Bakan Dönmez deklare etti: Elektrik ve doğalgazda indirim yok!

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Güç Bakanı Fatih Dönmez, elektrik firmalarıyla tepe daha sonrasında açıklama yaptı. Dönmez merakla beklenen fatura indirimleriyle ilgili muştuyu vermezken “Enerji fiyatları global bir sorun haline geldi. Elektrik dağıtım şirketleriyle kriz idaresi üzerine görüştük” dedi.

Bakan Dönmez’in açıklamalarından öne çıkanlar şu biçimde:

“Elektrik dağıtım şirketlerimizle bir ortaya gelerek çalışmaları değerlendirdik. İkazlarımızı yaptık. kuvvetli ve zayıf olduğumuz noktaları değerlendirdik. Bizim açımızdan verimli bir toplantı oldu. Güç dalının üretim iletim dağıtım halinde bir daha düzenlenmesi bölümün büyümesinde bir daha ivme kazandırmıştır.

Dağıtım şirketleri tarafınca 40 milyar liralık yatırım yapıldı. Bu yıl bu sayı 67 milyar liraya yükselecek. Yeni yatırımlarla şebeke ağımızı genişletiyoruz. 100 milyar dolarlık yatırım son 20 yılda yapıldı. 100 bin megavata elektriğimizi son 20 yılda ulaştırdık.

Güç bölümü her gün kendini yenilerken alt yapı yatırımları ve özgür piyasa atılımlarıyla örnek gösterilirken muhalefetini Türkiye’nin tökezlemesi üzerine kuran bir siyasetin adeta freni boşlamış bir kamyon üzere her gün palavralarla dolu bir yokuştan indiğini görüyoruz. hiç bir ahlaki ve insani bedelden nasibini almayan siyasetin önüne ne gelirse sürüklediğini halkı kışkırtmaya yönelik adımlarından sonuncusuna geçtiğimiz günlerde rastladık.

Güç bölümü her gün kendini yenilerken alt yapı yatırımları ve özgür piyasa atılımlarıyla örnek gösterilirken muhalefetini Türkiye’nin tökezlemesi üzerine kuran bir siyasetin adeta freni boşlamış bir kamyon üzere her gün palavralarla dolu bir yokuştan indiğini görüyoruz.

hiç bir ahlaki ve insani bedelden nasibini almayan siyasetin önüne ne gelirse sürüklediğini halkı kışkırtmaya yönelik adımlarından sonuncusuna geçtiğimiz günlerde rastladık.

Sorumsuzluklarıyla nasıl bir hezeyanda olduklarının farkın olmamalılar. Her türlü görüşe açığız. Lakin provokasyondan medet umanların karşısında olacağız. Biz kamuoyumuzla süreci daima paylaştık.

Tekliflere nazaran çalışmalarımıza devam edeceğiz. İftira ve palavraların başrolde olduğu bir siyaset var. Her şey bu siyaset üzerinden ilerliyor. Biz de bununla karşı karşıya kalıyoruz.

Bilhassa dünyada son vakit içinderda önemli darboğazı kelam konusu. Güç meblağları global sorun haline geldi. 2021’den itibaren elektrik üretiminin ana hammaddelerinden kömür 5 kat arttı. Tonu 50’den 250 dolara çıktı. Doğal gaz meblağları 10 kat arttı.

Bildiğiniz üzere yüzde 99’unu yurtharicinden ithal ediyoruz. Petrolün yüzde 92’sini ithal ediyoruz. Elektriğin ithal kaynaklara bağımlılığımız yüzde 50. Temel sorun elektrik güç üretim maliyetleri. Tedarik süreçlerindeki başka ögelerin tesiri bu kadar değil.

Elektrik altyapımızı güçlendirirken, dünyada süratle artan güç fiyatlarından vatandaşlarımızı korumak için her türlü önlemi aldık. Dayanak sistemlerimizi hayata geçirdik. 2021 yılında elektrik ve doğal gaz faturalarında hükûmetimiz 100 milyar liralık takviyede bulundu. Yıllık 5 bin lira hane halkına böldüğümüzde… Geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle akaryakıttan ÖTV almamıştık. 65 milyar lira demek bu da… Dolaylı ve direkt takviyelerin meblağı 165 miyar lira.

Yüzde 50 dayanağımız devam ediyor elektrikte, doğal gazda ise yüzde 75 düzeyinde. 100 TL’lik elektrik maliyetinin 50 lirasını devletimiz karşılıyor. Doğla gazda da 75 TL’si… Bu süreçte güç bölümünden bilhassa sürece daha fazla katkı sağlamalarını beklediğimizi söz ettik. Tarifelerin haricinde toplumsal dayanak kapsamında son 3 yıldır elektrik tüketim takviyesi veriyoruz. 2.1 milyon hane yararlanıyor. 6.4 milyar liraya ulaştı. Doğal gazı da ısınma yardımına dahil edildi. Hane sayısı 4 milyona çıkarıldı.

Yatırım tavsiyesi içermez.