karşılaşmalarda görme imkanı olacak. Hem oyunumuz hem istediğimiz şeyler umarım oyuncularımız tarafınca uygulanabilir. Çaba eden, savaşan, temaslı oynayan, kazanmak için her şeyi yapan bir oyuncu kümesi goreceksiniz” diye konuştu.

“ACUN’DAN RİCA ETMEK LAZIM”

Kadrodaki eksik oyuncuların Vida, Alex Teixeira ve Umut Meraş olduğunu söz eden Sergen Yalçın, maçın yayını konusunda ise, “Ben tüm ülkenin bu maçı izlemesini isterim. Ülkemizi temsil ediyoruz. Alacağımız puanlar bundan daha sonrası için fazlaca kıymetli olacak. Fenerbahçe ve Galatasaray’ın alacağı puanlar da değerli. Onlara da muvaffakiyetler diliyorum. İstanbul’un 3 büyük topluluğu ülkeye puan kazandırmak için elinden geleni yapacak. Maç açık kanaldan yayınlanabilir. Ben de toplumsal medyada gördüm insanların izlemek istediğini. Acun’dan rica etmek lazım. Açsın kanalı, bütün herkes birinci maçı izlesin” dedi.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Küme maçlarında başarılı olmak istediklerinin altını çizen Yalçın, “Önümüze ne çıkacağını şu anda bilmiyoruz. Maçlarda neler cereyan edeceğini varsayım etmek güç fakat bir şeyler yapmak istiyoruz. Deneyeceğiz. Ülkemize puanlar kazandırmak, taraftarımızı memnun etmek istiyoruz. Güç bir turnuva, kolay değil. Kimsenin kuşkusu olmasın, elimizden geleni yapacağız” diyerek devam etti.

“115 KM VE ÜSTÜNÜ ZORLAMALIYIZ”

Yeni Malatyaspor karşısında ekibin koşu aralığının de uygun olduğunu söyleyen Sergen Yalçın, “Son oynadığımız maçın arası uygun. Yarın o koşu araları kâfi olmayacak. En az 115 KM ve üstünü zorlamak zorundayız. Bu tertipte başarılı olmak istiyorsanız daha fazla tempo ve aralığa gereksinim var. Oyuncularımız da bunun farkında. Çalışmalarımızı da ona göre yaptık. Savunmada Vida olmayacak ancak onun yerine oynayacak oyuncularımız var. Bu sene uygun ve geniş bir takım kurduk. Her bölgede oynayacak alternatifli takımımız var. Herkes hazır, rastgele bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum” açıklamasını yaptı.

“DORTMUND’UN DA AÇIKLARI VAR”

Borussia Dortmund karşısında kazanmak istediklerini söyleyen Beşiktaş Teknik Yöneticisi Sergen Yalçın, “Koruma maksatlı bir oyun oynamayacağız. Tek amacımız kendi oyunumuzu oynayıp karşılaşmayı kazanmak. Bunun nasıl olacağını yarın nazaranceğiz. Amacımız birinci iki ortasında olup kümeden çıkmak lakin bunun ne kadar mümkün olduğunu maç oynadıkça bakılırsaceğiz. Çok güçlü bir küme olacak bizim için. Grup olarak hazırız, elimizden geleni yapacağız. Kendi düzeyimizi bakılırsalim, bakalım hangi düzeydeyiz. Biz konuşmayı fazlaca seviyoruz lakin konuşmakla olmuyor. Bu düzeyler fazlaca üst düzeyler. Kümeler açıklanınca bu kümeden çıkarız diye konuşuyoruz. Daha gerçekçi olmak lazım. Çok üst düzeyde oynayacağız. Buradaki gayretler kolay değil. Türkiye’de oynadığınız düzey bu düzeylere yetmez. Gerçekçi planlar yapıyoruz. Ne yapabiliriz nereye gideriz bunu vakit gösterir. Üstlerde gaye koyup daha sonra hayal kırıklığı yaşıyoruz. Yüksek gaye koymayalım. Bakalım ne olacak” dedi. Her grup üzere Borussia Dortmund’un da açıklarının olduğunu söyleyen Yalçın, “Mutlaka eksik bir şeyler vardır. Eksikleri olması senin o eksikleri kullanarak senin yeneceğin manasına gelmiyor. Sen o eksikleri değerlendirebilecek misin? Bizim de bir sürü eksiğimiz var. Bu eksikleri konuşmak hoş lakin oyunda bunlardan yaralanmak kolay olmuyor. Biz de başımızda bir şeyler kuruyoruz. Herkes bir şeylere çalışıyor fakat çalışmayla uygulama içinde büyük fark var. Planlarımızı yaptık. Nasıl oynamamız gerekiyorsa o denli oynayacağız” dedi.

“KALECİ HARİÇ 10 YABANCI OLACAK”

Borussia Dortmund karşısında kaleci haricinde bütün bölgelerde yabancı oyuncuların yer alacağını söz ederek kelamlarını sürdüren Sergen Yalçın, “Bütün oynayanlar yabancı olacak üzere görünüyor. Ben Harika Lig’deki yabancı kuralından şikayet etmiyorum. TFF bir karar almışsa biz onu uygulamak zorundayız. 3 Türk’le oyna diyorsa 3 Türk’le oynarız. Yarın 8 Türk’le oynanacak denilirse, 8 Türk’le oynarız. Kuralı değiştirecek mercii ben değilim. Yalnızca fikirlerimi söylüyorum. Bu düzeylerde oynayabilecek Türk oyuncularımız da var. Önümüzdeki sene 4, daha sonraki sene 5 Türk oynayacak sonucu alınıyor. Benim burada demek istediğim, biz planlamamızı buna göre yaptık. Yarın çıkıp da ‘Kuralı değiştirdik’ demesinler. Zira herkes planlamasını buna nazaran yapıyor” dedi.

“AYNI OYUNCULARLA DEVAM EDEMEYİZ”

Gaziantep deplasmanında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan N’Sakala’nın hazır ve fazlaca yeterli durumda olduğunu söyleyen Yalçın, “Fiziksel bir sorunu yok. İdmanlarda da çok âlâ. Vakit zaman oyuncuları değiştiriyoruz. kimi vakit farklı bölgelerde farklı oyuncular kullanabiliriz. Bütün maçları birebir futbolcularla oynayamayız. Kimi isimleri dinlendirmek gerekir. Takım yaparken kimi tercihler yapmak zorunda kalıyoruz. Daima birebir oyuncularla devam edemeyiz” diyerek kelamlarını tamamladı.