Ayçiçek yağı fiyatı bir daha yükselişe geçti; 140 TL’ye çıktı

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Ayçiçek yağı fiyatları bir daha yükseldi. Aralık ayının son haftasında sembolik bir indirim yapan zincir marketler, 5 litrelik yağın fiyatını bir daha 119-140 liraya çıkardı. Fiyat artışlarını hammadde problemine bağlayan Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Lideri Tahir Büyükhelvacıgil, meblağları düşürme yolunun üretimi artırmaktan geçtiğini söylemiş oldu.

Hasat periyodu daha sonrasında ülkemizin ürettiği hammaddenin sonlarına yaklaşıldığını söyleyen Büyükhelvacıgil, “Her yıl olduğu üzere, yeni hasat periyoduna kadar ülkemizin gereksinimini bundan daha sonraki periyotta ithalatla karşılayacağız” dedi.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre; Büyükhelvacıgil, pandemiden dolayı Türkiye’de ve dünyada bitkisel yağ piyasalarının epey problemli geçtiğini belirtti. Büyükhelvacıgil, şu ayrıntıları paylaştı:

“Ayçiçeği üretim rekoltemiz 1,7 milyon ton civarında gerçekleşti. Üreticinin de, endüstricinin de yüzünü güldüren bu rekolte, yıllık gereksinimimiz olan 2,5-3 milyon ton maksadına ulaşmada epey kıymetli bir gelişme. en çok ithalat gerçekleştirdiğimiz Karadeniz Bölgesi’nde de üretim geçtiğimiz yıl rekor kırdı. Yalnızca Ukrayna ve Rusya’da toplam üretim 35 milyon ton civarında gerçekleşti. Lakin bütün bunlar yağ meblağlarının düşmesine yetmemiş görünüyor.”

‘3 milyon tona çıkarabiliriz’

Girdi maliyetlerindeki yükselişe dikkat çeken Büyükhelvacıgil, “En kıymetli maksadımız, ayçiçeğinde üretimimizi 2,5-3 milyon tona çıkarabilmek. Bu muhtaçlığımızı çözebilirsek fiyat ve üretim manasında bölümümüzün ve vatandaşlarımızın rahatlamasını, problemlerin tahlilini sağlayabiliriz. Yağlı tohumlarda ithalatı, ötürüsıyla hammadde maliyetlerini düşürürsek, dünya ile epey daha kuvvetli bir biçimde rekabet edebilecek seviyeye gelebiliriz. Türkiye, güçlü ziraî potansiyeli olan bir ülkedir” diye konuştu.

‘Yüzde 75 dışarı bağımlı biçimdeyiz

Büyükhelvacıgil, dünya bitkisel yağ piyasalarındaki olağanüstü fiyat hareketlerinin hem üreticilere, sanayicilere ve tıpkı vakitte tüketicilere güç günler yaşattığını hatırlattı.

Büyükhelvacıgil, “Yağlı tohumlar, ülkemizin ithalattaki birinci 10 kalemi içerisinde yer alıyor. Ham husus bakımından maalesef yüzde 75 oranında dışa bağımlıyız” açıklamasında bulundu.

‘Doğru planlama ile yüzler güler’

Yılda 3,5- 4 milyar doları dışarıya ödediğimizi söyleyen Büyükhelvacıgil, “kuvvetli bir endüstrimiz ve Avrupa standartlarının üzerinde bir alt yapımız var. Gerçek bir üretim planlaması ile ayçiçeğinde dışa bağımlılığı bitmiş oldurerek dünyada fiyat dalgalanmalarında daha az etkilenir ve üreticinin de endüstricinin yüzünü güldürebiliriz” tabirlerini kullandı.

Yatırım tavsiyesi içermez.