Bâtın artırım var! TRT hissesi kalktı, karartmalı fatura geldi!

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Halkı karanlığa sürükleyen fahiş elektrik artırımının değerli bir kısmı halktan gizlendiği için faturada görünmeyen dağıtım masraflarından geldi.

Elektrikteki kayıp-kaçak, sayaç okuma, iletim sistemini kullanım ve dağıtım sistemini kullanım bedelleri 2016 yılından bu yana “dağıtım bedeli” ismi altında tek kalemde gösteriliyor.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre son yapılan artırımla bir arada ayda 210 kilovatsaat elektrik tüketen bir ailenin faturası 192 liradan 288 liraya yükselirken dağıtım bedeline ödenen para 56 liradan 70 liraya çıktı.

Yani halktan dağıtım sarfiyatı ismi altında toplanan meblağa yüzde 24’ün üzerinde artırım yapıldı. Lakin, bu artırımın sayaç okuma mı, kayıp kaçak mı, iletim ya da dağıtım bedelindeki artıştan mı kaynaklandığı halka açıklanmadı.

TRT HİSSESİ KALKTI FAKAT

Karartmalı faturada vergiye ödenen para ise, TRT hissesinin kaldırılmasına karşın 37 liradan 52 liraya çıktı. Elektrik tüketimi birebir kaldığı biçimde 192 liradan 288 liraya yükselen faturadaki 96 liralık artırımın 67 lirası güç bedeline yapılan artırımdan, 15 lirası vergi artışından, yaklaşık 14 lirası da dağıtım sarfiyatlarına yapılan artırımdan kaynaklandı.

2016’ya kadar elektrik faturasındaki tüm sarfiyatlar faturada kalem kalem gösteriliyor, halka açık bilgi veriliyordu. Lakin dağıtım özelleştirilince elektrik faturalarına adeta ‘karartma’ uygulanmaya başladı.

Tarife tam bir tuzak

? Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İdare Şurası Üyesi Olgun Sakarya, faturalara uygulanan karartma yüzünden halkın bilgi alma hakkının engellendiğini söylemiş oldu. Artık hiç kimsenin kayıp kaçak ya da sayaç okuma bedellerine yapılan artırımı bakılırsamediğini belirten Sakarya, “Çok vakitli tarife de mesken aboneleri için tam bir tuzak. Çok zamanlıda kademe olmadığı için halk yüzde 50 yerine her dilim için direkt 125 artırım ödemek zorunda bırakıldı. her insanın tek ya da fazlaca zamanlıdan hangisinin tüketimine uyduğunu denetim etmesini öneriyoruz” dedi.

Yatırım tavsiyesi içermez.